Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

CYRYL w Kulturze +

Co łączy "Dzieje grzechu" Waleriana Borowczyka, kolekcję archiwalnych lalek Teatru Animacji w Poznaniu, zabytki architektury Suchej Beskidzkiej i rękopisy Fryderyka Chopina? Program Kultura+!

. - grafika artykułu
fot. Bartek Syta/Narodowy Instytut Audiowizualny

Pięć lat temu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o realizacji Wieloletniego Programu Kultura+, na który przeznaczono 120 mln zł. Jednym z jego priorytetów stała się digitalizacja zasobów kultury. Jej celem jest przede wszystkim ich ocalenie (m.in. przechowywanych na niszczejących celuloidowych taśmach arcydzieł polskiego kina) i upowszechnienie. Także Poznań ma w tym programie swój istotny udział, którego spektakularnym efektem jest Cyryl -  Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Udostępnia ono archiwa blisko 20 poznańskich instytucji oraz cenne kolekcje ze zbiorów osób prywatnych.

CYRYL, który powstał z inicjatywy Wydawnictwa Miejskiego Posnania, nie miałby żadnych szans na sukces, gdyby nie dofinasowanie otrzymane od Narodowego Instytutu Audiowizualnego - operatora programu Kultura + (prawie 1 mln złotych) i zaangażowanie partnerów projektu. Wśród nich znalazły się m.in. poznańskie teatry: Wielki, Polski, Muzyczny, Ósmego Dnia, Polski Teatr Tańca, a także Galeria Miejska Arsenał, CK Zamek i Centrum Sztuki Dziecka. Powierzyli oni Wydawnictwu swoje zbiory, które zostały zdigitalizowane (w sumie około 70 tysięcy różnego typu obiektów) i w znacznej części udostępnione na portalu www.cyryl.poznan.pl. Znajdziemy wśród nich takie rarytasy jak fotografie legendarnego Romana Stefana Ulatowskiego, rejestracje spektakli Ósemek, najstarsze plany Poznania do roku 1938 ze zbiorów Archiwum Państwowego czy projekty scenograficzne Teatru Wielkiego z lat 1940-44.

Na początku października w siedzibie NInY odbyła się uroczystość z udziałem minister kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej, która podsumowała dotychczasowe efekty Kultury+. Podkreśliła m.in., że digitalizacja zasobów kultury jest nie tylko koniecznością wynikającą z wyzwań, jakie stawia przed nami współczesność, ale także wielką szansą na zwiększenie dostępu do kultury, w szczególności dla tej części społeczeństwa, która do tej pory była z niej wykluczona.

Poznański projekt CYRYL został wyróżniony specjalnym podziękowaniem od minister. Jak zapowiada Katarzyna Kamińska, dyrektor WMP, mimo zamknięcia programu Kultura +, CYRYL będzie kontynuowany: - Trzy lata doświadczeń w jego realizacji pokazały, że zbiory znajdujące się w rękach osób prywatnych i magazynach wielu poznańskich instytucji są bezcenne. Trzeba je ratować, upowszechniać i zabezpieczać dla kolejnych pokoleń - mówi Katarzyna Kamińska.

red