Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Literatura od przyjemności

- To jest literatura, która ma sprawiać przyjemność, wcale się tego nie wstydzę - tłumaczyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Jest specjalistką od szczęśliwych zakończeń. A tych było już całkiem sporo. Od debiutu w 2008 wydała ponad 30 (!) powieści. W ubiegłym miesiącu ukazała się kolejna - Ulotny zapach czereśni. Magdalena (albo po prostu Magda) Witkiewicz w ten piątek będzie gościnią Biblioteki Raczyńskich.

Autorka ma falowane, jasne włosy, uśmiecha się szeroko. Jest ubrana w białą koszulę i dżinsy, stoi oparta o stół zastawiony książkami, za nią widać zielone, domowe rośliny. - grafika artykułu
Magdalena Witkiewicz, fot. materiały prasowe

Gdy mowa o kategoriach gatunkowych, za pomocą których można by opisać twórczość Witkiewicz, na pierwszym miejscu trzeba wymienić literaturę obyczajową. Autorka nie ma nic przeciwko temu, by mówić, że pisze powieści dla pań. To, jej zdaniem, literatura którą "czytają kobiety i czytają mężczyźni, którzy chcą zrozumieć kobiety". Witkiewicz pisze ku pokrzepieniu serc. Twierdzi i pokazuje, że z "każdej sytuacji, nawet bardzo trudnej, można jakość wyjść". Oprócz literatury miłosnej autorka ma koncie również książki śmiało zahaczające o inne konwencje - choćby powieści historycznej, a nawet dreszczowca. Pisze też książki dla dzieci - najpopularniejsze z nich należą do cyklu o Lilce.

Ulotny zapach czereśni to romans z dość odległą historią w tle. Akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych, w latach 90. XX wieku i podczas rozbiorów, w Łodzi i okolicach. Tematami wspólnymi okazują się niespełniona miłość, dwa zwaśnione rody i mezalians. Marianna pragnąca odzyskać swoją młodzieńczą miłość, Michała, zagłębia się w historię rodzinną. W losach swojej prababci, Elsy Zellmer (bogatej Niemki) i jej ukochanego, Maksymiliana Brzozowskiego (polskiego patrioty), zaczyna dostrzegać analogie do swojej sytuacji. Konfrontacja z rodzinnymi tajemnicami i tragediami może pomóc Mariannie zawalczyć o swoje osobiste szczęście. Ulotny zapach czereśni to kontynuacja wcześniejszej powieści pisarki, Czereśnie zawsze muszą być dwie.

Magdalena Witkiewicz urodziła w roku 1976 w Gdańsku. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Przygodę z beletrystyką zaczęła w roku 2008, Milaczkiem, jej pierwsze wprawki literackie pochodzą z czasów, gdy pracowała jako analityczka w banku. Kilka jej kolejnych powieści (m.in. Pierwsza na liście, Cześć, co słychać i Córka generała) zdobyło nominację w Plebiscycie Książka Roku organizowanym przez Lubimyczytać.pl. W 2021 roku jej Wizjer nominowano do Bestsellerów Empiku 2021 w kategorii audiobook. W 2022 roku Witkiewicz, wraz z Anną Seweryn, otworzyła Wydawnictwo FLOW, w którym publikują także Joanna Jax i Małgorzata Garkowska. W ubiegłym roku do kin trafiła pierwsza ekranizacja jej powieści - komedia romantyczna Uwierz w Mikołaja w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Magdą Witkiewicz
  • 10.05, g. 18
  • Biblioteka Raczyńskich
  • wstęp wolny

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024