Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Iglica znajdująca się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawa World Press Photo - 65. edycja

2022-05-09 ( poniedziałek ) – 2022-05-26 ( czwartek )
11:00-19:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Iglica - pawilon nr 11, Głogowska 14, 60-734 Poznań

Wystawa World Press Photo odbywa się w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie.

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie. Jego pomysłodawcą jest World Press Photo Foundation - niezależna fundacja z siedzibą w Amsterdamie zajmująca się rozwijaniem i promocją sztuki wizualnej.

Fundacja została stworzona w 1955 roku, kiedy grupa holenderskich artystów zorganizowała konkurs mający na celu przedstawienie ich prac międzynarodowemu gremium. Od tego czasu coroczny konkurs stał się najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziennikarstwie fotograficznym, a pokonkursowe wystawy ogląda blisko 4 mln osób na całym świecie.

Konkurs fotografii World Press Photo wyróżnia i nagradza najlepsze zdjęcia reportażowe i dokumentalne minionego roku*. Podczas tegorocznej edycji specjalne niezależne jury zdecydowało o wyłonieniu regionalnych zwycięzców w czterech kategoriach: Singles, Stories, Long-Term Projects i Open Format. Nagrodzono 24 autorów z 23 krajów. Zwycięzcy zostali wybrani spośród 64 823 zdjęć zgłoszonych przez 4066 fotografów ze 130 krajów.

Spośród 24 nagrodzonych fotografów, wyłonione zostaną cztery światowe nagrody główne w kategoriach The World Press Photo of the Year, the World Press Photo Story of the Year, the World Press Photo Long-Term Project Award oraz the World Press Photo Open Format Award. Ogłoszenie światowych zwycięzców nastąpi w dniu 7 kwietnia br.

Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawczy World Press Photo Foundation, o tegorocznej edycji konkursu: "To ekscytujące widzieć, w jaki sposób nowy regionalny konkurs przyniósł zmiany, na które liczyliśmy. Zmiany, które naszym zdaniem przyniosą różne perspektywy i głębsze połączenie z fotoreportażem i fotografią dokumentalną z całego świata".

W trakcie trwania wystawy World Press Photo, w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, zobaczyć będzie można wystawy towarzyszące:

  • Historia uchwycona w kadrze - 100-lecie MTP - Szymon Brodziak
  • 6 spojrzeń na sztukę - Związek Artystów Plastyków

Weekendowe Spotkania z Kulturą

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja (soboty) odbędą się również Weekendowe Spotkania z Kulturą. Podczas tych sobotnich spotkań rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z monotypią - techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Warsztaty poprowadzą artyści ze Związku Artystów Plastyków.

W każdą sobotę odbędą się dwie tury warsztatów: o godz. 11:00 oraz o godz.14:00. Warsztaty będą trwały ok. 1,5h. Limit uczestników jednej tury warsztatów to 25 osób. Warsztaty są płatne: 30 zł za osobę.

akt.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz tobilet.pl/wystawa-world-press-photo-65-edycja.html