Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Festiwal Animator. Program pęka w szwach!

Pokazy animacji rosyjskiej i francuskiej, minifestiwal Themersonów, projekcje z muzyką na żywo, retrospektywy mistrzów, "Pinokio" i "Królowa Śniegu" dla dzieci... - organizatorzy festiwalu Animator odkryli karty z programem.

. - grafika artykułu
fot. materiały Festiwalu Animator

- Tegoroczny program jest bardzo bogaty. Dołożyliśmy wszelkich starań, by był ciekawy i różnorodny, ale niestety musieliśmy go okroić. Nie ze względów ekonomicznych, ale z powodu...nadmiaru pomysłów - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej szóstą edycję Animatora jego dyrektor artystyczny Marcin Giżycki. I dodał: - Mamy nadzieję, że kiedyś zdetronizujemy największy festiwal animacji na świecie - w Annecy we Francji.

Tymczasem poznański Animator - mimo że jest stosunkowo młodym festiwalem - już zdobył tytuł "największego w kraju", w ubiegłym roku obejrzało go aż 17 tys. widzów (!), z roku na rok umacnia swoją pozycję. Kolejna edycja odbędzie się między 13 a 19 lipca. W programie: kilkaset projekcji, koncerty, warsztaty, wykłady...

Ważnym (jeśli nie najważniejszym) elementem festiwalu jest co roku Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. Z każdą edycją wydłuża się lista zgłaszanych przez twórców filmów. W tym roku znów padł rekord -  o nagrodę Złotego Pegaza będą rywalizować animacje wybrane spośród ponad 700 nadesłanych z całego świata. Z miejsc naprawdę odległych: Filipin, Ekwadoru, Iranu, Chin, Korei Pd. I trochę bliższych: Francji, Anglii, Niemiec. Do konkursu krótkich metraży trafiło ostatecznie ok. 50 filmów, w kategorii "pełnych metraży" o nagrodę główną zawalczy 18 produkcji. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu - od 10 do 12 lipca - będzie można zobaczyć filmy, które nie zostały zakwalifikowane do konkursu (cykl "Animator bez selekcji"). Ten, który otrzyma najwięcej głosów od widzów, ostatecznie wystartuje w konkursie głównym.

Filmy konkursowe ocenią dwa składy jurorskie. Filmy krótkometrażowe: Dmitry Geller - rosyjski twórca filmów animowanych, Theodor Ushev - mieszkający w Kanadzie znakomity reżyser bułgarski i Katarzyna Głowicka - polska kompozytorka młodego pokolenia. W jury konkursu pełnych metraży zasiądą: rosyjski krytyk filmowy Mikhail Gurevich, białoruska animatorka Olga Marczenko-Parn oraz związany z festiwalem w Annecy Yves Nougarede.

Kolejny nierozerwalnie związany z poznańskim festiwalem punkt programu to pokazy animacji z muzyką na żywo. Przyjadą do Poznania m.in. Małe Instrumenty oraz zespół SzaZaZe, który wykonuje muzykę do legendarnych polskich animacji - filmów Jana Lenicy, Daniela Szczechury, Jerzego Kuci... Na najważniejsze wydarzenie sekcji "Animacja i muzyka" wyrasta premiera wyprodukowanego przez NFB tryptyku Theodore Usheva, który tworzą: "Tower Bahwer", "Drux Flux" i "Gloria Victoria". Zobaczymy je na gali kończącej festiwal, a muzykę na żywo do nich wykona poznańska orkiestra l'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka.

Tegoroczny Animator to także dwa duże bloki poświęcone animacji rosyjskiej i francuskiej. W części rosyjskiej zobaczymy m.in. animację przygotowaną przez School-Studio "SHAR", które zostało założone przez mistrzów animacji Fedora Khitruka, Eduarda Nazarova, Yuriya Norshteina i Andrei Khrzhanovsy'ego. Za pokazy animacji francuskich odpowiadają twórcy festiwalu w Annecy, który jest głównym partnerem merytorycznym Animatora.

Wśród bohaterów tegorocznej edycji będzie m.in. słynne małżeństwo animatorów - eksperymentatorów: Franciszka i Stefan Themersonowie. W tym roku przypada 25 rocznica ich śmierci. - Postanowiliśmy uczcić ich pamięć dwoma zestawami polskich filmów, które niejako kontynuują dwa wątki twórczości tych wybitnych artystów: abstrakcyjny i surrealistyczny - mówi Marcin Giżycki.

To tak naprawdę dopiero początek. Nie sposób wymienić wszystkich twórców, których gościć będzie tegoroczny Animator. I wszystkich propozycji programu, wśród których są także liczne warsztaty i wykłady. Swoisty "subfestiwal" stanowi co roku "Animator dla dzieci", przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka. A w nim: pokazy pełnometrażowych filmów "Pinokio", "Ernest i Celestyna" i "Królowa Śniegu", retrospektywa polskiej animatorki - Aliny Maliszewskiej oraz pokazy Kina dla najnajmłodszych.

Sylwia Klimek

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2013
  • 13-19.07
  • miejsca festiwalowe: Kino Muza, Pawilon Nowa Gazownia, CK Zamek, Scena na Piętrze i Galeria OKO/UCHO, Arkadia
  • Sprzedaż biletów: od 24 czerwca
  • www.animator-festival.com