Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Ekspozycja w muzeum: po lewej na scianie monitor z wyswietlona postacią, w dłebi duży monitor, po prawej czołg i duże zdjęcia na scianie postaci.

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56 wraca na kulturalną mapę miasta

17.06.2020
10:00 15:00

Po trzech miesiącach przymusowej kwarantanny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56  wraca na kulturalną mapę miasta z nową aranżacją ekspozycji stałej. Od 17 czerwca Muzeum Powstania Poznańskiego będzie dostępne dla zwiedzających, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00.
Co się zmieni?

Kuratorami obecnej wystawy są Kinga Przyborowska i Łukasz Szudarski. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o istniejącą w latach 2007-2019 wystawę, której kuratorem była Barbara Fabiańska. Przetrwała idea przyświecająca muzeum narracyjnemu, która przenosi zwiedzających do Poznania z lat 50. ubiegłego wieku. Najwięcej zmian goście muzeum zauważą już przy wejściu. Na nowo powstało mieszkanie z lat 50. Wprowadzone modyfikacje sprawiły, że często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego, znalazła sporo miejsca w tej części ekspozycji. Większość fotografii została pogrupowana tematycznie, dzięki czemu opowieść o Poznańskim Czerwcu '56 stała się bardziej usystematyzowana i jaśniejsza. Swoje indywidualne miejsce znalazł wątek dotyczący MPK, zagranicznych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich i korespondentów opowiadających o tamtych wydarzeniach. Zaakcentowano wyraźniej udział dzieci w pochodzie, a także rolę lekarzy i pielęgniarek, ratujących rannych. W części zaaranżowanej na salę rozpraw przedstawiane są dodatkowe, nieeksponowane dotąd treści i dokumenty, dzięki którym bliższa staje się sprawa głośnych procesów poznańskich. Spacerując ulicami Poznańską, Wolności czy Kochanowskiego zobaczymy wiele nowych eksponatów, są też nowe nagrania audio, które towarzyszą zwiedzającym i multimedia (ze względu na epidemię obecnie wyłączone). Dzięki przeprowadzonym zmianom goście muzeum mogą lepiej poczuć atmosferę Poznańskiego Czerwca '56, stając się w pewnym sensie uczestnikami pamiętnego 28 czerwca. Otwarcie nowej wystawy stałej to element obchodów 64. rocznicy Czerwca '56. Muzeum rozpoczęło już część edukacyjną skierowaną do uczniów szkół. Więcej na ten temat: http://www.wmn.poznan.pl/64-rocznica-czerwca56-test-wiedzy-o-poznanskim-czerwcu/
oprac. JZ

Zobacz www.wmn.poznan.pl/kontakt/