Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Lionel Cottet

Koncert inaugurujący muzyczną jesień w Muzycznej Wadze

17.09.2008
17:30

Recital szwajcarskiej kameralistyki na najwyższym poziomie: duet  Lionel Cottet - wiolonczela i Louis Schwizgebel-Wang - fortepian.

W programie:
Beethoven, Sonata na wiolonczelę op. 102 Nr.1 C-dur
Poulenc, Sonata na wiolonczelę
Gérard Zinsstag: Mozaika na wiolonczelę i fortepian (2008)
Grieg, Sonata wiolonczelowa a-moll (~30 min.)
Bilety w cenie 15 zł dostępne w Wadze (Bar restauracji Nalewka, Waga Miejska, Stary Rynek 2) lub przed koncertem.

Lionel Cottet urodził się w 1987 w Genewie i już jako ośmiolatek rozpoczął naukę gry na wiolonczeli. Studiował u François Guye w Konserwatorium Genewskim, a następnie został przyjęty do klasy prof. Clemens'a Hagenen'a (Hagen Quartett!) w Mozarteum na Uniwersytecie w Salzburgu.
Zdobył wiele nagród:  1. nagrodę z wyróżnieniem oraz trzy nagrody specjalne Szwajcarskiego Młodzieżowego Konkursu Muzycznego (2004), 1. nagrodę oraz nagrodę specjalną Międzynarodowego Konkursu im. Dotzauera w Dreźnie (2005), 2. nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Brahmsa w Austrii (2005), 1. nagrodę Rahn-Musikpreis w Zurychu (2006) i 2. nagrodę Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego w Warszawie (2007).
Jako solista Lionel Cottet występował z m. in. Orkiestrą Szwajcarii  Włoskiej (w finale szwajcarskim Grand-Prix Eurowizji), Międzynarodową Orkiestrą Jeunesses Musicales Szwajcaria, Academy of St Martin in the Fields, Polską Orkiestrą Radiową (w Filharmonii Narodowej).
Lionel Cottet  brał udział w licznych kursach mistrzowskich , przede wszystkim w Verbier Festival & Academy, International Music Academy Switzerland  pod kierunkiem Seiji Ozawa, International London Masterclasses. Uczestniczył w renomowanych festiwalach jak np.  Festival Pablo Casals w Prades czy Sommets Musicaux de Gstaad.
Jest stypedystą fundacji Leenards Stiftung i Migros Kulturprozent.

Louis Schwizgebel-Wang urodził się w 1987 w chińsko-szwajcarskiej rodzinie artystów. Jego ojciec jest szwajcarskim artystą działającym w dziedzinie sztuki wizualnej, a jeden z dziadków jest znanym chińskim malarzem. Już jako sześciolatek zaczął naukę gry na fortepianie u Franza Josefovski'ego. Trzy lata później został przyjęty do klasy specjalnej Brigitty Meyer w Konserwatorium w Lozannie. W wieku 15 lat uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Naukę kontynuował w Konserwatorium w Genewie u Pascala Devoyon'a i Jean-Jacques Balet'a.  Aktualnie studiuje w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.
Louis Schwizgebel-Wang występuje publicznie od 9 roku życia, m. in. w Szwajcarii, Francji, Kirgistanie, Kanadzie i  Polsce (Łańcut 2003), a także w radiu i telewizji. W 1999 uzyskał wyróżnienie Fundacji Leenaard'a. W czerwcu 2000 reprezentował Szwajcarię na IX Festiwalu Steinway'a w Hamburgu. W 2003 zdobył pierwszą nagrodę z wyróżnieniem oraz nagrodę za najlepszą interpretację utworu szwajcarskiego na Szwajcarskim Konkursie dla Młodych Muzyków. W tym samym roku otrzymał nagrodę Paderewskiego. W 2004  koncertował z Bazylejską Orkiestrą Symfoniczną w Chinach, a z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej i kwartetem Sine Nomine wziął udział w Festiwalu w Lozannie.  W 2005 zdobył 2. nagrodę konkursu w Genewie (1. nie przyznano), nagrodę «Coup de coeur Breguet» (nagranie pierwszej CD) oraz nagrodę publiczności.
W 2007 zdobył pierwszą nagrodę na konkursie "Young Concert Artists International Auditions" w Nowym Jorku, w ramach której zapewniono mu koncerty debiutanckie w Nowym Jorku (Carnegie Hall), Waszyngtonie (Kennedy Center) i w Bostonie. Do tego doszedł 3-letni kontrakt z Young Concert Artists Organisation, która w tym czasie zajmie się jego dalszą karierą w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz www.muzycznawaga.pl