Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Co nowego w Nowym?

- Musimy myśleć o teatrze jak o miejscu wychowywania młodego pokolenia, ale także integracji różnych pokoleń - przed rozpoczynającym się sezonem zapowiedział dyrektor Teatru Nowego Piotr Kruszczyński.

. - grafika artykułu
"Versus". Fot. Jakub Wittchen

Tegoroczny sezon w Teatrze Nowym rozpocznie październikowa premiera spektaklu "Versus" w reżyserii najmłodszego z zaproszonych aktualnie do współpracy twórców, Jędrzeja Piaskowskiego. Realizacja dramatu Rodriga Garcii - autora m.in. kontrowersyjnego "Golgota Picnic", zwyciężyła w drugiej edycji Sceny Debiutów. To 19 abstrakcyjnych i niezależnych sekwencji tekstowych, komentujących kondycję współczesnego człowieka oraz środowiska, w jakim on funkcjonuje. - Reżyser, już w tej chwili, niezwykle dojrzale potrafi operować językiem teatru. Myślę, że ma przed sobą przyszłość - powiedział na poniedziałkowej konferencji Piotr Kruszczyński.

Scenografię do spektaklu przygotowały studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Na scenie z kolei pojawi się trójka aktorów Teatru Nowego: Antonina Choroszy, Paweł Hadyński i Nikodem Kasprowicz.

W Mokradełku

Drugą z planowanych jeszcze na 2015 rok premier jest "Mokradełko" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, weterana polskiej sceny. Sztuka powstała na podstawie reportażu Katarzyny Surmiak-Domańskiej, który był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Nike.

- Mokradełko to fikcyjna nazwa miasteczka czy też polskiej wsi, którą nagle obiegła informacja, że jedna z jej mieszkanek napisała książkę o tym, że była molestowana przez ojca - opowiadał Piotr Kruszyczyński. "Mokradełko" jednak nie traktuje wyłącznie o skutkach przemocy seksualnej. Nie piętnując bohaterów ani ich nie usprawiedliwiając, pokazuje również społeczeństwo, w którym lepiej być katem niż ofiarą. - Chcemy pokazać całą galerię różnych typów ludzkich, które w taki czy inny sposób przyjmują tak niewygodną wiadomość - dodał.

Lem dowcipny

Ostatnią z zapowiedzianych premier jest "Cyberiada" Stanisława Lema. Ten niezwykły kolaż, na który składają się: fantastyka, baśń i filozoficzna powiastka, wziął na warsztat Wojciech Kościelniak. Zdaniem Piotra Kruszyńskiego jest on twórcą, który zapisze się w historii polskiego teatru tym, że zrealizuje całą klasykę w formie musicalu. - Lem znalazł receptę na to, jak opowiadać o gorzkich rzeczach w sposób lekki i dowcipny. Taki, który pozwala pochylić się nad losem człowieka samotnego - tłumaczył Kościelniak. W spektaklu pojawi się dziesięciu aktorów z Teatru Nowego oraz sześcioro tancerzy wyłonionych w castingu.

Oprócz planowanych premier warto wspomnieć również o wrześniowym koncercie finalistów konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", spektaklu dyplomowym studentów IV roku PWST w Krakowie, czyli "Weselu" w reżyserii Moniki Strzępki oraz jubileuszu 45-lecia pracy scenicznej Michała Grudzińskiego, który będziemy świętować 4 października. Aktor wystąpi wówczas w specjalnym pokazie spektaklu "Dwunastu gniewnych ludzi" w reżyserii Radosława Rychcika.

Monika Nawrocka-Leśnik