Kultura Poznań.pl

Kultura

listopad

Imieniny ulicy św. Marcin

Święty Marcin to kluczowa arteria Poznania, prowadząca na Stare Miasto, przy której znajduje się zarówno zabytkowy zamek cesarski, jak i modernistyczne wieżowce Alfy. Zapoczątkowana w 1994 roku przez Centrum Kultury Zamek tradycja organizowania 11 listopada (imieniny Marcina) wielobarwnej parady stała się nie tylko okazją do wielkiego pikniku kulturalnego, ale też do radosnej celebracji przypadającego tego dnia Narodowego Święta Niepodległości. Symbolem parady jest postać Świętego Marcina na białym koniu, ale też rogale świętomarcińskie - specjał lokalnych cukierników, strzegących jego niepowtarzalnej receptury.

Data: 11.11.2018

Organizator: CK Zamek

Więcej: www.ckzamek.pl


Festiwal Słowa w Piosence Frazy

Najmłodszy z poznańskich festiwali od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Frazy to przede wszystkim koncerty, ale również spotkania z artystami, którzy opowiadają publiczności o kulisach powstania swych utworów i tajnikach literackiego warsztatu piosenkopisarza. Granic gatunkowych brak: usłyszymy zarówno śpiewających poetów, jak i raperów. Nie zabraknie pozascenicznych spotkań z autorami, konferencji, dyskusji i innych wydarzeń.

Data: listopad 2018

Organizator: Biblioteka Raczyńskich

Więcej: www.festiwalfrazy.pl


Festiwal Teatralny Konteksty

Konteksty są przeglądem i promocją współczesnej polskiej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, powstałej po 1980 roku. Założeniem imprezy jest też konfrontacja rodzimej dramaturgii ze współczesną europejską twórczością dla młodych odbiorców. Konteksty to festiwal dla widzów małych i dużych mających wyobraźnię, ceniących oryginalność i wierzących w kreacyjną moc teatralnej lalki. Festiwal organizuje Teatr Animacji w Poznaniu.

Data: listopad 2018

Organizator: Teatr Animacji

Data: www.teatranimacji.pl


Nostalgia Festival Poznań

Festiwal Nostalgia to nowatorski projekt muzyczny. Jego głównym celem jest przedstawianie polskiej publiczności współczesnego kręgu wrażliwych artystów, w większości skupionych wokół wytwórni ECM Records. Muzyka, którą tworzą, sięga do ich narodowych korzeni (m.in. Armenia, Estonia, Ukraina, Rosja) i płynnie łączy je z motywami współczesnymi, dając tym samym nową, światową jakość. Muzyka Nostalgii zrodzona jest z tęsknoty. Urzeka swą głębią. To sztuka prawdziwa, wyrafinowana, a przy tym nie przeznaczona tylko dla muzycznych koneserów. Jest symbolicznym spotkaniem wielu tradycji; niezwykłą próbą pogłębienia więzi oraz zrozumienia różnic we współczesnym świecie. Festiwal wpisuje się w dialog pozornie odległych świadomości i kultur, poszerzając horyzonty odbiorców i ucząc ich czegoś o nich samych.

Data: listopad 2018

Organizator: Fundacja Malta Festival

Więcej: www.nostalgiafestival.pl


Dni Bretanii

Impreza cykliczna mająca na celu promocję Bretanii. Bretania w odróżnieniu od reszty Francji ma korzenie celtyckie. Jest to miejsce atrakcyjne pod każdym względem: turystycznym, historycznym i kulturowym. Dni Bretanii, które odbywają się w Poznaniu i w różnych gminach Wielkopolski, są okazją do poznania bretońskich twórców oraz do przedstawienia wielu tematów związanych z tym regionem.

Data: listopad 2018

Organizator: Dom Breatni

Więcej: www.dombretanii.org.pl


Bigos Nowogródzko - wileński po Wielkopolsku

Kolejna edycja wydarzenia realizowanego od kilkunastu lat pod koniec listopada od 2010 roku - w związku z rocznicą pielgrzymki dziękczynnej króla Władysława Jagiełły po zwycięstwie pod Grunwaldem do poznańskiego kościoła Bożego Ciała.
W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz multimedialny, występ zespołu z Kresów, biesiada przy bigosie oraz wspólne śpiewy.

Data: koniec listopada 2018

Organizator: Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

Więcej: www.tmwizw.republika.pl


Koncerty

- Koncerty Śródeckie w Kościele św. Małgorzaty, wybrane środy g. 18.30, Kościół Św. Małgorzaty na Śródce
Cykl koncertów organowo-kameralnych w malowniczym i urokliwym kościele, posiadającym  koncertowe organy. Walory instrumentu prezentują zaproszeni artyści, wybijający się studenci-organiści, laureaci wielu nagród. Towarzyszyć im będą zaproszeni śpiewacy i instrumentaliści, ale także uczniowie, zespoły i pedagodzy ze śródeckich i poznańskich szkół muzycznych.

-Śródka na Jazzowo, Ostatni czwartek miesiąca, godz.19.00, środeckie restauracje: Hyćka, Wspólny Stół i DYNX
Śródka na jazzowo to cykl koncertów jazzowych w śródeckich restauracjach z udziałem młodych poznańskich muzyków i zespołów. Wstęp na koncert jest wolny.

- Kosmiczny Salon Muzyczny, wybrane piątki raz w miesiącu, aula Katedralnej Szkoły Muzycznej, ul. Filipińska
Kosmiczny Salon Muzyczny  to cykl koncertów z udziałem zespołów poznańskich i wielkopolskich oraz artystów zapraszanych z innych ośrodków, reprezentujących różne style muzyczne. Wstęp na koncert jest wolny

- Koncerty w Szkole u Szeligowskiego, wybrane poniedziałki raz w miesiącu, aula Poznańskiej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego
Koncerty w Szkole u Szeligowskiego to cykl różnorodnych gatunkowo koncertów z udziałem uczniów i pedagogów szkoły, absolwentów i uznanych artystów, których łączy miłość do muzyki.

- Koncert Non omnis moriar -  pamięci Niny i Jana Nowowiejskich, 8 listopad 2018 18.00, Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, al. Wielkopolska 11

- Cykl Wieczory Akademickie w Willi wśród róż - koncerty z udziałem studentów i pedagogów AM w Poznaniu, wybrana środa miesiąca, Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego al. Wielkopolska 11

- Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa, 3.11.2018, 11.00, Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, al. Wielkopolska 11
Cykl warsztatów artystycznych, którego celem jest wprowadzenie dzieci w świat muzyki w sposób dla nich zrozumiały i naturalny. Korzystając z własnych spostrzeżeń, pomysłów, odkryć i eksperyment podążać będą w głąb świata muzyki, poznać prawa rządzące dźwiękami.


Józef Brandt. Wystawa monograficzna

Kuratorzy: Ewa Micke-Broniarek (MNW), Maria Gołąb (MNP)
Wielka wystawa monograficzna, ujmująca bogatą twórczość jednego z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich malarzy XIX wieku. Wystawa przygotowywana przez MN w Warszawie ma zostać przejęta w możliwie pełnym kształcie przez MNP, wraz z katalogiem i towarzyszącymi jej innymi wydawnictwami.

Data: 21.10 - 6.01.2019

Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa "Pod znakiem Orła Białego..." Wielkopolska, Śląsk, Pomorze - drogi do niepodległości

Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś
Wystawa ma przypominać wybitny wkład Wielkopolan na rzecz odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. W ramach wystawy przypomniane zostanie tylko te epizody jak zrywy do walki zbrojnej, ale także aspekt pracy organicznej. Celem wystawy jest też ukazani jednostki - człowieka uwikłanego w ramy skomplikowanego procesu dziejowego.

Data: 15.04 - 11.11.2018

Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa

Wystawa ludowej rzeźby z okolic Wilna z końca XIX i początków XX wieku obrazująca niezwykle powszechny na Litwie zwyczaj budowy kapliczek przydrożnych, tzw. figur i krzyży. Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą Republiki Litewskiej w RP.

Data: 14.10.2017 - 4.02.2018

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa "Znaki polskości". Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna

Kurator: Joanna Minksztym
Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Miał rdzennie polskie korzenie - inaczej niż strój bamberski -  i dlatego uważany był za przejaw patriotyzmu. Wystawa służyć będzie przybliżeniu specyfiki tego stroju.

Data: 17.03 - 31.12.2018

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Barwne życie archiwalnych fotografii  

Kurator: Iwona Rosińska
Wystawa prezentować będzie około 50 fotografii archiwalnych w znacznej części o charakterze etnograficznym, które zostaną poddane procesowi profesjonalnej koloryzacji. Celem tego zamierzenia jest ukazanie możliwie realnego świata przeszłości odczuwalnego tak jak otaczająca nas rzeczywistość - jednak uwiecznianego na czarno-białej fotografii. Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog.

Data: 13.05 - 30.11.2018

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Narodziny nowoczesnego miasta. Poznań w latach 1918-1929

Kurator: Justyna Żarczyńska
Wystawa poświęcona będzie upamiętnieniu Poznania, przywołaniu ikonosfery miasta z okresu odzyskania niepodległości przez Polskę, sprzed 100 lat.

Data: 12.10.2018 - 31.03.2019

Miejsce: Muzeum Historii Miasta Poznania


Wystawa Tribute to Wojciech Kujawski

Wystawa upamiętniająca postać rzeźbiarza, zorganizowana przy współpracy z jego bliskimi, zawierać będzie zarówno odrestaurowane prace artysty, jak i fotografie oraz archiwalia z nim związane.

Data: październik - grudzień 2018

Miejsce: Galeria JAK (ul. św. Marcin 37)


Wystawa Tatiany Wolskiej

Data: 9.11 - 30.12.2018

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Wystawa z Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Data: wrzesień - listopad 2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Barbarzyńskie tsunami - wystawa

Data: 19.10.2018 - 6.01.2019

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Orzeł Polski - wystawa

Data: październik - grudzień 2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


40 lat badań w Delcie Nilu. Poznańskie wykopaliska w Egipcie - wystawa

Data: październik - grudzień 2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Piękno Sahary. Przedstawienia kobiet w sztuce naskalnej Afryki Północnej - wystawa

Data: listopad 2017- styczeń 2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Religious Themes - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.07 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum


Hidden Faces - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 4.07 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum  


La Famille Cardinal - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Edgara Degasa

Data: 20.08 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum


Wjazd J.H. Dąbrowskiego do Poznania - inscenizacja historyczna

Data: Listopad

Miejsce: Starym Rynku


Arecheologiczne Zaduszki

Data: 4.11.2018

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.