Koncert przeniesiony z 12.06.2021 r.
Zespół Jethro Tull powstał w listopadzie 1967 roku w Blackpool w Anglii. Utworzyli go dwaj muzycy wokalista i flecista Ian Anderson oraz basista Glenn Cornick, którzy do współpracy zaprosili gitarzystę Micka Abrahamsa oraz perkusistę Clive'a Bunkera. W lipcu 1968 roku grupa wystąpiła przed Pink Floyd podczas pierwszego festiwalu rockowego w londyńskim Hyde Parku, a w listopadzie zadebiutowała płytą "This Was". Znalazł się na niej repertuar wzorowany na nagraniach mistrzów blues rocka spod znaku Johna Mayalla czy Cream. Pierwszy sukces komercyjny przyniósł singiel "Living In The Past", który wspiął się na trzecie miejsce zestawienia w Wielkiej Brytanii. Znakomicie został również przyjęty drugi album "Stand Up", który ukazał się w sierpniu 1969 roku - cały repertuar, poza jednym utworem, skomponował Anderson. Album zawędrował na szczyt brytyjskiej listy sprzedaży. Sukces ten przypieczętował kolejny album "Benefit" (1970). Niedługo później do grupy dołączyli Jeffrey Hammond-Hammond. Skład ten zadebiutował w 1971 roku płytą "Aqualung" - najbardziej znanym albumem Jethro Tull. Kolejną wybitną płytę "Thick As A Brick" wypełniła jedna tytułowa suita podzielona na dwie strony winylowej płyty. [...]
Muzyczny zabieg z wykorzystaniem jednego utworu na płycie muzycy Jethro Tull powtórzyli także przy albumie "A Passion Play". Po nagraniu tego krążka Ian Anderson rozpoczął pracę nad filmem "War Child", jednak pomysł nie spotkał się z zainteresowaniem filmowców i jedynie niektóre utwory przygotowane z myślą o filmie, trafiły na płytę "War Child" (1974). Podobny los, kilka lat później, spotkał musical "Too Old To Rock'n'Roll, Too Young To Die!". To progresywno rockowego grania zespół wrócił wraz z wspaniałą płytą "Minstrel In The Gallery". Pod koniec lat 70. grupa skierowała się w stronę folku i muzyki ludowej, powstały płyty "Songs From The Wood" z 1977 i "Heavy Horses". W tym czasie ukazał się także koncertowy album "Live Bursting Out", będący do dziś uznawany za jedną z najważniejszych płyt koncertowych w historii muzyki rockowej.
Wydany w 2014, "Homo Erraticus" sygnowany był tylko nazwiskiem Andersona, ale ten koncepcyjny album, związany z "Thick as a Brick" i "Thick as a Brick 2" poprzez fikcyjną posta Geralda Bostocka, jest w gruncie rzeczy kolejnym albumem Jethro Tull w całości zresztą nagranym przez muzyków zespołu.
Koncerty Jethro Tull to przepiękny spektakl, w którym artyści na scenie współgrają z obrazami i postaciami wyświetlanymi na ekranie, tworząc z nimi swoiste interakcje. Nazwa trasy The Prog Years sugeruje, że tym razem Jethro Tull zaserwuje nam więcej z progresywnych klimatów, więc zapewne nie zabraknie utworów z "Thick As A Brick", "Aqualung" czy "Minstrel In The Gallery".
Bilety - 249, 279 i 319 zł.
opr.sw