Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Jaka jest ich Wielkopolska?

Stepan Rudik, ukraiński fotograf-dokumentalista mieszkający w Poznaniu, autor zdjęć "Ukraińcy w Wielkopolsce" wygrał tegoroczną edycję konkursu fotografii dokumentalnej "Moja Wielkopolska", organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury.

.
I nagroda: Stepan Rudyk "Ukraińcy w Wielkopolsce"

Stepan Rudik jest absolwentem Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (2006) i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Fotografia-Wydział Komunikacji Multimedialnej, 2016). Jest laureatem wielu konkursów realizowanych w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Swoje prace prezentował także w USA, w Meksyku i w Wielkiej Brytanii.

"Ukraińcy w Wielkopolsce" to fragment projektu "Niewidzialni", zrealizowanego dzięki stypendium marszałka województwa wielkopolskiego, pokazującego obywateli Ukrainy z różnych środowisk, którzy żyją i pracują w Wielkopolsce. Wystawa "Niewidzialni" otwierała tegoroczny Festiwal Ukraińska Wiosna w Poznaniu (maj 2018). - Pierwszą nagrodę otrzymał Stepan Rudik za zestaw "Ukraińcy w Wielkopolsce" - interesujący, poruszający aktualny problem, zrealizowany bardzo rzetelnie i urozmaicony formalnie, przy zachowaniu spójności opowieści - werdykt jury komentuje Sławomir Tobis, jego przewodniczący.

Drugą nagrodę otrzymał Dawid Sztube za zestaw zdjęć "Podkoziołek Jarząbkowo", trzecia trafiła do Waldemara Sztube za zdjęcie pojedyncze "Żywe muzeum początków Państwa Polskiego na wyspie w Gnieźnie". Jurorzy przyznali także cztery wyróżnienia (dla Karola Szymkowiaka, Marka Zakrzewskiego, Dariusza Madzińskiego i Stepana Rudika) i pięć nagród specjalnych (dla Anki Gregorczyk, Marka Lapisa, Dawida Stube, Dawida Tatarkiewicza i Marka Zakrzewskiego).

Wernisaż wystawy pokonkursowej, połączony z wręczeniem nagród, odbędzie się 15 października, o g. 13 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w ramach 4. edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Do pokonkursowej wystawy zakwalifikowano 29 zdjęć pojedynczych i 13 zestawów 23 autorów.

oprac. sk

  • Pokonkursowa wystawa "Moja Wielkopolska"
  • Wielkopolski Urząd Wojewódzki
  • wernisaż: 15.10, g. 13
  • czynna do 31.10