Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Afryka jeszcze nieodkryta

Kino Muza i Konsulat Honorowy RPA zapraszają na cztery dni z kinem afrykańskim. W czwartek, 24 kwietnia, rusza Festiwal Filmowy Afrykamera.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Mandela: Długa droga do wolności". Fot. mat. prasowe

Kino afrykańskie to arcyciekawy, lecz niedoceniany w kręgu europejskim fragment sztuki audiowizualnej, zaś sam Czarny Ląd to wciąż (nomen omen) nieodkryty ląd przez kinomanów. Poznańska Afrykamera może okazać się receptą na taki stan rzeczy.

Festiwal rozpocznie się w Muzie w czwartek, 24 kwietnia. Pierwszego dnia o g. 19.30 obejrzymy, niedostępny dotąd w Polsce, film Mandela: Długa droga do wolności, oparty na autobiografii zmarłego kilka miesięcy temu Nelsona Mandeli. Justin Chadwick, reżyser tej brytyjsko-południowoafrykańskiej produkcji starał się w możliwie wierny sposób przedstawić sylwetkę pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta RPA, który za walkę z apartheidem na blisko 30 lat trafił do więzienia, a mimo to po wyjściu z niego nadal głosił hasła pokojowego rozwiązywania sporów. W filmie ciekawy wątek stanowią fragmenty z udziałem Winnie - żony Mandeli, która w swoim postepowaniu obrała mroczniejszą drogę... Przed projekcją studentki UAM zaprezentują sylwetkę "Madiby" - A po seansie zapraszamy na lampkę afrykańskiego wina - zachęca Małgorzata Kuzdra z kina Muza.

Pokazy filmów afrykańskich potrwają do niedzieli, 27 kwietnia. Przez cztery dni zobaczymy łącznie dziesięć obrazów, a wśród nich m.in. Połówka żółtego słońca, C jak chłopiec i Dowód czy dokumentalne Bóg kocha Ugandę, Diabelskie Leże i Droga do raju.

Pierwszy z nich opowiada o tym jak bardzo Afryka pogrążona jest w świecie konfliktów klasowych, religijnych, rasowych i ekonomicznych. Na tle historii o założeniu przez plemię Ibo odrębnego państwa - Biafry, uwydatnia się historyczny balast różnic etnicznych i kolonializmu, z jakim ludzie muszą zmagać się nawet po tylu latach od jego schyłku. Drugi to filmowy debiut nigeryjskiej reżyserki Chika Anaku, zaś trzeci traktuje o problemie niepłodności, osadzonym w realiach współczesnej Algierii.

Z kolei trzy filmy dokumentalne: Bóg kocha Ugandę, Diabelskie Leże i Królowe nocy w świecie gangów to historie kolejno o funkcjonowaniu ultraprawicowej religijnej partii w Ugandzie, świecie gangów Cape Flats, czyli obszarze o największej ilości morderstw w całym RPA oraz przygotowaniach transseksualnych moffies do wyborów najpiękniejszego geja Zachodniego Wybrzeża.

W sobotę 26 kwietnia o g. 11 Muza zaprasza maluchy z rodzicami na Poranek rodzinny pod hasłem Tydzień w Afryce, który również najmłodszym widzom pozwoli zbliżyć się do Afryki...

Anna Solak

  • Festiwal Filmów Afrykańskich "Afrykamera"
  • 24-27.04
  • kino Muza (ul. św. Marcin 30)
  • bilety: 18, 15, 12 zł, karnet na 3 seanse: 33 zł