Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Dwóch Skoliasów, jeden Duży

Nowoczesność, świeżość, dynamika, a dalej: jazz, blues, soul, ethno, muzyka współczesna - tak definiowana jest muzyka formacji World Trio III, którą tworzą Bronisław Duży, Jorgos Skolias i jego syn - Antonis. Już w sobotę zagrają w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Jorgos Skolias. Fot. materiały klubu Blue Note

Muzycy o niepospolitych talentach i znaczących osobowościach wystąpią w sobotni wieczór w klubie Blue Note. Jak to bywa na muzycznej scenie, jakości ich artystycznych propozycji nie odpowiada przesadnie wielka popularność. Nie zważajmy jednak na to. Najważniejsze przecież, że czeka nas spotkanie z niebanalną twórczością, przekraczającą stylistyczne granice i oczekiwania publiczności; z muzyką wyrafinowaną, a zarazem pełną pasji.

Ich trzech

World Trio III to formacja, którą tworzą Jorgos Skolias, Bronisław Duży i Antonis Skolias. Dwaj pierwsi to klasycy polskiej muzyki jazzowej - i okolic. Po raz pierwszy spotkali się mniej więcej trzy dekady temu. Od tego czasu konsekwentnie ze sobą współpracują. Skolias to wybitny wokalista o niepowtarzalnym głosie. Bronisław Duży to czołowy puzonista. Instrumentalnego składu dopełnia perkusja, instrumenty perkusyjne Antonisa Skoliasa. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że taka formuła: wokal - puzon - perkusja może się wydawać niektórym słuchaczom nazbyt awangardowa czy eksperymentalna. Kto jednak słuchał wcześniejszych płyt lub koncertów, choćby duetu wokalisty i puzonisty, ten wie ile lekkości i finezji, ile melodii, ile swobodnej i bezpretensjonalnej muzykalności można zmieścić w takiej konwencji.

Pokolenie

Jorgos Skolias i Bronisław Duży spotkali się w 1989 roku na krążku "Nam Myo Ho Renge Kyo" - będącym drugą płytą legendarnej formacji Young Power, sztandarowego przedstawiciela off-jazzowej sceny ówczesnej epoki. Nazwiska obu muzyków znajdziemy też na kolejnej płycie wspomnianej formacji "Man Of Tra". Wokalista i puzonista wystąpili również wspólnie na krążku innej ważnej grupy tego samego kręgu - Pick Up Formation "To nie jest jazz". Jej tytuł był ironicznym nawiązaniem do opinii jazzmanów starszego pokolenia o twórcach z kręgu off-jazzu. Wymieniam je wszystkie, bo były ważnym elementem formacyjnym dla pewnego kręgu, dla pewnego pokolenia muzyków - a zapewne również i słuchaczy.

Pierwszą płytę w duecie - "Do It" - Skolias i Duży nagrali w 1999 roku. Porywająca była melodyjność, komunikatywność nagrania, które zrealizowano tyko na głos i puzon. Później pojawiały się kolejne nagrania i koncerty - zawsze interesujące, wśród nich kolejny album zatytułowany po prostu "Skolias Duży". Artyści mieścili na nich głównie swoje kompozycje, ale znalazło się też autorskie opracowanie "Foxy Lady" Jimiego Hendrixa.

Głos

Nazwisko Jorgosa Skoliasa znane jest publiczności od wielu lat, z niezliczonych i zawsze interesujących przedsięwzięć. Po raz pierwszy jego niezapomniany głos usłyszeliśmy bodaj na świetnej płycie "Krzak'i" zespołu Krzak z roku 1983. Wokalista pojawiał się na innych krążkach z pogranicza bluesa i rocka, na płytach takich jak "Ostatni koncert" wspomnianego Krzaka, "Cegła" Dżemu czy debiutanckie dzieło grupy Leszek Winder Blues Forever. Ale śpiewał też na ważnych płytach jazzowych, choćby z zespołem Basspace Witolda Szczurka ("Basspace" i "555555" - tu piękne duety wokalne z Małgorzatą Ostrowską), współpracował z zespołem Osjan (album "Rytuał dźwięku i ciszy") czy efemerycznym, jazz-rockowym Di Rock Cimbalisten Krzesimira Dębskiego.

Pierwszą autorską płytę, "Zulu", nagrał Skolias w duecie z Radosławem Nowakowskim. Późniejsze lata to kolejne, liczne przedsięwzięcia, m.in. wspólne nagrania z Apostolisem Antymosem, Januszem Grzywaczem, Joachimem Menclem, Bogdanem Hołownią.

Za szczególnie cenne uważam wspólne dokonania Skoliasa z grupą Tie Break na płycie "Poezje ks. Jana Twardowskiego" oraz z Cracow Klezmer Band na krążku "Book of Angels: Balan" z kompozycjami Johna Zorna, wydanym przez Tzadik. W ostatnich latach Skolias zachwycał w trio Sefardix z braćmi Marcinem i Bartkiem Olesiami. Czekamy właśnie na wydanie drugiego albumu tej formacji.

Puzon

Bronisław Duży pojawiał się w grupach jazzowych i bluesowych. Od lat uważany jest za najlepszego w naszym kraju jazzowego puzonistę. Grywał w formacjach Ireneusza Dudka, choćby na płycie "Irek Dudek No. 1" , w znaczącym stopniu decydując o brzmieniu bluesowego big-bandu tego ostatniego.

Nazwisko Dużego odnajdziemy w ważnych nagraniach polskiego off-jazzu, choćby zespołu Free Cooperation ("In Higher School" oraz "Our Master's Voice"), tria Priest & Big Cork, zespołu Graal ("Live in Bohema Jazz Club"). Zagrał też na płycie jamajskiego Twinkle Brothers. Wspólnie z akordeonistą Bogdanem Preczem nagrał - tylko w duecie - ujmującą subtelnością płytę "Grudusko". Komponował do filmu i teatru.

Stara i nowa szkoła

Najmłodszy członek tria Antonis Skolias jest absolwentem szkoły muzycznej pierwszego stopnia w klasie perkusji. Później uczył się prywatnie u praktykujących instrumentalistów. Współpracował z zespołem Vladimirska, a także z Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Teatrem Juliusza Osterwy w Lublinie. Współkomponował muzykę do spektakli i słuchowisk. Założył i prowadzi zespół Amusing Companions, z którym wydał płytę "Their Polyphonic Endeavour". Interesuje go "zestawienie tak zwanej starej szkoły w muzyce rozrywkowej z elektroniką".

Tomasz Janas

  • World Trio III: Skolias - Duży - Skolias
  • Blue Note
  • 23.01, g. 20
  • bilety 35 zł