Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Centrum Warte Poznania - urodzaj pomysłów

Znamy już projekty wyłonione w tegorocznym konkursie Centrum Warte Poznania.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Program Centrum Warte Poznania, którego pomysłodawcą była Komisja Rewitalizacji Rady Miasta, ma za zadanie wyłonienie najlepszych projektów, które ożywią życie kulturalne centrum Poznania i zaktywizują mieszkańców. W tym roku komisja konkursowa postawiła na następujące projekty:

"Gołębia inspiruje... Zobacz, posłuchaj, dotknij, posmakuj." - Marta Skalińska-Hanarz

  • Cykl wydarzeń na ul. Gołębiej, organizowanych przez działające na niej podmioty i przedsiębiorców. Seria akcji pod wspólnym hasłem "Gołębia inspiruje do..." dotyczyć będzie m.in.: muzyki i tańca, rzemiosła, historii ulicy. Projekt będzie promowany poprzez stronę internetową, portale społecznościowe, wydanie broszury informacyjnej o podmiotach działających na ul. Gołębiej, plakatów i ulotek.

Program "jestem u siebie" - Kluboksięgarnia Głośna

Kontynuacja zeszłorocznego cyklu wydarzeń kulturalnych, wzbogacona o nowe cykle warsztatów, spotkań, imprez. Będą to:

  • Warsztaty Glinoludy - skierowane do dzieci, łączące twórczość z dyskusjami na poważne tematy, takie jak śmierć, miłość, ciało, narodziny.
  • Warsztaty Czytamy! - raz w miesiącu dzieci będą czytać dorosłym i rówieśnikom wybrane teksty z literatury.
  • Bitwy Djskie - dwóch djów, będzie musiało zagrać i opowiedzieć o wybranych utworach, a publiczność wybierze zwycięzcę.
  • Potańcówki przy winylach - działania integrujące osoby starsze z młodzieżą, połączone z nauką tańca.
  • Eko lokalnie, zdrowo, świadomie - spotkania poświęcone jakości życia ze zwróceniem uwagi na ekologię (komunikacja, odżywianie, odzież, hodowla roślin).

"Po środku Śródki" - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta

Cykl wydarzeń integrujących społeczność lokalną Śródki i umożliwiających zaprezentowanie się uczniom poznańskich szkół artystycznych. Planowane są następujące przedsięwzięcia:

  • "A w niedziele po sumie na moście" - cykl letnich imprez artystycznych na moście Jordana (koncerty, wystawy, przedstawienia połączone z tymczasową kawiarenką),
  • "Pochód Gigantów" - konkurs dla dzieci na najciekawsze spektakl o bp Jordanie, św. Piotrze i Pawle oraz o św. Małgorzacie.
  • Dzień Sąsiada - festyn z kiermaszem prac dzieci ze szkoły specjalnej, koncertem dzieci i grą uliczną "Na tropie śródeckich tajemnic"
  • Koncerty śródeckie - koncerty dzieci z poznańskich szkół muzycznych
  • Śródeckie Anioły i Spotkanie wigilijne - kiermasz rękodzieła, konkursy, dzielenie opłatkiem, degustacja świątecznych potraw.

Poznańskie Dywany Kwiatowe

  • Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu zamierza posadzić kwiaty w parku Mickiewicza, tak aby tworzyły piękne mozaiki. Nasadzeniem zajmą się profesjonalni floryści.

Autorzy projektów, które również otrzymały dużą liczbę głosów, zostali przez komisję wyróżnieni. Są to następujące projekty:

"Sen w mieście" - Władysława Kijewska, Jan Zujewicz

  • Montaż hamaków w parkach i innych ciekawych miejscach centrum Poznania, które zachęcą mieszkańców do przebywania w przestrzeni miejskiej. Proponowana lokalizacja hamaków: park Wieniawskiego, skwer Wilhelmiego, Plac Wolności, Stare Koryto Warty, cypel przy zakolu Warty, most Jordana, Stary rynek, przestrzeń pomiędzy Arsenałem a Odwachem, plac Andersa, zieleniec na skrzyżowaniu Masztalarskiej i 23 Lutego.

Lodowisko na pl. Wolności - Maria Sokolnicka-Guzek

  • Lodowisko na pl. Wolności o powierzchni 200 m2. Autorka proponuje by było to lodowisko syntetyczne, jest również możliwość wylania tradycyjnej ślizgawki. Realizacja przewidziana na grudzień

Miejskie Szachy w Poznaniu - Maria Sokolnicka-Guzek

  • Montaż stolików do szachów w centrum miasta.

Pokoloruj Poznań - Maria Sokolnicka-Guzek

  • Zabawy z dziećmi organizowane przez animatora, polegające na pisaniu i rysowaniu kolorowymi kredami w centrum.

Miasto Wyśnione - Kuba Kapral

  • Album prezentujący wizje artystów na temat określonych miejsc w centrum, który mógłby być wykorzystywany podczas wycieczek po Poznaniu. Album będzie się składać z 22 stron. Na każdej stronie fantasmagorystyczna ilustracja wykonana przez grafika/malarza, na temat określonego miejsca. Miejsca te będą oznaczone, tak że każdy posiadający album będzie mógł w tym miejscu się zatrzymać i porównać wizje artysty z rzeczywistością.

Kolektyw 1a - Project Room Poznań - Szymon Adamczak, Magdalena Domarecka, Maja Rup, Patrycja Rup

  • Cykl wydarzeń w miejscu zaadaptowanym na cele kulturalne (kamienica przy ul. Św. Wojciech 1a). W kamienicy powstaną przestrzenie: przestrzeń performatywna, społeczna i pracownia. W tych miejscach każdy będzie mógł spędzić czas relaksując się, korzystając z biblioteczki, dostępu do Internetu, pracowni artystycznej. Organizowane będą wystawy, wykłady, małe formy teatralne, występy djskie i koncerty, spotkania, pokazy filmowe, warsztaty. Realizowane będą następujące cykle wydarzeń: strefa działań sąsiedzkich (udostępnienie przestrzeni mieszkańcom Wzgórza, współpraca z sąsiadami), Young Art Lab (regularna prezentacja dzieł studentów Uniwersytetu Artystycznego, przeglądy dyplomów, akcje performatywne), Filmy o północy (cykl pokazów filmów kultowych połączony z działaniami performatywnymi, nawiązujący do tradycji midnight movies), Nowa sztuka (cykl wykładów i prezentacji poświęconych sztuce najnowszej), Off Poznań (projekt performatywny przeznaczony dla młodych twórców teatru i początkujących grup teatralnych). Kontynuowane będą również dotychczasowe projekty: Surrealizacje (cykl pokazów filmowych kina surrealistycznego), Miastoteka (cykl spotkań na temat odkrywania tożsamości miast), Galeria 1a (promocja młodych twórców i kuratorów).

Kino na Rybitwach - Stowarzyszenie Antropologów Kultury "Etnosfera"

  • Cykl plenerowych pokazów filmowych na ul. Rybaki. Oprócz pokazów filmów fabularnych, dokumentalnych i kronik filmowych odbędą się jarmarki bukinistyczne. 

Mateusz Malinowski