Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

FESTIWAL FABUŁY. Historie krwią i piórem pisane

Do soboty potrwa pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia, edycja Festiwalu Fabuły. Spotkania z pisarzami cieszą się dużym zainteresowaniem.

. - grafika artykułu
Darek Foks. Fot. M. Kaczyński / mat. CK Zamek

Z ostatnich badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i TNS Polska wynika, że w ubiegłym roku czterech na dziesięciu Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Połowa naszych rodaków nie sięgnęła także po tekst, który jest dłuższy niż trzy strony... Czyżby poznaniacy zawyżali statystyki osób, które jednak czytają? Chyba tak. Niemalże pełne sale podczas spotkania z Darkiem Foksem i Wojciechem Kuczokiem, są tego dowodem.

Foks in fabula

Pierwszym gościem Festiwalu Fabuły był Darek Foks, dla jednych "ekscentryczny prozaik", a dla innych "realistyczny poeta". - Wpadł mi kiedyś w oko taki plakat reklamujący szkoły językowe, na którym jest napisane - drugi język gratis. To bardzo fajne hasło. Uczymy się języka polskiego, żeby normalnie funkcjonować w państwie, a potem przy pomocy tego języka zaczynamy pisać dziwne rzeczy - żartował poeta podczas spotkania. Darek Foks jest laureatem tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości, do tej pory wydał m.in. tomiki: "Film i inne wiersze" czy "Rozmowy z głuchym psem", oraz  książki: "Orcio", "Co robi łączniczka" i "Kebab Meister".

W rozmowie z Krzysztofem Hoffmanem Darek Foks opowiedział także o swojej pracy redaktora działu prozy w "Twórczości", a także o początkach pisania, pierwszym dramacie i debiucie, za który uważa "Wiersze o fryzjerach". Ponadto wyznał także, jakie miejsce w Poznaniu są dla niego inspirujące. - W latach 80 studiowałem w Poznaniu. Jednym z naszych ulubionych zajęć było oglądanie na koszmarnych kasetach VHS spektakli m.in. Teatru Ósmego Dnia. Na poetyce przerabialiśmy wtedy Nową Falę i bardzo mnie to kręciło. W związku z tym chętnie chodziliśmy z innymi studentami polonistyki do Studium Wojskowego. Braliśmy koce, materace i żądaliśmy jego zamknięcia - wspominał poeta.

Styl Foksa charakteryzuje wszechobecna ironia, a tej przedsmak zaprezentował, czytając fragmenty swoich utworów.

Seans z Kuczokiem

Podczas pierwszego dnia Festiwalu Fabuły odbyła się również projekcja najnowszego obrazu Magdaleny Piekorz pt. "Zbliżenia", którego współscenarzystą jest Wojciech Kuczok. Para ta nie pierwszy raz pracowała razem. Kuczok i Piekorz są twórcami nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni obrazu "Pręgi" oraz uhonorowanej Nagrodą Publiczności na festiwalu w Nowym Jorku "Senności". - Współpraca z Magdą możliwa jest tylko wtedy, kiedy ma się dużą odporność na tzw. twórczy spór. Często to bardzo emocjonalne kłótnie. Ale ja lubię się kłócić twórczo. W przypadku tego filmu współpraca była trudniejsza, bo po raz pierwszy pisaliśmy scenariusz razem - opowiadał Kuczok po seansie.

"Zbliżenia" opowiadają o toksycznej relacji dwóch kobiet: 37-letniej Marty, którą gra Joanna Orleańska, oraz jej matki, w której rolę wciela się Ewa Wiśniewska. Młoda rzeźbiarka nie może uwolnić się spod wpływu rodzicielki, przez co nie potrafi stworzyć zdrowego związku ze swoim mężem i być po prostu szczęśliwą. - Długo walczyłem o to, żeby Magda napisała historię osobistą, taką, która miałaby być czymś w rodzaju rewersu do "Pręgów", opowiadającą o psychomachii córki i matki. Nie będę jednak bez Magdy opowiadał o skali autobiograficzności tego filmu - wyznał.

Pierwsza wersja "Zbliżeń" powstała w 2011 roku, ale kilka scen dokręcano jeszcze tej wiosny. - Kłótni do samego końca było mnóstwo. Magda zrobiła jednak wszystko po swojemu. To ona miała ostatnie zdanie. Po pierwszym oglądaniu pomyślałem, że to dobrze, bo też bym nie chciał, żeby moją historię, krwią pisaną, ktoś poprawiał - mówił Kuczok.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Fabuły
  • 15-18.10, CK Zamek
  • na spotkania z pisarzami - wstęp wolny, na seanse obowiązują bilety, a na warsztaty - zapisy mailowe i bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK Zamek