Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Filmowe podróże

W konkursie o tytuł najlepszego filmu dla dzieci rywalizować będzie osiem obrazów pełnometrażowych, w tym dwa prosto z tegorocznego Berlinale. Pierwszy seans w ramach Festiwalu Kino Dzieci już w najbliższą sobotę w Kinie Muza.

. - grafika artykułu
"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella_Nostra", fot. mat. org.

Organizatorzy Festiwalu Kino Dzieci po raz trzeci udowodnią, że najmłodsi widzowie nie są skazani na hollywoodzkie produkcje. Od 17 do 25 września w ponad 30 kinach w całej Polsce (w Poznaniu w Kinie Muza oraz Multikinie Malta) prezentowane będą najlepsze filmy z całego świata, które powalczą o nagrodę Kwiatu Paproci. - To nie są filmy trudniejsze, tylko inne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni - o poziomie proponowanych obrazów na antenie Polskiego Radia mówiła Kamila Tomkiel-Skowrońska, dyrektor artystyczna festiwalu. - Jestem w stanie zastawić swoje mieszkanie, że 70 procent z tych tytułów spodoba się dzieciom. Te filmy są z nimi świetnie skomunikowane. Większość z nich opowiada o dziecięcych przygodach - wyjaśniał podczas audycji Maciej Jakubczyk, dyrektor festiwalu.

Oprócz najlepszego filmu długometrażowego najmłodsi widzowie wybiorą także swojego ulubionego bohatera krótkiego metrażu. Uczestnicy obejrzą filmy nowe, ale też te, które podczas ubiegłorocznej edycji Kina Dzieci wywarły na nich największe wrażenie.

Kierunek Skandynawia

Hasłem tegorocznej edycji Kina Dzieci są "Małe i duże filmowe podróże". A jednym z proponowanych przez organizatorów kierunków wyprawy jest Skandynawia. W repertuarze obu poznańskich kin, które biorą udział w przedsięwzięciu, znalazły się ekranizacje znanych książek Martina Widmarka i Heleny Willis o parze młodych detektywów z niewielkiego miasteczka w Szwecji. W części "Stella Nostra" Lasse i Maja starają się rozwiązać zagadkę zniknięcia rodowego klejnotu jednej z rodzin, która przybyła na ślub dwojga właścicieli kawiarni w Valleby.

Pozostając w skandynawskim klimacie warto obejrzeć także norweską produkcję "Kacper i Emma na Safari". Film opowiada o wakacjach w Afryce dwójki przyjaciół, którzy chcą pomóc opuszczonemu przez mamę lwiątku. "Film dla najmłodszych prócz przygody i emocji dostarcza także sporą dawkę wiedzy na temat współczesnych problemów ochrony przyrody i zagrożonych gatunków. Promuje też wielokulturowość jako receptę na porozumienie w globalnym świecie" - czytamy w jego zapowiedzi.

Japońska dzielnica animacji

W Kinie Muza będzie można także spotkać wielu bohaterów animacji Hayao Miyazakiego. W zestawie proponowanych filmów z Japonii znalazł się m.in. obraz "Ponyo", który opowiada o niezwykłych przygodach małej rybki i jej przyjaciela. Innym z tytułów jest "Tajemniczy świat Arietty", który zrealizowany został na podstawie powieści Mary Norton. To historia nietypowej rodziny, która mieszka pod podłogą jednego z domów w Japońskiej dzielnicy Tokio - Koganie.

Warto zwrócić uwagę także na tytuł "Marnie, przyjaciółka ze snów", której reżyserem jest Hiromasa Yonebayashi. To opowieść dla nieco starszych dzieci (od 11 lat), która traktuje o niecodziennej przyjaźni tytułowej Marnie z Anną. "Strona wizualna zachwyca, proste codzienne czynności przedstawione są z gracją i celebracją życia. (...) Pierwszy raz magia widowiska filmów [studia] Ghibli została obsunięta na bok, aby skupić się na problemach rzeczywistości obu protagonistek, które dzieląc sekrety i wspomnienia, budują silną, lekko toksyczną relację. Na wyjawienie ujmującego sekretu Marnie trzeba poczekać, ale finał był dla mnie piorunujący" - opisuje swoje wrażenia w portalu Filmweb jeden z widzów.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci
  • Kino Muza, Multikino Malta
  • 17-25.09
  • bilety: 14 zł (indywidualny), 12 zł (grupowy oraz z Kartą Rodziny Dużej)