Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Era Jazzu: AFROÏSTIC Trio - Afro Roots & Funky Jazz

2019-04-12 ( piątek )
20:00
Blue Note Poznań Jazz Club, ul. Kościuszki 79 (gmach CK Zamek), Poznań

AFROÏSTIC Trio to zespół kreatywnych i artystycznych osobowości. Senegalski wirtuoz gitary i charyzmatyczny wokalista Herve Samb, amerykański basista Reggie Washington oraz mistrz instrumentów perkusyjnych Ulri Yul Edorh. Niezwykłe, funkowe i afrykańskie brzmienie jazzu w rozbudowanej skomplikowanymi fakturami zabawie wraz z oczywistym odniesieniem do tradycji oraz stylistyki nowoczesnego funky i współczesnego jazzu.

Liderem AFROÏSTIC Trio jest wybitny amerykański basista REGGIE WASHINGTON, współtwórca nagrań i koncertów Branforda Marsalisa, Steve'a Colemana, Lestera Bowie i Ronalda Shanon Jacksona. Nazwisko amerykańskiego muzyka pojawia się na blisko dwustu albumach zrealizowanych z najważniejszymi dzisiejszego jazzu i muzyki rozrywkowej. Reggie Washington to nadworny muzyk zespołów  gwiazd (od Ravi Coltrane'a i Cassandry Wilson po George Duke'a, Ala Jarreau, Erykah Badu, The Roots i Billy Joela). Basista realizuje także swoje autorskie pomysły we własnych zespołach. Takim jest najnowszy projekt AFROÏSTIC Trio, gdzie potwierdza swą doskonałą technikę, szacunek do jazzowej,  bluesowej i funkowej tradycji a nade wszystko  syntezę swojej muzyki z kulturą afrykańską.

Urodzony w Senegalu, gitarzysta, kompozytor i wokalista  HERVE SAMB zafascynowany tradycyjnymi rytmami swojego dziedzictwa i specyficznym połączeniem muzyki afrykańskiej z  amerykańska pop-music postanowił tworzyć własne brzmienie. Zaczął niezwykle ambitnie, od jazzowego kwintetu, który  wkrótce stal się lokalną sensacją w Senegalu i formacją, która otwierała  afrykańskie koncerty takich sław jak Lucky Peterson i McCoy Tyner. Muzycznie elokwentny gitarzysta zwrócił na siebie uwagę europejskich gwiazd jazzu i wnet znalazł się  w zespołach takich muzyków, jak David Murray, Reggie Washington, Pharoah Sanders, Meshell Ndegeocello i charyzmatycznymi wokalistkami : Lisą Simone (córką legendarnej Niny Simone) oraz Somi -  amerykańską wokalistką jazzową.

Mistrzem perkusji w AFROÏSTIC Trio jest  Ulri Yul Edorh - niezwykle kreatywny artysta z afrykańskiego Benin-Togo, który w Marsylii zdobył muzyczne wykształcenie  (absolwent jazzowej perkusji Marseille Conservatory ). Doskonały muzyk chętnie zapraszany jest przez czołowych artystów, takich jak Steve Coleman, Bobby Sparks, Reggie Washington, Lyle Workman, Roy Hargrove. Perkusista jest także uznanym producentem nagrań oraz koncertów Lizy Simone, Asa oraz projektów realizowanych wraz z Reggie'm Washingtonem. Jak sam określa w muzyce AFROÏSTIC Trio odnalazł  swój kolor, który koncertom  daje " atmosferę pop-soul, rockowej energii, otwarcia na jazz, hip-hop, funky oraz modny electro-jazzu, nie  wspominając o sporej dawce afrykańskich przypraw".

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.  / Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

Bilety w cenach: 100 i 80 zł.

_
opr.LT, akt.sw

Bilety dostępne w: