Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Spotkania towarzyszące wystawie Między tradycją a nowoczesnością: Żydzi Poznańscy w XIX i XX wieku

11.03 – 12.03.2007

11.03. g. 10 - Szabasowy stół, zapoznanie uczestników ze zwyczajem obchodu szabasu, najczęściej obchodzonego, ale i najważniejszego ze wszystkich świąt żydowskich. Opowieść o znaczeniu tego święta połączona będzie z prezentacją tradycyjnych potraw oraz degustacją. Spotkanie przygotowane przez filię związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

g. 11 - Tamara Sztyma-Knasiecka, Marianna Sztyma - zapoznanie z alfabetem hebrajskim. Alfabet hebrajski wcale nie jest trudny. Zobaczcie sami. Krótkie wprowadzenie do alfabetu połączone z nauką pisania własnego imienia.

g. 12 - Etel Szyc, szkoła Lauder-Morasha w Warszawie. Święto Purim - opowieść o tradycji obchodów tego święta, które w tym roku przypada właśnie na początek marca oraz zainscenizowanie przez uczestników tradycyjnej sztuki purimowej. Święto Purim obchodzone jest na pamiątkę opisanego w Księdze Estery zwycięstwa Żydów nad ich perskimi nieprzyjaciółmi. Choć jest to święto pomniejsze, ma ono bardzo ludowy charakter i niekiedy bywa określane jako żydowski odpowiednik karnawału. Jego obchodom towarzyszą przebrania oraz odgrywanie sztuki purimowej, zaś tradycyjną potrawą jest spożywanie ciasteczek zwanych "uszami Hamana".

g. 13.30 Monika Krajewska, szkoła Lauder-Morasha w Warszawie. Warsztaty wycinanki żydowskiej. Wycinanka żydowska powstawała na terenie Europy Środkowo-Wschodniej od XVIII w. do drugiej wojny światowej. Charakterystycznymi występującymi w niej motywami były lwy, jelenie, orły, gołębice lewiatany i gryfy, a także symbole tablic mojżeszowych, świątyni i gwiazdy Dawida. W trakcie warsztatów prowadzonych przez Monikę Krajewską, specjalistkę z tej dziedziny, oprócz nauki wycinania, można też dowiedzieć się wiele na temat folkloru żydowskiego i znaczenia żydowskich symboli.

12.03. g. 15 - Tamara Sztyma-Knasiecka, oprowadzanie po wystawie
g. 18 - koncert Grupy Shofar (Raphael Rogiński - gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet basowy, Macio Moretti - perkusja)
Zespół łączy tradycyjną muzykę chasydzką z elementami free jazzu. Grane utwory nawiązują do "nigunów" - utworów religijnych mających wprowadzać w trans i ekstazę lub "frejlaksów" - bardziej tanecznych utworów, również wywodzących się z liturgii żydowskiej.

Zobacz www.mnp.art.pl