Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Nocne życie Poznania

Historię poznańskich neonów - od najstarszych z lat międzywojennych, przez neonowy boom lat 60. XX wieku, aż po ich upadek w latach 80. - opowiada wystawa otwierana dziś w Muzeum Narodowym.

. - grafika artykułu
fot. materiały MNP

Jak bardzo brakuje poznaniakom neonów w miejskiej przestrzeni świadczy choćby tłum, który pojawił się w listopadzie ubiegłego roku na odsłonięciu zrekonstruowanego neonu na kinie Wilda. "Niegdyś były ich tysiące. Dzisiaj pozostało niewiele. Moda na neony powraca, a wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu wpisuje się w nurt zainteresowań historią neonowej rurki" - tak ideę wystawy, otwieranej właśnie w Muzeum Narodowym, tłumaczy jej kuratorka, Magdalena Mrugalska-Banaszak. "Starsi mieszkańcy Poznania z łezką w oku wspominają choćby "białą damę", ZOO na ulicy Głogowskiej czy kultowego "Indianina" na nieistniejącym już kinie Bałtyk. (...) - pisze w publikacji towarzyszącej ekspozycji.

Neonowa prezentacja powstawała od kilku miesięcy w Muzeum Historii Miasta Poznania. Część zbiorów można było zobaczyć w ratuszu podczas majowej Nocy Muzeów. Tam też miała być prezentowana, ale ze względu na ilość zgromadzonego materiału, ostatecznie pokazana zostanie w gmachu głównym MNP. W holu nowego gmachu stanęła specjalna konstrukcja z rusztowań, na których umocowane zostały historyczne neony. Niektóre niestety dawno już nie świecą - zachowały jedynie swoją formę, inne udało się ożywić. 

Wśród 20 "żywych" eksponatów zobaczymy się m. in. neon "kolejka" z końcowej stacji Maltanki przy Nowym Zoo czy słynny neon baru Tempo z ulicy Św. Marcin. Świecą również reklamy Rytosztuki, Zakładu Doskonalenia Zawodowego czy słynnego baru Kociak. Wystawę reklamuje (a jakże!) neon na fasadzie nowym gmachu muzeum, zaprojektowany specjalnie na tę okazję przez Marcina Pałaszyńskiego.

Na wystawie można zobaczyć także liczne fotografie, pocztówki i historyczne ilustracje, dokumentujące nocne życie Poznania sprzed lat. Na fotografiach uwieczniono m.in. rozświetlone neonami ulice: Św. Marcin, 27 Grudnia, plac Wolności czy Głogowską. Są na nich neony z dwudziestolecia międzywojennego, powojenne i z lat 60. - największego neonowego szaleństwa, a także neony współczesne.

Wystawie towarzyszy obszerna publikacja z 250 ilustracjami i wykazem wszystkich poznańskich neonów z ich lokalizacją, autorem i datą powstania. A także bogaty program edukacyjny dla małych i dużych, a w nim m.in. warsztaty z projektowania neonów i wykłady o ich historii.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "Nocny Poznań w blasku neonów"
  • Galeria Malarstwa i Rzeźby MNP
  • 28.03-7.06
  • kurator: Magdalena Mrugalska-Banaszak
  • aranżacja plastyczna: Rafał Górczyński
  • bilety: 8 i 12 zł