Kultura w Poznaniu

Rozmowy

- Polityka historyczna - koszmarne sformułowanie - narobiła wiele złego. Mam nadzieję, że dożyjemy czasów, w których nikt nie będzie tworzył polityki historycznej, a historycy będę zajmowali się opisywaniem historii - mówi Ryszard Ćwirlej, pisarz kryminałów.

Czytaj artykuł

-  Myślę, że poezja śpiewana wróci i za pięć lat będzie największym hipsterstwem - takim, jak disco polo teraz - mówi Szczepan Kopyt, który wraz z Piotrem Kowalskim wystąpi w środę w klubie Dragon. Duet Kopyt/Kowalski działa już osiem lat, a w ubiegłym roku artyści wydali swój trzeci album "Koniec".

Czytaj artykuł

- Bunt w czasach Jacka Kaczmarskiego był zarezerwowany głównie dla mężczyzn. A dziś bunt bardzo się "ukobiecił". I chciałbym do tego nawiązać - mówi Jerzy Satanowski, reżyser spektaklu "Kanapka z człowiekiem", który tworzą songi słynnego poety, barda, buntownika... Premiera - 17 lutego na Dużej Scenie Teatru Nowego.

Czytaj artykuł

- Chcielibyśmy, żeby to miejsce było ważne dla naszych widzów. Nie kojarzyło się im z obowiązkiem wyjścia do teatru, ale z przestrzenią, w której dobrze się czują - mówi Izabella Nowacka*, koordynatorka Sceny Wspólnej, w której można twórczo spędzić rozpoczynające się dziś ferie.

Czytaj artykuł

- Samo skucie i wywiezienie blisko stu ciężarówek gruzu zajęło pół roku - o powstaniu kultowego dziś miejsca na koncertowej mapie miasta opowiada Lech Łuczak, pasjonat jazzu, muzyk, założyciel i szef Blue Note Poznań Jazz Club, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.

Czytaj artykuł

- Dla dzieci tłumaczy się o wiele trudniej, bo dziecięcy czytelnik intuicyjnie wyczuje każdy dysonans czy nachalny dydaktyzm - mówi Eliza Pieciul-Karmińska, profesorka nadzwyczajna w Instytucie Językoznawstwa UAM, tłumaczka literatury z języka niemieckiego.

Czytaj artykuł

- Tłumacz literatury staje się na pewien czas w swoim rodzimym języku tłumaczonym autorem czy autorką - mówi Jerzy Koch, profesor zwyczajny w Zakładzie Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Wydziale Anglistyki UAM, tłumacz literatury z języka niderlandzkiego i afrikaans.

Czytaj artykuł

- Filmy, o których piszę, są częścią szerszego zjawiska, może nawet lepiej powiedzieć: popkulturowej gry z wieloma uczestnikami - mówi Adam Horowski*, krytyk filmowy, autor i wydawca "Leksykonu filmów postapokaliptycznych".

Czytaj artykuł

- Doświadczenie pokazuje, że od początku muszę wiedzieć, czego od dzieła i orkiestry oczekuję. Podczas nagrań nie ma już czasu na eksperymenty - mówi dyrygent Łukasz Borowicz.*

Czytaj artykuł

Rozmowa z ks. Jerzym Stranzem, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Świętego Wojciecha, przewodniczącym Stowarzyszenia Coexist i wieloletnim organizatorem Dnia Judaizmu, który w tym roku odbędzie się po raz 21.

Czytaj artykuł

- Założenia mamy cały czas takie same. Od początku chciałyśmy, żeby nasze spektakle poruszały widzów swoją prostotą, piękną muzyką i scenografią - mówią Monika Kabacińska i Beata Bąblińska z Teatru Atofri, który w 2018 roku będzie obchodził swoje 10. urodziny.

Czytaj artykuł

- Jeżeli jest gorąco, to pod dachem mamy czasem powyżej 60ºC. W zimie - mroźnie, tyle że mniej wieje. Żeby znosić tak skrajne warunki, trzeba mieć zdrowie i być pasjonatem, stąd przezwisko "Dzięcioł" - mówi Jerzy Borwiński*, badacz architektury.

Czytaj artykuł

- To nie jest tomik konfesyjny, chociaż pożyczam autentyczne odczucia i zdarzenia. Tak, mam ochotę trochę się od tego odciąć, ale wiem też, że to jest przejaw mojego perfekcjonizmu, bo zaczynam widzieć błędy. Więc może jednak jestem tą poetką, która "wyrzuca z gniazda" - mówi Julia Niedziejko*, poetka, która właśnie wydała debiutancki tomik wierszy "Niebieska godzina".

Czytaj artykuł
1 39 Strona 40 41 42 43