Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Pełna kieszeń atrakcji

Tegoroczna edycja Kieszeni Vincenta, której tytuł brzmi Dźwięki a sztuki wizualne, skupiona będzie na poszukiwaniach i wdrażaniu nowatorskich metod działań artystycznych w przestrzeni muzyki i sztuk wizualnych.

. - grafika artykułu
Fot. Centrum Sztuki Dziecka

- Chcieliśmy, żeby scenariusze nawiązywały do różnych sposobów tworzenia dźwięków i by te korespondowały z innymi dziedzinami sztuki. Szukaliśmy różnych możliwości łączenia dźwięku - tego wydobytego z natury z wytworem czy też dziełem człowieka - wyjaśnia kurator projektu Tadeusz Wieczorek. Kieszeń Vincenta to wydarzenie z tradycją, którego celem jest zaktywizowanie różnych grup do działań związanych z edukacją artystyczną i wymianą doświadczeń pomiędzy pokoleniami. Warsztaty, które rozpoczną się 5 maja, skierowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i młodzieży licealnej, ale oprócz tego do współudziału w wydarzeniu zapraszani są także nauczyciele, animatorzy i artyści. W tym roku w projekcie weźmie udział osiem zespołów z wyższych uczelni artystycznych i pedagogicznych z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Zrozumieć codzienność

Projekt składa się z trzech części: warsztatowej, refleksyjnej i artystycznej. - Punktem wyjścia do warsztatów i rozmowy był tekst wprowadzający, który napisał młody człowiek z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - dr Jakub Żmidziński. Tekst skierowany był do studentów, ale także m.in. różnych stowarzyszeń, bo celem warsztatów jest wspieranie indywidualnego rozwoju artystycznego, ale też wzbogacenie kreatywności i otwartości wszystkich uczestników na sztukę - mówi Tadeusz Wieczorek. Jego zdaniem także omawiany w ramach projektu szeroki aspekt sztuki w obszarze muzyki i plastyki pomoże w zrozumieniu codzienności czy pozyskaniu nowych inspiracji, przełamując czasami izolację społeczną.

Ucho-oko-story

Zajęcia dla najmłodszych odbywać się będą w godzinach przedpołudniowych na Cytadeli. Wśród propozycji dla dzieci (6-12 lat) są m.in. warsztaty Bajkowy świat dźwięków, na których uczestnicy za pomocą różnych materiałów - kamieni, pustych butelek czy kartonów - będą starali się uzyskać jak najwięcej odgłosów z natury i życia codziennego, a potem wykorzystają je w ich autorskich pomysłach na bajkę. Do nieco starszych dzieci (13-15 lat) skierowane są z kolei m.in. zajęcia Szamański bęben - kompozycja audiowizualna, podczas których uczestnicy stworzą dwa autonomiczne dzieła: posiadające walory malarskie płótno bębna oraz nagranie audio, które obrazować będzie przebieg tego procesu. A z myślą o młodzieży przygotowano warsztaty Ucho-oko-story, w ramach których uczestnicy stworzą, opierając się na przedstawionych im wcześniej fragmentach utworów muzycznych i zarejestrowanych dźwięków, swoje własne fotokasty.

Śpiew ciała

Artystycznym życiem tętnić będzie także Scena Wspólna, gdzie odbędą się warsztaty dla dorosłych oraz forum. Te, jak zaznaczają organizatorzy, są szansą na przedyskutowanie spostrzeżeń i doświadczeń nabytych podczas wcześniejszej pracy z dziećmi i młodzieżą oraz poszerzenie swoich umiejętności i wiedzy. W programie są m.in. warsztat prowadzony przez Tomasza Misiaka Morza dźwięków, archipelagi słyszenia i pusta partytura. Idea pejzażu dźwiękowego w życiu codziennym i sztuce oraz Śpiew ciała - performance dla studentów, nauczycieli i animatorów w wykonaniu Jiřiego Surůvki i jego zespołu.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Biennalowa Kieszeń Vincenta, czyli 14. Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego
  • Park Cytadela oraz Scena Wspólna (ul. Brandstaettera 1/ Za Cytadelą)
  • 5-7.05