Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Przepis na miasto

Piotr Libicki będzie gościem spotkania towarzyszącego wystawie zdjęć ze zrujnowanego przez trzęsienie ziemi rejonu Sycylii. Rozmowa dotyczyć będzie zagospodarowania przestrzennego miast, w tym Poznania.  

. - grafika artykułu
fot. S. Tobis

W styczniu 1968 roku Sycylię nawiedziło wyjątkowo silne trzęsienie ziemi, z epicentrum w dolinie Belice. W jego wyniku destrukcji uległo kilkanaście wsi i miasteczek. Rewitalizacja poszczególnych okolic zajęła nawet dwadzieścia lat, a ponieważ zniszczenia miały różny charakter, podjęto w ich kontekście różne decyzje.

Tam gdzie było to możliwe, zdecydowano o rekonstrukcji poszczególnych miejscowości w ich dotychczasowym miejscu. Część z nich natomiast postanowiono wybudować od nowa, w odległości od kilku do kilkunastu kilometrów, pod dotychczasową tradycyjną nazwą. Pozostałości zniszczonych miejscowości zagospodarowano także w różny sposób. Jedną z nich przekazano we władanie artyście Alberto Burriemu, który w latach 1984-1889 zrealizował na jej terenie przejmujący projekt landartowy, znany obecnie pod nazwą Cretto di Burri. Inną z kolei, zabezpieczywszy przed dalszą degradacją, ogrodzono i pozostawiono w ruinie jako swoisty pomnik. Z dzisiejszej perspektywy najbardziej uderzające są olbrzymie różnice w wykorzystaniu przestrzeni oraz społecznym funkcjonowaniu tych miejscowości, które odbudowano w starym miejscu, i tych, które zaprojektowano w myśl koncepcji urbanistycznych przełomu lat 70. oraz 80. XX wieku i wybudowano w nowych miejscach.

Wystawa "Pozostała głównie cisza" poświęcona jest Ruderi di Poggioreale - zachowanym pozostałościom miejscowości, w której czas zatrzymał się w roku 1968. Mimo upływu 47 lat, a także olbrzymiej skali zniszczeń, miejsce to nadal zaskakuje swoją nieoczywistą estetyką oraz wszechobecną, wręcz nienaturalną ciszą. Po wernisażu zostaną zaprezentowane i krótko omówione zdjęcia z pozostałych miejscowości (zarówno tych, którym było dane zostać na swoich starych miejscach, jak i tych, które wybudowano od nowa).

Materiał ten będzie stanowił punkt wyjścia do dyskusji, której gościem specjalnym będzie Piotr Libicki, historyk sztuki i plastyk miejski w Poznaniu. Rozmówcy będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: Jakie we współczesnym myśleniu o mieście powinny być proporcje między spuścizną historyczną a nowoczesnością. Czy nowoczesność powinna się wkradać do miasta za wszelką cenę? Czy wygoda jest nadrzędna wobec tradycji? Jak te kwestie są rozstrzygane w Poznaniu?

tb

  • "Miasto historyczne czy miasto nowoczesne?" - piąte spotkanie w ramach cyklu "W kręgu fotografii" połączone z wystawą prac fotograficznych Sławomira Tobisa "Pozostała głównie cisza"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • 13.04, g. 18