Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Ciągle na walizkach

Rozmowa z Anicetą Bednarz, prezesem zarządu Fundacji Muzycznej Apollo o jubileuszu Sinfonietty Polonii.

. - grafika artykułu
fot. archiwum prywatne

Zacznę od pytania banalnego: jak to się zaczęło?

Zaczęło się koncertami Huntington Piano Trio we Dworze w Koszutach i w Zakopanem w grudniu 1999, a 1 stycznia 2000 roku odbył się pierwszy noworoczny koncert w Poznaniu. Aula Akademii Muzycznej była wypełniona, pomimo sceptycznej opinii ówczesnego rektora, niedowierzającego, że po sylwestrowej nocy ktokolwiek przyjdzie na koncert. Na przełomie 2002/2003 zorganizowałam tournée Atmy Tria (Zakopane, Poznań, Szamotuły, Gdańsk i Słupsk). Koncert 4 stycznia w Muzeum Instrumentów Muzycznych opóźnił się o 20 minut, ponieważ ze wszystkich pomieszczeń znoszono dodatkowe krzesła dla publiczności. To był początek współpracy z IKS-em. W 2004 założyłam Fundację, a Cheung Chau założył Sinfoniettę Polonię.

IKS był patronem medialnym wszystkich koncertów w Poznaniu. Było ich wiele. Który z projektów realizowanych przez Fundację Muzyczną Apollo i Sinfoniettę Polonię chciałaby Pani szczególnie wyróżnić?

Koncert jubileuszowy będzie 145. zorganizowanym przez Fundację Muzyczną Apollo a 50. w Poznaniu. Największe wyzwania organizacyjne i artystyczne to: Międzynarodowy Festiwal Karola Szymanowskiego w Pekinie w 2011, dwie trasy koncertowe w Chinach, gala operowa w Pekinie, transmitowana czterokrotnie na całe Chiny przez największą stację telewizyjną CCTV. Bardzo prestiżowy był występ Sinfonietty Polonii w Grosser Sendesaal Rundfunks Berlin- -Brandenburg, znakomite recenzje otrzymały koncerty z Colinem Carrem w Poznaniu.

Ważnym elementem funkcjonowania Fundacji jest wspieranie i rozwój polskiego szkolnictwa muzycznego. Na czym polegają te działania?

Zaczynaliśmy jako orkiestra studencka. Dziś większość naszych członków to profesjonalni, doświadczeni muzycy. Ale jest w niej zawsze spora grupa studentów, a nawet wybitni uczniowie liceów muzycznych. Jako orkiestra projektowa, Sinfonietta Polonia stanowi dla nich platformę, z której startują do profesjonalnej kariery orkiestrowej. Rozszerzają znajomość repertuaru, uczą się profesjonalnej dyscypliny, odpowiedzialności artystycznej, intensywnej pracy, a przede wszystkim kameralnego muzykowania, co jest warunkiem spójnego brzmienia orkiestry. Wspieramy też finansowo zakup i renowację instrumentów w szkołach muzycznych w miarę pozyskiwania środków w akcji 1% od darczyńców na ten cel.

Jakie są te najbliższe i te nieco dalsze plany artystyczne Orkiestry i Fundacji?

W dniach 24 i 25 listopada trzy kolejne spektakle Alicji w Krainie Czarów w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Premiera i spektakle w czerwcu 2014 były wielkim sukcesem i widowisko to nadal cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Następne spektakle 20 kwietnia 2015. 30 listopada Nadzwyczajny Koncert Jubileuszowy w Auli UAM. Gwiazdą tego wieczoru będzie światowej sławy wirtuoz wiolonczeli Colin Carr. W jego wykonaniu Koncert wiolonczelowy Elgara. Druga część wieczoru już bardzo urodzinowa - radosna, ekspresyjna, wręcz taneczna. Oparta na rumuńskim folklorze Rapsodia rumuńska nr 1 Enescu oraz Tańce symfoniczne ze słynnego musicalu West Side Story Bernsteina. 2 stycznia 2015 rozpoczynamy w Auli UAM ósmą edycję koncertów noworocznych Tango kontra walc. W roku 2015 kontynuować będziemy współpracę z Niemcami, planujemy też koncert z Chórem Chińskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Pekinu.

rozmawiała Elżbieta Woźna

Aniceta Bednarz prezes zarządu Fundacji Muzycznej Apollo. Jest matematykiem, ale posiada też średnie wykształcenie muzyczne. W Szkole Mistrzostwa Sportowego, a potem w Szkole Talentów uczyła m.in. mistrza świata i wicemistrza olimpijskiego w pływaniu stylem motylkowym Rafała Szukałę, rekordzistę świata w pływaniu stylem dowolnym Artura Wojdata oraz wybitnego skrzypka Bartłomieja Nizioła

  • Nadzwyczajny Koncert Jubileuszowy 10. urodziny Sinfonietty Polonii Colin Carr - wiolonczela, Sinfonietta Polonia, Cheung Chau - dyrygent, prowadzenie - Alina Kurczewska
  • 30.11, g. 18
  • Aula UAM