Kultura Poznań.pl

Kultura

wrzesień

Festiwal Poznań Baroque

Poznań Baroque powstał w 2011 roku i od pierwszej edycji stał się istotnym elementem poznańskiej, ale także ogólnopolskiej międzynarodowej sceny muzyki dawnej. Każda edycja to bogactwo koncertów prezentujących najnowsze tendencje i trendy wykonawcze w dziedzinie muzyki barokowej ze szczególnym naciskiem na młode pokolenie wykonawców oraz artystów, którzy w Polsce są mniej znani. Festiwal prezentuje szeroką paletę stylów i estetyk wykonawczych oraz programy obejmujące muzykę od renesansu po późny barok.

Data: jesień 2018

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: www.poznanbaroque.com


26. Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa mająca na celu promowanie zabytków. W Poznaniu co roku EDD przygotowuje Brama Poznania wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Poprzednia edycja odbyła sie pod hasłem: Dziedzictwo krajobrazu - krajobraz dziedzictwa.

Data: 15 - 16.09.2018

Organizator: Brama Poznania

Więcej: www.bramapoznania.pl


Poznański Festiwal Kryminału Granda

Wydarzenie skierowane do czytelników literatury sensacyjnej i detektywistycznej. Na Poznański Festiwal Kryminału Granda składają się spotkania z autorami, wykłady eksperckie, warsztaty pisarskie, stoiska sprzedażowe wydawnictw, wydarzenia artystyczne, pokazy filmowe i teatralne oraz Stacje Sensacje - wydarzenia związane z tematem Festiwalu, które samodzielnie organizują kluby, szkoły i domy kultury, kawiarnie, muzea i inne instytucje.

Data: 21 - 23.09.2018

Organizator: Fundacja Granda

Więcej: www.festiwal-granda.pl


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej W Łagodnym Powiewie

Festiwal W Łagodnym Powiewie jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, którego głównym przesłaniem jest ukazanie kompatybilności sztuki i nauki. Koncertom towarzyszy zwiedzanie zakamarków bazyliki, spotkania z artystami oraz prezentacje unikatowego instrumentarium. Zaproszeni goście to najwybitniejsi muzycy - soliści i kameraliści europejscy, o niezwykle zróżnicowanym profilu wykonawczym: organy, instrumenty dęte, głos ludzki oraz każdorazowo koncert poświęcony nowo skonstruowanemu lub rzadko spotykanemu instrumentowi.

Data: wrzesień 2018

Organizator: Fara Poznańska, Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary

Więcej: www.farapoznanska.pl


Festiwal Przyjaciół Meskaliny

Piąta edycja Festiwalu to powrót do kompaktowej formy i długości. Artyści, którzy wystąpią na Festiwalu, są zaprzyjaźnieni z publicznością Meskaliny i klubem. Lubią atmosferę tego miejsca i dlatego chętnie wracają z nowymi projektami, by zaprezentować premierowe utwory, ale też zagrać w nowych formacjach.

Data: jesień 2018

Organizator: Klubokawiarnia Meskalina

Więcej: www.meskalina.com


Poznań Old Jazz Festival

W roku 2018 odbędzie się X jubileuszowa edycja Old Jazz Festiwal. Organizatorem festiwalu jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club.

Data: 14 - 15.09.2018

Organizator: Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club

Więcej: www.oldjazzfestival.pl


Koncerty

- Koncert Niepodległe pokolenie, 9.09.2018, 20:00, Ostrów Tumski (Koncert odbędzie się w miejscu symbolicznym dla początków Polski, w widłach Warty na Ostrowie Tumskim przy Katedrze Poznańskiej).

-Śródka na Jazzowo, Ostatni czwartek miesiąca, godz.19.00, środeckie restauracje: Hyćka, Wspólny Stół i DYNX

Śródka na jazzowo to cykl koncertów jazzowych w śródeckich restauracjach z udziałem młodych poznańskich muzyków i zespołów. Wstęp na koncert jest wolny.

- Kosmiczny Salon Muzyczny, wybrane piątki raz w miesiącu, aula Katedralnej Szkoły Muzycznej, ul. Filipińska

Kosmiczny Salon Muzyczny to cykl koncertów z udziałem zespołów poznańskich i wielkopolskich oraz artystów zapraszanych z innych ośrodków, reprezentujących różne style muzyczne. Wstęp na koncert jest wolny

- Koncerty w Szkole u Szeligowskiego, wybrane poniedziałki raz w miesiącu, aula Poznańskiej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego

Koncerty w Szkole u Szeligowskiego to cykl różnorodnych gatunkowo koncertów z udziałem uczniów i pedagogów szkoły, absolwentów i uznanych artystów, których łączy miłość do muzyki.

- Cykl Wieczory Akademickie w Willi wśród róż - koncerty z udziałem studentów i pedagogów AM w Poznaniu, wybrana środa miesiąca, Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego al. Wielkopolska 11

- Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa, 2.09.2018, 11.00, Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, al. Wielkopolska 11

Cykl warsztatów artystycznych, którego celem jest wprowadzenie dzieci w świat muzyki w sposób dla nich zrozumiały i naturalny. Korzystając z własnych spostrzeżeń, pomysłów, odkryć i eksperyment podążać będą w głąb świata muzyki, poznać prawa rządzące dźwiękami. 


Wszyscy jesteśmy Bogami - premiera, reż. Igor Gorzkowski

Spektakl na inaugurację jubileuszu 45 - lecia Polskiego Teatru Tańca

Data: 12 września 2018 roku

Więcej: www.ptt-poznan.pl


Wystawa Anti-static. Intermedia w zmiennym świecie

Kurator: Piotr Krajewski

Prezentacja prac artystów związanych z Poznaniem i wypowiadających się poprzez intermedia, kształconych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w tej dziedzinie już od 15 lat. Sztuka intermediów to ruch, rozwój, zmiana, dynamika, witalność i te cechy poprzez indywidualne instalacje i zarazem wspólne dzieło audiowizualne ma wypełnić, na miesiąc, sale MNP nadając wystawie performatywny charakter.

Data: 8.09 - 7.10.2018

Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa "Pod znakiem Orła Białego..." Wielkopolska, Śląsk, Pomorze - drogi do niepodległości

Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś

Wystawa ma przypominać wybitny wkład Wielkopolan na rzecz odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. W ramach wystawy przypomniane zostanie tylko te epizody jak zrywy do walki zbrojnej, ale także aspekt pracy organicznej. Celem wystawy jest też ukazani jednostki - człowieka uwikłanego w ramy skomplikowanego procesu dziejowego.

Data: 15.04 - 11.11.2018

Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa Barwne życie archiwalnych fotografii

Kurator: Iwona Rosińska

Wystawa prezentować będzie około 50 fotografii archiwalnych w znacznej części o charakterze etnograficznym, które zostaną poddane procesowi profesjonalnej koloryzacji. Celem tego zamierzenia jest ukazanie możliwie realnego świata przeszłości odczuwalnego tak jak otaczająca nas rzeczywistość - jednak uwiecznianego na czarno-białej fotografii. Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog.

Data: 13.05 - 30.11.2018

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Jaki mały eksperyment

Zbiorowa wystawa miniatury artystycznej w Galerii Jak - wystawa bez narzuconego tematu stanowić będzie swoisty przegląd twórczości poznańskich artystów w "pigułce", tzn. w małej formie.

Data: wrzesień 2018

Miejsce: Galeria JAK (ul. św. Marcin 37)


Wystawa Słowiańskie Żywioły

Data: czerwiec - grudzień 2018

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Kto był królem, kto nie był królem....- Monarchia w starożytnej Mezopotamii - wystawa

Data: 15.04 - 30.09.2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa z Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Data: wrzesień - listopad 2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Ukraina przed wiekami - wystawa

Data: czerwiec - wrzesień 2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Figurka brązowa z Niesławina koło Śremu - wystawa

Data: czerwiec - wrzesień 2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa KNAF

Data: 7.09 - 21.10.2018

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Wystawa Dziewczyństwo & Coven

Data: 7.09 - 28.10.2018

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Religious Themes - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.07 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum


Hidden Faces - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 4.07 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum  


La Famille Cardinal - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Edgara Degasa

Data: 20.08 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum 


Piknik Powstańczy na Cytadeli

Data: 15.09.2018

Miejsce: Park Cytadela


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.