Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na zdjęciu widać rozetę powstańczą oraz nazwę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Katyń - pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie

16.07 – 30.09.2020

Przejmująca i dająca dużo do myślenia - taka jest długo oczekiwana, nowa wystawa czasowa "Katyń - pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie".

"Wierzę, że tę wystawę zobaczy bardzo dużo ludzi. Ważne by przypominać tę prawdę, która przez tyle lat była "prawdą szeptaną" - powiedział podczas otwarcia wystawy zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jędrzej Solarski.

Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk w przesłanym liście podkreślił, że "prezentowanie prawdy o tamtych tragicznych wydarzeniach i ofiarach to nasz obowiązek ,a także bezcenna lekcja na przyszłość".

Dobrochna Konrad, wiceprezes Stowarzyszenia "Katyń" w Poznaniu prosiła by kontynuować sztafetę pamięci o zbrodni katyńskiej : "to był skuteczny i bezwzględny plan Sowietów zagłady narodu polskiego, pozbawienia narodu elit, z konsekwencjami do dziś".

Dyrektor WMN, Przemysław Terlecki przypomniał, że za miesiąc będziemy obchodzić rocznicę Bitwy Warszawskiej. "To za to polskie zwycięstwo Sowieci zemścili się 17 września 1939 roku a potem Katyniem."

Wystawę przygotowano dzięki współpracy z Muzeum Katyńskim w Warszawie i z wykorzystaniem Archiwum Wojciecha Śmigielskiego przekazanego jako dar dla WMN.

Aranżacja i koncepcja plastyczna: Wawrzyniec Kozicki i Maciej Janowicz.

Wystawę sfinansowało Miasto Poznań.

_
opr.LT

Załącznik