Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Fotografia płyty nagrobnej.

Wykład online z cyklu Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata - Inskrypcje na nagrobkach...

2021-11-08 ( poniedziałek )
18:00
Dom Bretanii Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine Stary Rynek 37, Poznań

"Inskrypcje na nagrobkach polskich na paryskich cmentarzach" - wykład Hanny Zaworonko z cyklu "Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata"
Na wielu polskich nagrobkach znajdujących się na cmentarzach paryskich znajdują się inskrypcje w języku polskim lub francuskim albo też w obu językach, o charakterze prywatnym lub patriotycznym, które mają przyciągnąć uwagę przechodniów, także Francuzów i poinformować ich o dokonaniach zmarłej lub zmarłego, których czyny uznawano często za bohaterskie i chciano zachować o nich pamięć. Wykład przedstawi liczne nagrobki sfotografowane przez Hannę Zaworonko z ich często wzruszającymi próbami zwrócenia uwagi na zmarłych Polaków pochowanych na francuskiej ziemi.

Hanna Zaworonko-Olejniczak, mieszkająca od ponad 35 lat w Paryżu fotografka, dokumentalistka, autorka m. in. albumu "Groby Polskie na cmentarzach paryskich" a także działaczka emigracyjna, propagatorka historii i kultury polskiej we Francji, zabierze nas na spacer po dwóch najbardziej znanych paryskich cmentarzach, gdzie są pochowani Polacy oraz wiele ważnych postaci historycznych.

INFORMACJE TECHNICZNE O WYKŁADACH ONLINE

Online - Zoom / Facebook