Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Dziecięce narracje

Z Agnieszką Krajewską z Centrum Sztuki Dziecka, koordynatorką Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko Kalejdoskopu", rozmawia Adam Horowski.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

To już czwarta edycja Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci Oko Kalejdoskopu organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka. Jaka jest idea projektu?

Ideą jest stworzenie szerokiej platformy prezentacji twórczości dzieci w dziedzinie filmu animowanego. Projekt skupia ogólnopolskich partnerów - szkoły i instytucje, w których wśród wielu innych działań artystycznych prowadzone są również warsztaty tworzenia filmów animowanych. W wyniku naszych kontaktów, spotkań i rozmów narodził się pomysł stworzenia przestrzeni, w której można zaprezentować ten dorobek.

Co dziś najbardziej interesuje młodych twórców?

Panorama poruszanych tematów jest bardzo bogata. Każdego roku filmy dzielimy na grupy tematyczne, ponieważ zwykle są one bardzo krótkie i łatwiej się je ogląda, gdy zebrane są razem. Jest więc na przykład sporo historii przygodowych. Są filmy, których bohaterami są zwierzęta i przyroda. Zdarzają się również bardziej abstrakcyjne, inspirowane na przykład muzyką. Są animowane baśnie, legendy i wiersze. Najwięcej emocji budzą zawsze te, które określamy jako "straszne".

Głównymi odbiorcami prezentowanych filmów są rówieśnicy autorów. Jak podczas seansów reaguje młoda widownia?

To jest właśnie najpiękniejsze w całym tym projekcie! Twórczość dzieci jest absolutnie fenomenalna. Wspólnie z partnerami Oka Kalejdoskopu powołaliśmy ten Przegląd, żeby tak niezwykłe filmy animowane mogły być z dumą prezentowane na dużych ekranach rówieśnikom autorów. Filmy wędrują więc od miasta do miasta i pokazywane są w szkołach, kinach, domach kultury. Wielokrotnie obserwowałam widownię naszych pokazów w Nowym Kinie Pałacowym. Reakcje są zawsze bardzo żywiołowe, gdy na ekranie toczy się wartka akcja. Natomiast w chwilach wymagających skupienia w kinie jest magiczna cisza. Filmy przemawiają do dzieci ich własnym językiem, jest w nich specyficzna dziecięca narracja. I chociaż często nie są one perfekcyjnie zrealizowane, trafiają do dzieci właśnie ze względu na to, że wyrażają autentyczne dziecięce emocje.

Czy mimo tematycznej różnorodności można w opowiadanych historiach dostrzec wspólny element bądź wyłania się z nich jakiś spójny obraz rzeczywistości?

To jest zagadnienie, które mnie bardzo interesuje, ale opracowanie go wymagałoby czasu i odpowiednich narzędzi. W tych filmach bowiem wyraźnie widać dziecięcy świat. Chciałabym w najbliższym czasie zrealizować mały projekt badawczy, żeby zanalizować, co je charakteryzuje, co w nich jest szczególnie wyraźne, jaki wyłania się obraz rzeczywistości - nie pomijając tego, co może jest mniej powszechne, ale równie ważne. Mam nadzieję, że mi się to uda.

rozmawiał Adam Horowski

  • IV Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko Kalejdoskopu"
  • 24-25 i 28.04
  • Nowe Kino Pałacowe
  • organizator: Centrum Sztuki Dziecka