Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Okładka książki - na turkusowym tle różne śmieci (np. kapsle, opakowanie po lekach)

"Książka o śmieciach". Spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim - w ramach cyklu Zamek Czyta

2020-08-03 ( poniedziałek )
18:00-20:00
CK Zamek, Dziedziniec Zamkowy, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Od dzikich wysypisk w każdym polskim lesie i zaśmieconych przydrożnych rowów po apokaliptyczne obrazy azjatyckich plaż, które przypływ zalewa tonami odpadków. Plastikowe butelki, sznurki od snopowiązałki, gruz z budowy czy konfetti z niedopałków wokół przystanków. Śmieci są wszędzie. Tak bardzo wszędzie, że przestajemy je zauważać.
"Książka o śmieciach" (Wydawnictwo AGORA) Stanisława Łubieńskiego to kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. Esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich, czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O nieumiarkowaniu, chciwości, egoizmie. O tym, jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy. [opis wydawcy]

Stanisław Łubieński, z wykształcenia ukrainista i kulturoznawca. Współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Autor reportażu historycznego "Pirat stepowy" (Czarne 2012). Za zbiór esejów "Dwanaście srok za ogon" otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominację do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017. W 2020 roku książka ukazała się w przekładzie na język angielski. Prowadzi spacery przyrodnicze i bloga Dzika Ochota. Mieszka w Warszawie.

Prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora.

Bilety: 5 zł.

_
akt.lt

Bilety dostępne w:

Zobacz ckzamek.pl