Kultura Poznań.pl

Kultura

lipiec i sierpień

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

Największe polskie święto animacji, w którym udział kwalifikuje nawet do Oscarów. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, które walczą o Złotego Pegaza. Są premiery i przeglądy tematyczne, retrospektywy mistrzów gatunku i konkurs, do którego swojego faworyta wprowadza sama publiczność. Festiwal to także liczne wydarzenia towarzyszące, jak koncerty, warsztaty oraz - co ważne - bardzo obszerny program dla widzów najmłodszych.

Data: 6 - 12.07.2018
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: www.animator-festival.com


Nic się tu nie dzieje

Podstawą dla festiwalu Nic Się Tu Nie Dzieje jest kooperacja trzech poznańskich kin studyjnych: Muzy, Rialto i Pałacowego. Współpraca małych kin, które wspólnie opierają się konkurencji multipleksów, przynosi świetne efekty - jak pokazała pierwsza edycja festiwalu. Kolejna zapowiada się równie ciekawie - w programie przedpremiery, seanse z muzyką na żywo, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz cykle tematyczne. Jak komentują organizatorzy: "Wierzymy, że potrafimy stworzyć wydarzenie, które zaspokoi filmowe potrzeby poznaniaków".

Termin: sierpień 2018
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: www.nicsietuniedzieje.pl


XVIII Światowy Przegląd Folkloru Integracje 2018

Światowy Przegląd Folkloru "Integracje" jest międzynarodowym festiwalem organizowanym w Wielkopolsce od 2001 roku. Co roku festiwal odwiedzają zespoły z różnych zakątków świat. Festiwal wychodzi z założenia, że folklor jest stałym elementem naszej tożsamości. Organizatorzy skupiają się na bezpośrednim kontakcie z widzem, stąd oprócz koncertów w programie odnajdziemy m.in.: przemarsze, warsztaty taneczne, Mszę Świętą, Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych, wieczory narodowe. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Data: 11 - 19.08.2018
Organizator: Akademia Wychowania Fizycznego
Więcej: www.festiwal.awf.poznan.pl


Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

W sierpniowe dni płytę Starego Rynku opanuje wielki jarmark dla wielbicieli... dobrego smaku. To tutaj ma miejsce - stanowiący jeden z najważniejszych elementów festiwalu, wielki Jarmark Dobrego Smaku. Odbędzie się także wiele konkursów: Polska Nalewka Roku, Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, Smak Powiatu Poznańskiego. Nie zabraknie laboratoriów smaku, warsztatów dla dzieci i dorosłych, spotkań z kulinarnymi osobowościami oraz koncertów. Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku jest rekomendowany przez prestiżowy przewodnik kulinarny Gault & Millau jako jedno z najbardziej interesujących wydarzeń kulinarnych w Polsce.

Termin: 15 - 19.08.2018
Organizator: Fundacja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku
Więcej: www.ofds.pl


Dni Twierdzy Poznań

VI Dni Twierdzy Poznań odbędą się w ostatni weekend sierpnia pod hasłem "Drogi do niepodległości". Temat nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz okrągłego jubileuszu Powstania Wielkopolskiego. W programie dziesiątki miejsc związanych z historią miasta i fortyfikacjami od średniowiecza, przez forty XIX-wiecznej Twierdzy Poznań, po okres zimnej wojny. Dodatkowo w programie znajdą się wycieczki i inne wydarzenia towarzyszące.

Termin: 25 - 26.08.2018
Koordynator: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
Więcej: www.dnitwierdzypoznan.pl


Akademia Gitary

Cykl wydarzeń powiązanych ideą propagowania gitary klasycznej. W programie festiwalu koncerty uznanych artystów, kursy mistrzowskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, pikniki oraz tradycyjny happening gitarowy na Starym Rynku. Każdego lata festiwal dociera również z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie.

Termin: sierpień/wrzesień 2018
Organizator: Stowarzyszenie Wielkopolan BONA FIDE, Good Taste Production, Fundacja Akademia Gitary
Więcej: www.akademiagitary.pl


Coolturalny Stary Rynek

W 2018 roku, w okresie wakacyjnym, odbędzie się kolejna odsłona konkursu, w ramach którego dofinansowane są pomysły na cykliczne wydarzenia kulturalne organizowane na płycie Starego Rynku i uliczkach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Z myślą o projekcie stworzona będzie niewielka, ale świetnie usytuowana Scena na Quadro - na klimatycznej uliczce pośrodku Starego Rynku. Wśród kilkudziesięciu coolturalnych wydarzeń znajdą się m.in.: akustyczne koncerty młodych poznańskich wykonawców, przedstawienia dla dzieci, niedzielne spacery z przewodnikiem oraz gry miejskie.  

Data: lato 2018
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: www.estrada.poznan.pl


Gołuchów. Wystawa z okazji 125 rocznicy założenia Ordynacji Gołuchowskiej

Kuratorzy: Inga Głuszek, Paulina Vogt-Wawrzyniak
Duża wystawa poświęcona niezwykłemu zjawisku w polskiej historii muzealnictwa, kolekcjonerstwa i kultury - siedzibie Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w zamku gołuchowskim przekształconym przez nią na publicznie dostępne muzeum. Wystawa poznańska ma "wskrzesić" pamięć gołuchowskiego muzeum poprzez odtworzenie charakteru dwóch sal zamku i eksponowanych w niech na przełomie XIX i XX wieku zabytków. Wystawa ma ukazywać profil zgromadzonej (a dziś rozproszonej i częściowo utraconej) kolekcji - tak starożytnych waz czarno- i czerwonofigurowch jak i kolekcji rzemiosła w tym emalii średniowiecznych, rzeźby późnogotyckiej, grafiki tego okresu i artystów nowożytnych jak i szeregu innych zainteresowań kolekcjonerskich twórczyni muzeum gołuchowskiego. Wystawa ma też być okazją do przypomnienia szczególnego znaczenia architektury zamku gołuchowskiego przekształconego w XIX wieku wedle koncepcji Izabeli Działyńskiej.

Termin: 27.05 - 19.08.2018
Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa Znaki polskości. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna

Kurator: Joanna Minksztym
Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Miał rdzennie polskie korzenie - inaczej niż strój bamberski - i dlatego uważany był za przejaw patriotyzmu. Wystawa służyć będzie przybliżeniu specyfiki tego stroju.

Data: 17.03 - 31.12.2018
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Barwne życie archiwalnych fotografii  

Kurator: Iwona Rosińska
Wystawa prezentować będzie około 50 fotografii archiwalnych w znacznej części o charakterze etnograficznym, które zostaną poddane procesowi profesjonalnej koloryzacji. Celem tego zamierzenia jest ukazanie możliwie realnego świata przeszłości odczuwalnego tak jak otaczająca nas rzeczywistość - jednak uwiecznianego na czarno-białej fotografii. Wystawi towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog.

Data: 13.05 - 30.11.2018
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Ikonografia katedry poznańskiej. Wystawa z okazji jubileuszu 1050-lecia wzmianki o pierwszym polskim biskupie Jordanie

Kurator: Waldemar Karolczak
W ramach wystawy zaprezentowany będzie szeroki wybór wizerunków katedry poznańskiej, od najstarszego zachowanego - ryciny z dzieła F. Hogenberga i G. Brauna z 1618 roku, aż po zdjęcia dokumentujące zniszczenia II wojny światowej i odbudowy i regotyzacji katedry.

Data: 9.03 - 31.08.2018
Miejsce: Muzeum Historii Miasta Poznania


Wystawa Słowiańskie Żywioły

Data: czerwiec - grudzień 2018
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Kto był królem, kto nie był królem... -  Monarchia w starożytnej Mezopotamii - wystawa

Data: 15.04 - 30.09.2018
Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Ukraina przed wiekami - wystawa

Data: czerwiec - wrzesień 2018
Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Figurka brązowa z Niesławina koło Śremu - wystawa

Data: czerwiec - wrzesień 2018
Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa Mithu Sen

Data: 8.06 - 26.08.2018
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Wystawa Nothing, but paper - prace z papieru z kolekcji Kunstmuseum Villa Sanders

Data: 15.06 - 28.08.2018
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Different Facets of the Belle Époque - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Henri de Toulouse-Lautreca

Data: 2.01 - 18.08.2018
Miejsce: Dalineum


Flora Dalinae - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.01 - 2.07.2018
Miejsce: Dalineum


Le Tricorne - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 4.01 - 3.07.2018
Miejsce: Dalineum


Design Works - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 5.01 - 4.07.2018
Miejsce:  Dalineum


Religious Themes - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.07 - 31.12.2018
Miejsce: Dalineum


Hidden Faces - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 4.07 - 31.12.2018
Miejsce: Dalineum  


La Famille Cardinal - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Edgara Degasa

Data: 20.08 - 31.12.2018
Miejsce: Dalineum


Koncerty Sołackie

Cykl organizowany jest od 1996 roku i posiada swoją stałą publiczność. Jest to najważniejsza inicjatywa kulturalna Rady Osiedla Sołacz dająca możliwość wysłuchania koncertów muzycznych o różnorodnym charakterze w profesjonalnym wykonaniu na świeżym powietrzu w otoczeniu parku, który został uznany na jedno z najpiękniejszych miejsc w Poznaniu.

Data: wszystkie niedziele lipca i sierpnia 2018 r. godzina 18.00
Organizator: Rada Osiedla Sołacz
Więcej: www.rosolacz.pl


A w niedzielę po sumie na moście...

Cykl 6 imprez artystycznych na moście Biskupa Jordana,  który w co drugą niedziele lata zmienia się w letnią "kawiarnię" z małą sceną i pracownią artystyczną, galerię, salon muzyczny, czy miejsce zabaw kuglarskich i zręcznościowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, swoich dzieci lub dla całej rodziny.

Data: wybrane niedziele miesięcy letnich o 13:15
Miejsce: Most Biskupa Jordana
Organizatorzy: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PEUNTA wraz z partnerami śródeckimi


Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Wakacje w rezerwacie - środowe warsztaty, 4, 11, 18, 25.07.2018 i 1, 8, 15, 22, 29.08.2018, 11:00 - 12:00


Muzeum Archeologiczne

Letnia Akademia Malucha, 1.07 - 31.08.2018

Wakacyjne kino dla dzieci, 1.07 - 31.08.2018


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.