Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na grafice plakat wydarzenia.

III Paderewski Festival

07.11 – 12.11.2024

W dniach 7-12 listopada w Poznaniu i Wielkopolsce po raz kolejny odbędzie się Festiwal I.J.Paderewskiego. Będzie on okazją do podążania śladami tego wybitnego pianisty, kompozytora i męża stanu, którego postać łączy się z historią naszego regionu. Bogaty program artystyczny, obejmujący recitale i koncerty kameralne, spektakle, spotkania i prelekcje będzie wspaniałą okazją do przypomnienia zarówno twórczości Paderewskiego jak i innych polskich kompozytorów w kontekście europejskim. Osią tegorocznej edycji jest życie Paderewskiego w Szwajcarii, gdzie spędził ponad 40 lat, łącząc działalność artystyczną z polityczną i charytatywną. Wydarzenia organizowane są w wielu miejscach związanych z pamięcią o Paderewskim. Zaplanowano koncerty w Poznaniu i okolicznych miejscowościach, takich jak Komorniki, Rokietnica, Skrzynki, Jankowice, Wągrowiec, Stęszew czy Białęgi.
Podczas koncertu inauguracyjnego w Bazarze Poznańskim  (7.11., godz. 19:00) wystąpi znakomity kwartet smyczkowy Meccore String Quartet. W kolejnych dniach melomani będą mogli uczestniczyć w licznych recitalach fortepianowych, koncertach kameralnych i występach artystów takich jak Maria Gabryś-Heyke, Reverie Piano Duo, Dorota Cybulska, Krzysztof Herdzin, Polish Violin Duo, a także wielu innych. W ramach Festiwalu odbędzie się premiera płyty nagranej w lipcu br. w Studio S-1 Polskiego Radia, "Ignacy Jan Paderewski: Complete Songs", w wykonaniu Marzeny Michałowskiej  (sopran) i Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej  (fortepian), dyrektor artystycznej Festiwalu. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Recital Chopinowski Hyuk Lee  (10.11.) w Auli UAM. Na melomanów czekają także liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. koncerty organowe, biograficzny musical "Virtuoso" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, konferencja "Paderewski w Szwajcarii" (9.11.) w Muzeum Instrumentów Muzycznych. Jednym z panelistów będzie Kustosz Muzeum Paderewskiego w Morges (Szwajcaria), Antonin Scherrer.

Festiwal będzie okazją do świętowania jubileuszowego 100. Salonu Poezji Anny Dymnej, z udziałem inicjatorki projektu, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  (10.11). Zabrzmią podczas niego liryki Mickiewicza z muzyką Paderewskiego, który 100 lat temu otrzymał od Uniwersytetu Poznańskiego tytuł doktora honoris causa. Podczas kilku wydarzeń prezentowane będą pamiątki po Paderewskimze zbiorów Muzeum Powstania Wielkopolskiego. 

Bezpłatne wejściówki i bilety na wydarzenia towarzyszące dostępne już niebawem w CIK i u lokalnych partnerów. 

Więcej informacji i program festiwalu

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz https://bonafide.org.pl/