Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Co z tym Mozartem?

Nie wiesz o nim prawie nic? A może wydaje ci się, że wiesz wszystko? Sprawdź to w Kinie Pałacowym. Od 16 września przez kilka dni na ekranie "Być jak Mozart, czyli Amadeusz w Podróży".

.
Mozart i Marcin Sompoliński

Nikogo już chyba w Poznaniu nie dziwią pytania o to, czy muzykę Mozarta można grać chińskimi pałeczkami lub ile wzrostu miał kompozytor. Zadaje je nikt inny, jak doskonale od tej strony znany dyrygent Marcin Sompoliński, który niestrudzenie drąży najdziwniejsze wątki dotyczące interesujących go postaci i zagadnień. A wszystko po to, by rozkochać w muzyce mistrza każdego z nas.

Kogo kręci klasyka?

Ci, którzy skusili się choć raz na Speaking Concert, wiedzą już z pewnością, że w filharmonii można się naprawdę świetnie bawić. Nie trzeba ich więc najpewniej długo do udziału w najnowszym Speakingowym wydarzeniu namawiać. Tych natomiast, którzy na muzykę klasyczną i służące jej instytucje patrzą sceptycznym okiem, twórcy projektu "Nie boję się muzyki" zapraszają szczególnie. Nie kręci cię klasyka? Wydaje ci się, że koncert to nudne półtorej godziny wyjęte z twojego życiorysu? A może omijasz filharmonię szerokim łukiem, bo nie wiesz, jak wypada się tam zachować? W takim razie na dobry początek wybierz się do... kina.

Za symboliczną złotówkę w Kinie Pałacowym Zamku można obejrzeć film, będący niejako preludium do Speakingu. "Być jak Mozart, czyli Amadeusz w Podróży" to humorystyczna historia życia i twórczości genialnego kompozytora, przedstawiona na tle pewnego epizodu - podróży, jaką Mozart odbył z Wiednia do Salzburga, aby przedstawić rodzicom swoją małżonkę. - W drodze powrotnej, zatrzymawszy się w niewielkim miasteczku Linz, w ciągu zaledwie trzech dni napisał jedną ze swych najpiękniejszych symfonii - opowiada Marcin Sompoliński. Dyrygent wraz z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej odbywa podróż z Salzburga do Linz właśnie po śladach kompozytora, pochylając się przy tym nad analizą owej Symfonii C-dur KV 425, zwanej Linzką. Zdjęcia realizowano w Polsce, Niemczech i Austrii. Film przeznaczony jest dla widzów powyżej 12. roku życia.

Różne stopnie wtajemniczenia

"Być jak Mozart" to pierwszy z trzech etapów nowego projektu "Nie boję się muzyki", realizowanego przez Fundację Fabryka Sztuki. Jak osiągnąć wyższy stopień wtajemniczenia? Wystarczy uważnie oglądać film i wziąć udział w quizie, który odbędzie się na końcu projekcji. Prawidłowe odpowiedzi na zadane pytania utworzą hasło, które będzie niezbędne do zalogowania się na stronie internetowej i wzięcia udziału w kolejnych etapach.

Seansom "Być jak Mozart" w Kinie Pałacowym towarzyszyć będą również projekcje klasyków światowego kina o tematyce muzycznej. I tak od wtorku do czwartku o g. 20 będziemy mogli obejrzeć filmy: "Amadeusz" (17.09), "Chopin. Pragnienie miłości" (18.09) oraz "Kopia mistrza" (19.09). Bilety na te pokazy w cenie 10 zł można nabyć w kasie CK Zamek oraz na portalu www.bilety24.pl.

Magdalena Lubocka

  • Film "Być jak Mozart"
  • Kino Pałacowe CK Zamek
  • 16-19.09, g. 9, 10.30 i 12
  • bilety - 1 zł (w kasie CK Zamek)