Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Nowa epoka Animatora

Między 21 a 25 czerwca w Poznaniu odbędzie się 16. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Tegoroczna edycja jest pierwszą, którą dowodzi Adriana Prodeus - kuratorka i krytyczna filmowa.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Historia Animatora sięga 2008 roku. Przez ostatnie 15 lat dyrektorem artystycznym festiwalu był, zmarły w zeszłym roku, Marcin Giżycki. Jego osoba zostanie upamiętniona za pomocą nazwania jego imieniem jednej z kategorii konkursowych - Nagrody za Najlepszy Film Studencki oraz podczas cyklu Retrospektywy, który zaprezentuje jego dorobek reżyserski.

W nową epokę festiwal wprowadzi, wraz z zespołem Estrady Poznańskiej, Adriana Prodeus, krytyczka filmowa, wykładowczyni w Instytucie Sztuki PAN, kuratorka i selekcjonerka międzynarodowych festiwali, która z Animatorem związana jest od jego pierwszej edycji. - Kiedy zaczynała się historia Animatora, musieliśmy tłumaczyć widzom, czym jest film animowany, opowiadać o jego historii i udowadniać, że jest to ważna gałąź kina. Dzisiaj, 16 lat później, jesteśmy w zupełnie innych czasach, spotykamy się z zupełnie nową generacją widzów, wychowaną na kulturze audiowizualnej, czytającą komiksy, oglądającą filmy animowane, z którą podejmujemy dialog już na innych zasadach - tłumaczy, wprowadzając w tegoroczny program.

Hasłem 16. edycji festiwalu jest "Poszukiwanie siebie". Pod taką samą nazwą przeprowadzono również open call dla twórców filmów animowanych z całego świata, którego efekty będzie można zobaczyć podczas festiwalu. Swoje propozycje przesłało 118 osób, a wśród nich znaleźli się autorzy czołówki 16. odsłony Animatora - Dudek Pulit i Sławomir Kandziora.

Jak co roku, główną osią programu są konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych. - Niedawno zamknęliśmy nabór do naszych konkursów. W tym roku mieliśmy rekordowe wyniki. Szczególny rekord padł w kategorii Konkursu Filmów Pełnometrażowych, na który nadesłano 77 tytułów, w tym dużo filmów studenckich i debiutanckich, co zawsze nas cieszy. Część nazwisk jest nam znanych z poprzednich edycji Animatora - opowiada Anna Dzięcioł, producentka i koordynatorka programu. Łącznie do tegorocznych konkursów nadesłano 3250 tytułów z 114 krajów, w tym z tak dalekich części świata jak Dominikana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Jamajka, Zimbabwe czy Sri Lanka. O tym, kto otrzyma Złotego Pegaza zdecyduje jury, z składu którego poznaliśmy do tej pory dwie osoby: Sylviana Chometa, nagradzanego francuskiego reżysera, autora Trio z Belleville, i Sarę Gunnarsdóttir, islandzką twórczynię, nominowaną w tym roku do Oscara za animację My Year od Dicks.

Jedną z nowości programowych będzie sekcja "Kryształy Anime", poświęcona animacji z Japonii i Korei Południowej, która z roku na rok zyskuje na popularności. Zmiany dotyczą również lokalizacji. Oprócz pokazów filmowych w Kinie Muza, festiwal zorganizowany zostanie w parku Stare Koryto Warty, zaś sąsiadujący z nim Pawilon stanie się przestrzenią Klubu Festiwalowego. Po odsłonie stacjonarnej festiwal zagości na platformie internetowej (26-30 czerwca).

Magdalena Chomczyk

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR
  • 21-25.06 - poznańskie kina
  • 26-30.06 - online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023