Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Dżem: ponad 40 lat na scenie

Legenda polskiej sceny muzycznej wystąpi w niedzielę w CK Zamek. Grupa określana mianem "polskich Rolling Stonesów" zaprezentuje swoje największe przeboje.

. - grafika artykułu
Fot. materiały prasowe

Zespołu Dżem raczej nikomu nie trzeba przedstawiać - od 1973 roku bowiem nieprzerwanie króluje na scenie. Grupa powstała z inicjatywy braci Otrębów, Pawła Bergera i Aleksandra Wojtasiaka, którzy założyli kapelę o nieoficjalnej nazwie Jam. Chwilę później dołączył do nich grający na harmonijce ustnej, legendarny wokalista zespołu - Ryszard Riedel. Ich nazwa - Dżem powstała przypadkiem w 1974 roku, kiedy jeden z organizatorów koncertu spolszczył słowo jam.

Dżem wystąpi w najbliższą niedzielę w CK Zamek. Na scenie, oprócz obecnego frontamana grupy Macieja Balcara, pojawią się: wspomniani Adam Otręba (gitara) i Beno Otręba (gitara basowa), Jurek Styczyński (gitara), Zbyszek Szczerbiński (perkusja) oraz Janusz Borzucki (klawisze).

Jarocin - przepustka do sławy

Jan Skaradziński, dziennikarz muzyczny komentował porównania Dżemu z zespołem Micka Jaggera: " (...) faktycznie, coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję, (...) staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. No, i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje...".

Pierwsze autorskie kompozycje Dżemu - Ryśka Riedla i Leszka Falińskiego - powstały pod koniec lat 70-tych. Artyści dążyli wówczas do występu grupy na festiwalu w Jarocinie i to właśnie dzięki niemu cała Polska polubiła zespół, który do dziś smakuje dobrze... Wtedy także Dżem zarejestrował piosenkę "Paw" - ich pierwszy przebój oraz dziś już kultowe "Whisky". A ich debiutancki materiał znalazł się na albumie "Cegła" i tym samym przeszedł do historii polskiej muzyki.

Pod wiatr bez Riedla

Sielanka zespołu nie trwała jednak długo, ponieważ lider grupy, z powodu uzależnienia od narkotyków, dopuszczał się wielu zaniedbań. Mimo tych problemów Dżem wydał kolejne płyty: "Zemstę nietoperzy" oraz "Najemnika", na którym znalazły się dziś już klasyki: "Modlitwa III" i "Wehikuł Czasu".  Po nich ukazało się jeszcze m.in. wydawnictwo "Detox", na którym znalazły się m.in. utwory "List do M.", "Sen o Victorii" i "Jak malowany ptak", oraz  płyta "The Singles", która stanowiła zbiór nagrań ze wszystkich małych płyt.

Przełomową datą w historii zespołu była śmierć Ryśka Riedla, mimo której Dżem z nowym, wyłonionym w konkursie wokalistą Jackiem Dewódzkim, pozostał wierny swojemu stylowi i nagrał "Kilka zdartych płyt", krążek "Pod wiatr" oraz "Być albo mieć", z którego pochodzi przebój grupy - "To ja, złodziej". Od 2001 roku Dewódzkiego zastępuje Maciej Balcar, który z grupą Riedla nagrał dwa wydawnictwa: "2004" oraz "Muzę", która zyskała status platynowej płyty.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Koncert zespołu Dżem
  • 7.12, g.19
  • Sala Wielka CK Zamek
  • bilety: 60 zł (przedsprzedaż), 70 zł (w dniu koncertu)