Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Literackie powroty do Miłosławia

Z pozoru oficjalna uroczystość zamienia się co roku w prawdziwe święto literatury. Przed nami kilkudniowy festiwal inspirowany Nagrodą Kościelskich. Od 8 do 12 października.

. - grafika artykułu
Wielkie Nocne Czytanie w 2012 r., fot. R. Lipigórski

Miłosław - niewielka, urokliwa miejscowość, 50 km od Poznania. Przed ponad stu laty zachwycił się nim Jozef Kościelski - polityk i poeta. Pokaźny spadek, który odziedziczył po bardzo bogatym stryju, postanowił zainwestować właśnie w miłosławskie dobra, nabywając je w 1895 r. od rodziny Mielżyńskich.

Mrożek, Herbert, Konwicki...

W tym właśnie miejscu rozpoczyna się historia Nagrody Kościelskich - najstarszej polskiej nagrody literackiej, nazywanej często "polskim noblem dla pisarzy przed czterdziestką". Przyznawana jest od 1962 r. przez Fundację Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 r. Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki (synu Józefa). Od ponad pół wieku sławę i uznanie zawdzięcza Nagrodzie Kościelskich coraz większe grono młodych polskich pisarzy. Lista dotychczasowych laureatów jest naprawdę imponująca: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Józef Baran, Edward Stachura, Andrzej Stasiuk, Paweł Huelle, Olga Tokarczuk...

Laureat wśród laureatów

Przez lata uroczystość wręczenia Nagrody odbywała się w Lozannie, a od 1990 r. na zmianę w Warszawie, Krakowie i Miłosławiu. W 2011 r. zarząd Fundacji Kościelskich zdecydował, że od 2012 do 2014 r. będzie wręczana tylko w Miłosławiu. Co roku oficjalnej uroczystości towarzyszy literacka oprawa: czytania, dyskusje, projekcje filmowe, koncerty, warsztaty.

W tym roku całość rozpocznie się 8 października w Poznaniu - pokazem filmów w CK Zamek: Sławomir Mrożek przedstawia i Miejsce urodzenia. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem - Pawłem Łozińskim. W kolejnych dniach, także w Poznaniu, zaplanowano m.in. warsztaty dla licealistów i spotkanie z reportażystami: Wojciechem Tochmanem, Olgą Stanisławską i Filipem Springerem.

W sobotę, 12 października festiwal przeniesie się do Miłosławia. Nowy laureat Nagrody Kościelskich, wraz z pisarzami nagrodzonymi w latach ubiegłych, weźmie udział w Wielkim Nocnym Czytaniu, a w kościele pw. św. Jakuba Apostoła zaśpiewa Anna Maria Jopek. I znów w Miłosławiu - w pewnym sensie - będzie jak za czasów Mielżyńskich i Kościelskich, gdy w pałacu gościli wybitni pisarze i muzycy: Kraszewski, Reymont, Sienkiewicz, Wieniawski...

Sylwia Klimek

  • W sobotę, 12 października o g. 10 z placu Mickiewicza w Poznaniu odjedzie bezpłatny autobus do Miłosławia - dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniach. Powrót planowany jest po Wielkim Nocnym Czytaniu (wyjazd z Miłosławia ok. g. 20.15). Poza koncertem Anny Marii Jopek (obowiązują wejściówki) - na wszystkie wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji Nagrody Kościelskich wstęp jest wolny.

Załączniki