Izouran ⵉⵣⵓⵔⴰⵏ powstał ze spotkania Marokańskiego multiinstrumentalisty Hichama Ounamira i Polskiego perkusjonisty Borysa Słowikowskiego. Razem ze skrzypaczką Penelopą Gkika, perkusistką Evi Filippou, basistą Adamem Goodwinem i lotarzystą Simo Ait Harma eksplorują eksplozywny potencjał tradycyjnej muzyki Marokańskiej. Izouran postrzega tradycję jako radykalną praktykę artystyczną, opartą na relacyjności i synergii, napędzaną organiczną, wielowarstwową rytmiką. Inspirowani marokańskimi nagraniami lo-fi oraz energią garażowego rocka, integrują tradycyjne instrumenty takie jak lotar, banjo, skrzypce i instrumenty perkusyjne, z efektami gitarowmi, znalezionymi obiektami oraz zdekonstruowanym zestawem perkusyjnym, tworząc gęstą tkankę dźwiękową.
Izouran narodził się w poprzek politycznych granic północnej Afryki i 'Twierdzy Europa'. Dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się, że Hicham nie dostał wizy do Polski. Na koncercie w Poznaniu w zastąpi go Marokański muzyk Simo Ait Harma grający na guimbri i lotarze. Będzie to również okazja do wsparcia naszej inicjatywy stworzenia studia muzycznego i przestrzeni do działań artystycznych w wiosce Hichama Amazzer.
Nazwa Izouran oznacza "żyły" w języku Teshlehit. Wyraża ona cyrkularność muzyki, potrzebę swobodnego przepływu, znaczenie więzi społecznych i relacji z krajobrazem. Przywodzi na myśl skojarzenia z miejscem narodzin projektu: Amazzer - wioską-oazą na Południu Maroka. Nazwa wioski to w Teshlehit "wodospad". Położona nad niegdyś nieustannie aktywną rzeką, dziś zmaga się z suszą na przemian z gwałtownymi powodziami. W wyschniętym korycie rzeki zarejestrowano większość nagrań na EP zespołu: We welcome those who come to us (2023).
Na pustynnym południu Maroka widoczny jest proces wyludniania wiosek z powodu trudnych warunków życia. Przeważający wpływ mają na to mają zmiany klimatyczne. Ludzie przenoszą się do miast i za granicę, a wraz z nimi zanikają lokalne tradycje: muzyka i tańce, które od wieków były praktykowane przez wszystkich mieszkańców przy każdej możliwej okazji, wspólnotowe praktyki rozładowujące napięcia, niekończące się poematy przekazywane ustnie, pieśni pracy i muzyka weselna.
Borys i Hicham, na przekór tym przemianom, postanowili założyć w wiosce Amazer niezależne studio nagraniowe oraz przestrzeń dla działań artystycznych. Chcą wspierać lokalnych muzyków, rejestrować przemijającą muzykę i zapraszać artystów z zagranicy. Prowadzą w tym celu kampanię crowdfundingową - po koncercie będzie możliwość wsparcia ich projektu.
Wstęp wolny.