Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Sto procent fantastyki

Przed nami kolejny Pyrkon. Do miasta ściągną tysiące miłośników fantastyki wszelkich gatunków i odmian.

. - grafika artykułu
fot. B. Obrzut

W 1999 roku Klub Fantastyki Druga Era zorganizował w Poznaniu pierwszy Pyrkon, wtedy nazywany jeszcze konwentem fantastyki. W ciągu czternastu edycji impreza rozrosła się i stała największym w Polsce i jednym z największych w Europe zlotem miłośników fantastyki. W 2013 roku festiwal odwiedziło 12 tys. gości, w ubiegłym roku liczba odwiedzających wzrosła do 25 tys.

W tym roku będzie coś dla początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z fantastyką, specjalna oferta dla dzieci, a dla starszych m.in. koncerty, warsztaty ze sztuk walki oraz tańca, a także wystawy prac fandomowych artystów. Pyrkon to również spotkania miłośników gier planszowych, karcianych, bitewnych, elektronicznych, w których będzie można wziąć udział. Spotkania, prelekcje i dyskusje obejmować będą ponadto takie tematy, jak: literatura, nauka, RPG, LARP, komik, manga & anime. Nie mogło zabraknąć oczywiście bloku filmowego, a nowością jest w tym roku specjalny blok serialowy. To oferta dla fanów filmowych serii, które cieszą się coraz większą popularnością. Często mają rozmach i budżet równy filmom. Festiwal weźmie pod lupę serialowe klasyki, ciągnące się od zawsze sitcomy, przyjrzy się nowościom.

Pyrkon to także specjalni goście związani z fantastyką. Z krajowego podwórka obecni mają być m.in. Michał Cetnarowski, Jarosław Grzędowicz, Maja Lidia Kossakowska, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk i Robert Wegner. Z zagranicy pojawić ma się Ted Chiang, amerykański pisarz chińskiego pochodzenia uważany za mistrza krótkiej formy, zdobywca wielu prestiżowych nagród literackich, wśród nich czterokrotnie Hugo. Najbardziej znane jego teksty to: Piekło to nieobecność Boga, Kupiec i wrota alchemika, Cykl życia oprogramowania. Innym autorem ze Stanów będzie Kevin Hearne piszący w klimatach urban fantasy, twórca serii Kroniki Żelaznego Druida, zjawi się również rosyjski pisarz Dmitry Glukhovsky autor powieści Metro 2033.

Poznański festiwal jest również rajem dla fanów fantastycznych gadżetów. Na ponad 6 tys. m kw. rozlokowane będą stoiska z biżuterią, figurkami, grami, ubraniami i ze wszystkim, o czym może zamarzyć wielbiciel fantastyki. Jednak tym, co najbardziej buduje klimat Pyrkonu, są jego uczestnicy poprzebierani za postacie rodem z fantastycznych powieści, filmów, gier i komiksów. Na każdym kroku można natknąć się na elfy, zombie, rycerzy jedi, spotkać osobiście Gandalfa, mistrza Yodę, a nawet postacie z kreskówek. Nie będą to kartonowe stroje rodem ze szkolnych balów przebierańców, ale starannie przygotowane i dopracowane szczegółowo kostiumy, których nie powstydziłby się żaden plan filmowy.

Mateusz Malinowski

  • XV Festiwal Fantastyki Pyrkon 2015
  • 24-26.04
  • teren MTP