Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Taniec terapią na dzisiejszy świat

- Polacy lubią to, co znają i co jest popularne. My staramy się to rozszerzać, pokazywać, jak różne twarze może mieć taniec - mówi Ewa Wycichowska, dyrektor artystyczna warsztatów i festiwalu Dancing Poznań, który startuje 16 sierpnia.

. - grafika artykułu
fot. M. Zakrzewski

Początki Dancing Poznań sięgają 1994 roku, kiedy to Polski Teatr Tańca Ewy Wycichow­skiej zainicjował Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego. W zamyśle wydarzenie miało mieć charakter biennale i było skierowane do profesjonalistów. Jednak szybko okazało się, że w warsztatach wzięło udział wielu amatorów, którzy chcieli przyjechać za rok. Od tego czasu poznańskie wydarzenie nabierało rozmachu. Dzi­siaj Dancing Poznań to nazwa skupiająca wiele różnych wydarzeń - nie tylko warsztaty, ale rów­nież Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, pokazy i spotkania zogniskowane wokół tańca.

- Chcemy roztańczyć Poznań w taki sposób, żeby ta sztuka otwierała każdego uczestnika, zarówno początkującego, średniozaawansowanego, jak i zaawansowanego. Żeby angażowała jego samego, żeby nauczył się inwestycji w siebie - mówi Ewa Wycichowska. - Taniec to swoista terapia na dzi­siejszy świat, na kontakt z drugim człowiekiem, na obecność w grupie, akceptację własnego ciała. Taniec jest terapią nie tylko fizyczną dla ciała, dla serca, dla naszego zdrowia, ale też dla naszej psy­chiki, dla wyrażania swoich emocji - tłumaczy.

W tym roku będzie można wziąć udział w zaję­ciach z 39 technik prowadzonych przez 29 peda­gogów, zarówno tancerzy Polskiego Teatru Tańca, jak i artystów z całego świata. Może w nich wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy stopień tanecznego przygotowania. Wybierać można zarówno spośród bardzo popularnych technik znanych z teledysków gwiazd muzyki pop, jak i technik charakterystycznych dla wybranych choreografów teatrów tańca. - Polacy lubią to, co znają i co jest popularne. My staramy się to roz­szerzać, pokazywać, jak różne twarze może mieć taniec i jak można wspomóc ciało. Unikamy tech­nik akademicko-baletowych, związanych z folk­lorem, tańcem towarzyskim i fitnessem. Uczymy np. samby i salsy, ale nie w rozumieniu tańca towarzyskiego, tylko jako taniec źródłowy - mówi dyrektor artystyczna.

Na Dancing Poznań nie zabraknie spektakli teatrów tańca - w tym roku zebranych pod hasłem Znaki czasu. Festiwal otworzy spektakl Dobrze, że tu jesteś przygotowany z okazji jubi­leuszu Polskiego Teatru Tańca. Będzie również okazja do obejrzenia choreografii teatrów tańca z Kielc i Sopotu oraz spektakli z Islandii i Izraela.

Islandzki Teatr Tańca w spektaklu Epizody spor­tretował starsze i młodsze pokolenia islandzkich tancerzy. W Coming up natomiast poznamy efekt współpracy dwóch choreografek: Katrín Gun­narsdóttir i Melkorki Sigríður Magnúsdóttir. Noa Zuk z kolei, wieloletnia tancerka Batsheva Dance Company, w swojej choreografii Doom Doom Land analizuje rytuały i gesty.

Festiwal stawia też mocno na promocję młodych twórców. Zaprezentują się nie tylko choreogra­fowie z Atelier PTT, ale również Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.

Katarzyna Sałacińska

  • Dancing Poznań 2014
  • 16-23.08
  • organizator: Polski Teatr Tańca