Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Filmowa mapa współczesnej Hiszpanii

O tym, że kinematografia Półwyspu Iberyjskiego to nie tylko Almodóvar, przypomną nam w tym tygodniu organizatorzy hiszpańskiego przeglądu filmowego.

"15 lat i 1 dzień", reż. Gracia Querejeta. Fot. mat. prasowe - grafika artykułu
"15 lat i 1 dzień", reż. Gracia Querejeta. Fot. mat. prasowe

14. Tydzień Kina Hiszpańskiego otwiera projekcja wielokrotnie nagradzanego filmu Gracii Querejety. "15 lat i 1 dzień" zdobył liczne nagrody na festiwalu w Maladze (między innymi za najlepszy film i scenariusz), obraz był nawet hiszpańskim kandydatem do Oscara. Główny bohater to Jon - nastolatek, który w dzieciństwie stracił ojca w wypadku. Chłopak sprawia problemy swoim nauczycielom i sąsiadom. System edukacyjny jest wobec niego niewydolny, dyrektor maskuje bezradność współczuciem. Kiedy Jon zostaje wyrzucony ze szkoły, mama postanawia wysłać go na wakacje do dziadka, byłego wojskowego, w nadziei, że ten nie będzie dla niego pobłażliwy i zdoła wpłynąć na zachowanie wnuka. Okazuje się jednak, że oddziaływanie nie jest jednokierunkowe. Chłopak i starszy mężczyzna spędzają razem czas, wzajemnie się od siebie ucząc i stawiając czoła niedogodnościom.

Wśród dziesięciu filmów, które organizatorzy wybrali do programu tegorocznej edycji festiwalu, pojawi się też "Stockholm" Rodrigo Sorogoyena - ciepło przyjęty, wysmakowany estetycznie dramat, którego atutem jest doskonała gra aktorska. Film został nagrodzony w Maladze właśnie za grę aktorską, ale też za reżyserię i najlepszy debiut scenopisarski. Wyróżniono go także nagrodą Goya w kategoriach: debiut i aktorstwo.

Pośród dramatów i filmów obyczajowych na przeglądzie pojawi się także czarna komedia ("Klejnoty Evity"). Inny z wyselekcjonowanych obrazów zbudowany został na bazie horroru ("Viral"). Fabuła wyreżyserowanego przez Óscara Aibara "Lasu" zawiera z kolei elementy fantasy. Akcja filmu umieszczona została w Hiszpanii 1936 roku. W obliczu zbliżającej się wojny jedno z małżonków postanawia skorzystać ze znajdującego się w lesie tajemniczego portalu, o którym wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Nie zabraknie też obrazu przedstawiającego kulturę Basków. Dokumentalny film "Kawałek sera" Jona Maia to historia, która z opowieści o małej wiosce i regionalnych produktach przechodzi w komentarz o burzliwej sytuacji polityczno-społecznej. Projekcja zostanie połączona z dyskusją, w której wezmą udział wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Przegląd zapewnia swoim widzom możliwość obcowania z najnowszym, nie dystrybuowanym jeszcze w Polsce, dorobkiem hiszpańskiej kinematografii. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbywa się w siedmiu największych polskich miastach. Poznańska edycja zamknie cały tegoroczny cykl, który rozpoczął się w Warszawie. Seansom w kinie Muza, w dniach 4-10 kwietnia, będzie towarzyszyć konkurs kulinarny, w którym główną nagrodą jest kurs językowy w Valladolid, w Hiszpanii. Na facebookowej stronie wydarzenia, odpowiadając na proste pytania dotyczące filmów, można wygrać bilety na projekcje. Można również zagłosować na najlepszy film 14. edycji festiwalu.

Zuza Kubiak

  • 14. Tydzień Kina Hiszpańskiego
  • Kino Muza
  • 4-10.04
  • bilety: 18/15/12 zł (do kupienia w kasie kina i przez stronę internetową)