Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie zrobione podczas próby.

Premiera spektaklu - Klepsydra

2022-07-31 ( niedziela )
20:00
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań

Międzynarodowy kolektyw LEDA we współpracy z Polskim Teatrem Tańca zaprasza na premierę spektaklu "Klepsydra".

Głównym tematem jest CZAS i różne sposoby w jaki jest postrzegany. Inspiracją dla twórców są mitologia i filozofia grecka, ale w swoich poszukiwaniach eksplorują też inne kultury, aby stworzyć organiczne podstawy dla rezultatu końcowego.

Czas może być pomiarem chronologicznym, linearną sekwencją złożoną z jednakowych momentów liczonych za pomocą zegarów lub innych urządzeń. Czas to także Tempo w muzyce, zmiany prędkości or Rytm, cykliczność akcentów, które powtarzają się w nieskończoność. Czas to Kairos, ten idealny, właściwy moment, pojedyncza chwila i nie ma drugiej takiej samej. Wreszcie Czas może być Synchronicznością, ideą według której chwila nie jest konsekwencją poprzedniej, ale złożoną siecią, w której prawdziwe znaczenie jest efektem koincydencji, a nie tylko poprzez wyjaśnienie przyczyn.

Wszystkie wyobrażenia Czasu idą razem z grecką boginią Ananke, symbolizującą Konieczność i Nieuchronność. Jej bratem jest Chronos, reprezentujący czas w ujęciu linearnym, oboje byli splątani ze sobą jak węże gdy tworzył się Wszechświat. Ananke jest tez matką trzech Mojri (bogiń losu).
Klepsydra to dzieło 5 choreografów. Każdy z nich tworzy jedną z części finałowego spektaklu, ale też każdy z nich zatańczy w pozostałych fragmentach. Każda część opowie o jednej z idei Czasu (Tempo, Rytm, Kairos, Synchroniczność, Ananke). Autorem muzyki skomponowanej specjalnie dla spektaklu jest Piotr Staniszewski.
Spektakl powstaje w Magdeburgu i Poznaniu. Twórcy LEDA współpracują z PTT podczas warsztatów filmu tańca - LABORATORIA TWÓRCZE.

Choreografowie/tancerze: Milena Crameri, Sergi Martinez, Bartosz Dopytalski, Giorgio Tinari, Frderico Zeno Bassanese

---------------------------------
Bilety
próba generalna 30 lipca 2022, godz. 18.00  | bilet: 15 zł 
PREMIERA 31 lipca 2022, godz. 20.00 | bilet: 30 zł

Bilety dostępne w: