Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Wielkopolska gitarowa

Ponad pięćdziesiąt koncertów w blisko trzydziestu miejscowościach - w drugiej połowie sierpnia trwać będzie szósta edycja festiwalu Polska Akademia Gitary.

. - grafika artykułu
Manuel Barrueco, fot. materiały Polskiej Akademii Gitary

Najbardziej prestiżowym wydarzeniem będzie koncert wielkiego mistrza sześciu strun Manuela Barrueco, gitarzysty pochodzącego z Kuby, a mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Specjalny program, odwołujący się do tradycji argentyńskiej, przygotowali też Łukasz Kuropaczewski i akordeonista Marcin Wyrostek. Inny wirtuoz gitary Carlos Pinana przedstawi swój projekt flamenco. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentuje się cała plejada fantastycznych gitarzystów. Będą to m.in. Pino Feola (Włochy), Jan Depreter (Belgia), Aynur Begutov (Rosja), Jan Skryhan (Białoruś), Petrit Ceku (Chorwacja), Carlos Pinana (Hiszpania). Zagrają też ciekawe zespoły, m.in. Jacaras, Ensemble Spectral, Medulla. Tradycją festiwalu jest już to, że imprezy z nim związane odbywają się w wielu miastach i miejscowościach. Założeniem organizatorów jest bowiem z jednej strony oferta atrakcyjna artystycznie, z drugiej - adresowana do możliwie szerokiej publiczności.

Argentyńska Noc

Ważnym wydarzeniem będzie uroczysta inauguracja festiwalu, czyli dwa koncerty zatytułowane Argentyńska Noc, które odbędą się: 16 sierpnia w gnieźnieńskiej archikatedrze, a dzień później w poznańskiej Auli UAM. Bohaterami tego wieczoru będą Łukasz Kuropaczewski i akordeonista Marcin Wyrostek, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Muzycznego pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. W repertuarze wieczoru zabrzmią kompozycje Astora Piazzolli. Usłyszymy m.in. The Four Seasons of Buenos Aires, Libertango, Milonga en Ay Menor oraz Koncert podwójny na gitarę, akordeon i orkiestrę smyczkową. Kuropaczewski jest jednym z symboli gitarowego festiwalu. Z jednej strony jest dyrektorem artystycznym, a więc i twórcą muzycznej wizji imprezy, z drugiej - trudno wyobrazić sobie kolejną edycję festiwalu bez jego udziału. Wyrostek to czołowy polski akordeonista. Popularność zdobył dzięki udziałowi w telewizyjnym show, ale i bez tego należałoby go określić jako znakomitego instrumentalistę.

Złota Gitara

Dwa ciekawe wydarzenia odbędą się też w Poznaniu w niedzielę 18 sierpnia. W Auli Akademii Muzycznej o g. 17 rozpocznie się koncert laureatów ubiegłorocznego konkursu o Złotą Gitarę. Wystąpi zwycięzca konkursu, świetny muzyk Igor Dedusenko oraz laureaci pozostałych nagród. Tego samego dnia o g. 19 w Auli UAM zagra największa gwiazda festiwalu - Manuel Barrueco. Urodził się w Santiago de Cuba w 1952 r. W wieku ośmiu lat zaczął naukę gry na gitarze, a siedem lat później wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Grał muzykę klasyczną, dawną i współczesną, wykonywał muzykę Piazzolli, Bacha, Mozarta, Rodrigo, ale też np. Lennona i McCartneya, a także muzykę kubańską. Czeka nas spotkanie z prawdziwym wirtuozem gitary klasycznej.

Na finał

Na oficjalny uroczysty finał festiwalu, 31 sierpnia w Auli UAM zaplanowano koncert muzyki flamenco zatytułowany Body and Soul. Głównym jego bohaterem będzie znakomity gitarzysta Carlos Pinana, który pojawi się na scenie wraz z zespołem towarzyszącym - czeka nas więc nie tylko gitara flamenco, ale też śpiew i taniec. Dzień później, 1 września, publiczność usłyszy jeszcze muzykę w czterech miejscowościach: Dąbrowce, Pile, Murowanej Goślinie i Czarnkowie. W tej ostatniej zagrają Łukasz Kuropaczewski i Royal String Quartet.

Wokół muzyki - kursy, happening

Wydarzenia koncertowe to jednak ledwie jeden z elementów festiwalu. Polska Akademia Gitary to bowiem także kursy mistrzowskie prowadzone przez gitarowe autorytety. To również tradycyjny już happening gitarowy - czyli najbardziej ludyczna, a przy okazji szalenie lubiana przez uczestników część festiwalu. Warsztaty prowadzić będzie m.in. sam Manuel Barrueco. W tym roku zorganizowane zostały w Poznaniu we współpracy z Akademią Muzyczną. Uczestniczyć w nich będzie węższa niż w poprzednich latach grupa ukształtowanych już instrumentalistów. Z kolei 25 sierpnia o g. 11 na Starym Rynku zbiorą się po raz kolejny wszyscy chętni do wspólnego gitarowego muzykowania. Wykonany zostanie przez kilkaset gitar rockowy standard - Sultans of Swing z repertuaru Dire Straits. Wspólną gitarową zabawę - wraz z uczestnikami - poprowadzą ponownie muzycy zespołu The Colors, czyli Krzysztof Ścierański i Marek Raduli z kolegami, ale też Robert Horna, Warszawska Orkiestra Gitarowa i zespół Wolna Sobota. Dwie ostatnie grupy wystąpią na Starym Rynku z własnymi koncertami tuż po happeningu. Tego samego dnia czeka nas jeszcze koncert dla dzieci w Galerii Miejskiej Arsenał. Maja Koman zaśpiewa tam Piosenki dziecięce Witolda Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima. Towarzyszyć jej będą wizualizacje przygotowane przez Marcina Ptaszyńskiego w ramach warsztatów wspólnie z podopiecznymi Fundacji Niesiemy Nadzieję.

Tomasz Janas