Kultura w Poznaniu

Kalendarium

baner

Wystawa - Tymczas - Letnia Rezydencja Galerii Sandra

19.06 – 06.09.2020

Kuratorki: Magdalena Adameczek, Tomek Pawłowski Jarmołajew, Ola Polerowicz.

Wystawa "Tymczas" to finalna odsłona działalności poznańskiej Galerii Sandra w 2019 roku. Funkcjonująca jako nomadyczna agencja bez stałej siedziby, Galeria współpracuje, wspiera i zrzesza młode artystki związane z Poznaniem (studentki i niedawne absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu). Są to twórczynie będące na początku swojej ścieżki artystycznej, posługujące się różnorodnymi strategiami i estetykami. Początki Sandry sięgają roku 2008, kiedy to jej istnienie zainicjowała Dominika Olszowy. Od początku efemeryczna, nieuchwytna, unikająca zaszufladkowania. W latach 2008-2015 odbyło się pięć pop-upowych odsłon Galerii.

Rezydencja opierać się będzie na formule otwartej pracowni i wystawy w procesie. W jej trakcie Ambasadorki Galerii Sandra będą realizować na miejscu przestrzenne i wystawiennicze eksperymenty, działania performatywne oraz badać możliwości spotkań w nowej rzeczywistości, wymagającej adaptacji do epidemiologicznych obostrzeń. Prace powstające w toku rezydencji będą stopniowo narastać, przybierać tymczasowe formy i lokalizacje, sukcesywnie zapełniając sale ekspozycyjne - budować wystawę, która zmaterializuje się w formie 4 epizodów. Proces oraz rezultaty rezydencji będzie można na bieżąco śledzić za pomocą kanałów społecznościowych

Na wystawie, obok nowo powstających prac, pojawią się również archiwalne materiały Galerii Sandra z działalności w 2019 roku. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyć również premiera strony internetowej Galerii, zawierającej biogramy i portfolia artystek, dokumentacje Sandrowych wystaw oraz teksty i publikacje. W ten sposób zaistniałe tymczasowe sytuacje zostaną utrwalone w przestrzeni wirtualnej, przynajmniej na jakiś czas.

  • 19.06.2020 - wernisaż online

_
opr.LT

fot.