Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Co wydarzyło się 1050 lat temu?

"Księżna Dobrawa, Matką Chrzestną Polski" to plenerowe przedsięwzięcie, przygotowane w związku ze zbliżającymi się uroczystościami 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie najbliższego weekendu na Śródce m.in. pokazy rzemiosła średniowiecznego oraz widowisko z udziałem bractw rycerskich z Polski, Czech i Węgier. 

. - grafika artykułu
"Księżna Dobrawa Matką Chrzestną Polski", 22-24.05, Ostrów Tumski

Na przedsięwzięcie "Księżna Dobrawa, Matką Chrzestną Polski" składają się trzy projekty: "Dąbrówka czy Dobrawa? W 1050-tą rocznicę przybycia do Poznania i zaślubin księcia Mieszka i księżniczki Dobrawy" - widowisko historyczne na Ostrowie Tumskim; "Mieszko I i Dobrawa jako twórcy Państwa Polskiego" - jarmark średniowieczny nad Wartą przy ulicy Panny Marii oraz VI Średniowieczny Targ Śródecki, który rozlokowany będzie na ulicach i placach Śródki.

W zamyśle organizatorów wydarzenia te mają być usankcjonowaniem i spopularyzowaniem tytułu "Matka Chrzestna Polski" dla tak zasłużonej wobec Polaków monarchini.

Inscenizatorami widowiska będą bractwa rycerskie z Polski, Czech oraz Węgier, które swoje obozowiska na Ostrowie Tumskim założą już w piątek. W inscenizacji udział weźmie około stu wojów, a także kobiety i dzieci. Główna część wydarzenia rozpocznie się w sobotę. Poznaniacy będą wówczas m.in. świadkami przybycia księżnej Dobrawy i orszaku czeskiego na Ostrów Tumski, powitania Czechów przez Mieszka oraz przejścia połączonych orszaków na plac za Katedrą, gdzie odbędą się prezentacje przybyłych grup wojów i inscenizacje z udziałem historyków.

To nie koniec. W sobotę również zobaczymy prezentacje narodowe Węgrów, Czechów i Polan, przejście orszaku przez most Jordana na Śródkę, które otworzy jarmark średniowieczny oraz inscenizację zaślubin pary książęcej, połączoną z biesiadą rycerską i tańcami przy ogniskach. Wieczorem natomiast pojawią się tam zespoły wykonujące muzykę dawną, a pomiędzy ich występami odbędą się pokazy walki, broni oraz średniowiecznych strojów. - Widowisko będzie miało więc także aspekt edukacyjny, bo inscenizacje będą oprawione opowieściami naukowców, którzy powiedzą co wydarzyło się 1050 lat temu - co wiemy na pewno, a czego się domyślamy - zapowiadają organizatorzy.

Wydarzenie zakończy się w niedzielę mszą świętą w katedrze oraz inscenizacją i opowieścią o Chrzcie Mieszka I, które pozwolą na ogłoszenie Księżnej Dobrawy Matką Chrzestną Polski.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Księżna Dobrawa, Matką Chrzestną Polski"
  • 22-24.05
  • Ostrów Tumski
  • organizatorzy: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA współpracująca z partnerami śródeckimi, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Fundacja Św. Benedykta, SIDMA