Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Festiwal Malta - dzień 4. Porozmawiaj z noblistą

Przed nami spotkanie oko w oko z Johnem Maxwellem Coetzee!

"Slow Man" - próba spektaklu, fot. Archiwum Fundacji Malta - grafika artykułu
"Slow Man" - próba spektaklu, fot. Archiwum Fundacji Malta

To jeden z głównych bohaterów tegorocznej edycji festiwalu. Aż dwa premierowe spektakle według prozy Coetzeego mieli okazję obejrzeć maltańscy widzowie: "Hańbę" w reżyserii Kornela Mundruczo oraz operę "Slow Man" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Dopełnieniem obu wydarzeń będzie piątkowe spotkanie w Pasażu Kultury: "Literatura wobec świata. Forum: Coetzee. Horyzonty" z udziałem samego pisarza. Gościem będzie także Derek Attridge - profesor literatury angielskiej na York University oraz David Attwell, który pracuje nad biografią noblisty. W drugiej części spotkania udział wezmą także Maja Kleczewska oraz Nicholas Lens - współtwórcy głośnej premiery w Teatrze Wielkim.

Bunt w Rzeźni i demonstracja na pl. Mickiewicza

Wieczorem czeka widzów odsłona kolejnej część tryptyku rewolucyjnego Lecha Raczaka - "Czas terroru". Spektakl powstał na podstawie "Róży" - niescenicznego dramatu Żeromskiego, którego tłem jest rewolucja z 1905 roku. - Od jej demonów nie ma ucieczki - zapewnia reżyser. W swym spektaklu pyta o sens i celowość rewolucji. Po jednej stronie barykady stawia polskich donosicieli i carat, a po drugiej członków Organizacji Bojowej PPS z Piłsudskim na czele.

W klimat buntu i rewolucji, które stały się punktem wyjścia spektakli Lecha Raczaka wpisuje się także projekt "Positions" przygotowany przez Public Movement. To spektakl w formie publicznej demonstracji, w którą zaangażowani będą poznańscy performerzy. Oni właśnie mają wejść w interakcję z widzami i przekonać ich do opowiedzenia się za którąś ze stron, do wybrania stanowisk (positions). Artyści przygotowując projekt współpracowali z poznańskimi aktywistami oraz przedstawicielami różnych grup społecznych. Chcą pokazać problemy, z jakimi naprawdę boryka się miasto i jego mieszkańcy.

Pamięć i nieznane historie

Piątek na Malcie to także premiera "Memory" Living Dance Studio - pierwszej w Chinach niezależnej grupy taneczno-teatralnej. Zespół powstał w 1994 r. Założyli go choregorafka Wen Hui i dokumentalista Wu Wenguang. To, co robią określane jest często terminem "taniec dokumentalny". Na Maltę przywożą spektakl o pamięci. Odwołują się w nim m.in. do czasów rewolucji kulturalnej, którą w 1966 r. zainicjował Mao Zedong. W spektaklu przeplatają swoje prywatne historie ze świadectwami tamtych czasów.

I jeszcze jedna ważna premiera czeka nas w piątek - "Bodenprobe Kasachstan" Rimini Protkoll - zespołu, którego współzałożycielem jest Stefan Kaegi, kurator tegorocznego Idiomu. Opowiedzą nam o szerzej nieznanym fragmencie rosyjsko-niemieckiej historii i mechanizmach globalnej ekonomii, opartej na ropie naftowej.

Monika Nawrocka, Sylwia Klimek

  • FORUM - Literatura wobec świata- 6.07 g. 11.30, Pasaż Kultury, wstęp wolny
  • FORUM - Dlaczego "Slow Man?" - 6.07 g. 15, Pasaż Kultury, wstęp wolny
  • Positions 6.07 g.16, 7.07 g. 17, Urząd Wojewódzki, plac Mickiewicza, wstęp wolny
  • Czas terroru- 6.07 g. 19 i 22, Aula Artis, wejściówki
  • Bodenprobe Kasachstan - 6.07, godz. 21, 7.07, godz. 20, Sala AWF, bilety 25/35 zł
  • Memory - 6 i 7.07, godz. 18, Izba Rzemieślnicza, bilety 25/35 zł