Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

lipiec i sierpień

Sztuka Szuka Malucha

To jeden z ważniejszych w Polsce międzynarodowych festiwali sztuki dla najmłodszych widzów. Celem organizatorów jest prezentowanie zjawisk podejmujących artystyczny dialog z dzieckiem podczas działań interaktywnych. Sztuka Szuka Malucha to propozycja teatralnej inicjacji dla dzieci, pokazania uporządkowanego logicznie i estetycznie fragmentu otaczającej ich rzeczywistości. W programie, jak co roku, znajdą się spektakle polskie i zagraniczne.

Data: 3 - 8.07.2018

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: www.sztukaszukamalucha.pl


Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

Największe polskie święto animacji, w którym udział kwalifikuje nawet do Oscarów. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, które walczą o Złotego Pegaza. Są premiery i przeglądy tematyczne, retrospektywy mistrzów gatunku i konkurs, do którego swojego faworyta wprowadza sama publiczność. Festiwal to także liczne wydarzenia towarzyszące, jak koncerty, warsztaty oraz - co ważne - bardzo obszerny program dla widzów najmłodszych.

Data: 6 - 12.07.2018

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: www.animator-festival.com


Nic się tu nie dzieje

Podstawą dla festiwalu Nic Się Tu Nie Dzieje jest kooperacja trzech poznańskich kin studyjnych: Muzy, Rialto i Pałacowego. Współpraca małych kin, które wspólnie opierają się konkurencji multipleksów, przynosi świetne efekty - jak pokazała pierwsza edycja festiwalu. Kolejna zapowiada się równie ciekawie - w programie przedpremiery, seanse z muzyką na żywo, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz cykle tematyczne. Jak komentują organizatorzy: "Wierzymy, że potrafimy stworzyć wydarzenie, które zaspokoi filmowe potrzeby poznaniaków".

Termin: 10 - 14.08.2018

Organizator: Kino Pałacowe, Kino Muza, Kino Rialto

Więcej: www.nicsietuniedzieje.pl


XVIII Światowy Przegląd Folkloru Integracje 2018

Światowy Przegląd Folkloru "Integracje" jest międzynarodowym festiwalem organizowanym w Wielkopolsce od 2001 roku. Co roku festiwal odwiedzają zespoły z różnych zakątków świat. Festiwal wychodzi z założenia, że folklor jest stałym elementem naszej tożsamości. Organizatorzy skupiają się na bezpośrednim kontakcie z widzem, stąd oprócz koncertów w programie odnajdziemy m.in.: przemarsze, warsztaty taneczne, Mszę Świętą, Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych, wieczory narodowe. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Data: 11 - 19.08.2018

Organizator: Akademia Wychowania Fizycznego

Więcej: www.festiwal.awf.poznan.pl


Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

W sierpniowe dni płytę Starego Rynku opanuje wielki jarmark dla wielbicieli... dobrego smaku. To tutaj ma miejsce - stanowiący jeden z najważniejszych elementów festiwalu, wielki Jarmark Dobrego Smaku. Odbędzie się także wiele konkursów: Polska Nalewka Roku, Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, Smak Powiatu Poznańskiego. Nie zabraknie laboratoriów smaku, warsztatów dla dzieci i dorosłych, spotkań z kulinarnymi osobowościami oraz koncertów. Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku jest rekomendowany przez prestiżowy przewodnik kulinarny Gault & Millau jako jedno z najbardziej interesujących wydarzeń kulinarnych w Polsce.

Termin: 15 - 19.08.2018

Organizator: Fundacja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku

Więcej: www.ofds.pl


Dni Twierdzy Poznań

VI Dni Twierdzy Poznań odbędą się w ostatni weekend sierpnia pod hasłem "Drogi do niepodległości". Temat nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz okrągłego jubileuszu Powstania Wielkopolskiego. W programie dziesiątki miejsc związanych z historią miasta i fortyfikacjami od średniowiecza, przez forty XIX-wiecznej Twierdzy Poznań, po okres zimnej wojny. Dodatkowo w programie znajdą się wycieczki i inne wydarzenia towarzyszące.

Termin: 25 - 26.08.2018

Organizator: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Więcej: www.dnitwierdzypoznan.pl


Akademia Gitary

Cykl wydarzeń powiązanych ideą propagowania gitary klasycznej. W programie festiwalu koncerty uznanych artystów, kursy mistrzowskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, pikniki oraz tradycyjny happening gitarowy na Starym Rynku. Każdego lata festiwal dociera również z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie.

Termin: sierpień/wrzesień 2018

Organizator: Stowarzyszenie Wielkopolan BONA FIDE, Good Taste Production, Fundacja Akademia Gitary

Więcej: www.akademiagitary.pl


Kulturalny Stary Rynek

W 2018 roku, w okresie wakacyjnym, odbędzie się kolejna odsłona konkursu, w ramach którego dofinansowane są pomysły na cykliczne wydarzenia kulturalne organizowane na płycie Starego Rynku i uliczkach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Z myślą o projekcie stworzona będzie niewielka, ale świetnie usytuowana Scena na Quadro - na klimatycznej uliczce pośrodku Starego Rynku. Wśród kilkudziesięciu kulturalnych wydarzeń znajdą się m.in.: akustyczne koncerty młodych poznańskich wykonawców, przedstawienia dla dzieci, niedzielne spacery z przewodnikiem oraz gry miejskie.  

Data: lato 2018

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: www.estrada.poznan.pl


Lato w Bramie Poznania

Zlokalizowana na poznańskiej Śródce Brama Poznania ICHOT to imponujące centrum interpretacji dziedzictwa, które za pomocą nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy i rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach państwa polskiego. Co roku w czasie wakacji Brama przygotowuje ofertę edukacyjną dla półkolonii, rodzin z dziećmi i uczestników indywidualnych. Tegoroczne letnie cykle warsztatowe odbędą się pod hasłem: Wodne Harce, EKOnstrukcje, Discover the Island, Wakacje na Wyspie, Na 17. południku oraz Magiczny Dywan. Lato w Bramie Poznania jest również zachętą do spędzenia czasu nad rzeką. Po raz kolejny odbędzie się cykl Rzeka Żywa, któremu towarzyszyć będzie wystawa czasowa Rośliny Cybiny w Śluzie Katedralnej. W ramach Lata w Bramie będzie można również wziąć udział w spacerach po Trakcie królewsko - cesarskim w ramach wybranych szlaków: Szlakiem dziedzictwa żydowskiego, Szlakiem dziedzictwa Reformacji, Poznański Szlak Kobiet, oraz coś dla rowerzystów: Trak na kole.

Data: lipiec, sierpień 2018

Organizator: Brama Poznania, CTK Trakt

Więcej: www.bramapoznania.pl


Lato w Starym Browarze

Co roku w ramach Lata w Starym Browarze w przylegającym do niego parku odbywają się bezpłatne zajęcia jogi oraz bezpłatne seanse kina plenerowego. Inauguracyjne zajęcia jogi zostaną przygotowane przez Magiel Fitness w dniu 7.06. Tegoroczna edycja kina plenerowego wraca w nowej odsłonie. Tym razem pokazy odbędą się w niecce parku Starego Browaru. W razie deszczu pokazy zostaną przeniesiony na Szachownicę (Pasaż 0). Wszystkie seanse będą poprzedzone prelekcją filmoznawcy. W ramach Lata w Starym Browarze dla dzieci  w wieku od 5 do 14 lat zostaną przygotowane warsztaty pod nazwą Letnie Pogotowie Sztuki.

Data: lipiec, sierpień 2018

Organizator: Stary Browar

Więcej: www.starybrowar5050.com/wydarzenie/


#NaWolnym

W tym roku Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania stanie się miejscem spotkań z kulturą. Przez całe lato bedzie można brać udział w koncertach, kinie plenerowym i spektaklach teatralnych najpopularniejszych, polskich teatrów. Wydarzenia kulturalne Na Wolnym są symbolem otwarcia Poznania na kulturę. Wstęp wolny będzie obowiązywał na filmy oraz koncerty, a na spektakle zostaną rozdane specjalne wejściówki.

Data: lipiec, sierpień 2018

Organizator: Urząd Miasta Poznania

Więcej: www.poznan.pl/nawolnym


#NaFalach

Bezpłatne koncerty na pływającej scenie w nastrojowej scenerii  to zapowiedź prawdziwie muzycznego lata w Poznaniu. W tym roku koncerty będą odbywać się przez całe lato w dwóch lokalizacjach: nad Maltą oraz Jeziorem Strzeszyńskim.  Wystąpią najpopularniejsi muzycy w kraju, reprezentujący najciekawsze dokonania spod znaku jazzu, funku, soulu, rocka i muzyki alternatywnej. Koncerty trwają przez cały wakacyjny okres - koniec czerwca, lipiec i sierpień. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 20, a co najważniejsze - wstęp na imprezy jest bezpłatny.

Data: czerwiec, lipiec, sierpień

Organizator: Urząd Miasta Poznania, Teatr Muzyczny

Więcej: www.poznan.pl/nafalach/


Laboratorium Twórcze

Cykl interdyscyplinarnych laboratoriów twórczych przygotowanych przez artystów - pedagogów związanych z Polskim Teatrem Tańca. Laboratoria twórcze opierają się na pracy procesowej w zintegrowanych działaniach interdyscyplinarnych sztuk. Polecamy uwadze także wieczorny cykl Dancing Poznań na Dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu. Nocne Dancingi są otwarte dla wszystkich i udział w nich jest bezpłatny. Każdy wieczór odbywa się pod innym tanecznym hasłem i w innej estetyce.

Data: 27 - 31.08. 2018 

Organizator: Polski Teatr Tańca

Więcej: www.ptt-poznan.pl/pl/node/354


Koncerty Sołackie

Cykl organizowany jest od 1996 roku i posiada swoją stałą publiczność. Jest to najważniejsza inicjatywa kulturalna Rady Osiedla Sołacz dająca możliwość wysłuchania koncertów muzycznych o różnorodnym charakterze w profesjonalnym wykonaniu na świeżym powietrzu w otoczeniu parku, który został uznany na jedno z najpiękniejszych miejsc w Poznaniu.

Data: wszystkie niedziele lipca i sierpnia 2018 r. godzina 18.00

Organizator: Rada Osiedla Sołacz

Więcej: www.rosolacz.pl


A w niedzielę po sumie na moście...

Cykl 6 imprez artystycznych na moście Biskupa Jordana,  który w co drugą niedziele lata zmienia się w letnią "kawiarnię" z małą sceną i pracownią artystyczną, galerię, salon muzyczny, czy miejsce zabaw kuglarskich i zręcznościowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, swoich dzieci lub dla całej rodziny.

Data: wybrane niedziele miesięcy letnich o 13:15 (co dwa tygodnie od 1 lipca do 9 września)

Miejsce: Most Biskupa Jordana

Organizatorzy: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PEUNTA wraz z partnerami śródeckimi


Amerykańscy czempioni muzyki Szymanowskiego w USA

Koncert kameralny w mistrzowskim wykonaniu amerykańsko-polskiego duetu:  pianisty Matthew Bengtsona i skrzypaczki Blanki Bednarz - wybitnych  artystów i aktywnych promotorów muzyki Karola Szymanowskiego w USA. We  wrześniu 2017 duet otrzymał srebrny medal w międzynarodowym konkursie fonograficznym Global Music Awards za album 3 CD "Karol Szymanowski: Masterworks for violin & piano; piano solo". W programie wybrane utwory z nagrodzonego albumu oraz muzyka Astora Piazzolli. M. Bengtson jest profesorem University of Michigan, B. Bednarz jest profesorem Dickinson College.

Data: 31.07.2018, godz. 18:00

Miejsce: Sala Biała Urzędu Miasta

Więcej: www.FundacjaMuzycznaApollo.pl


Letni Salon Muzyczny

Cykl letnich wydarzeń organizowanych przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego. W lipcu odbędzie się koncert piosenki literackiej w wykonaniu Barbary Borowicz i Władysława Kaczmarka (współorganizowany ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością "Potrafię Więcej"), w sierpniu koncert altówkowy w ramach VIII Ogólnopolskich Warsztatów Altówkowych im. Feliksa Nowowiejskiego. Oba wydarzenia będą miały miejsce w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego, al. Wielkopolska 11.

Data: 1.07.2018 i 23.08.2018, g. 18:00

Organizator:  Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego

Więcej: www.nowowiejski.pl


VIII Ogólnopolskie Warsztaty Altówkowe im. Feliksa Nowowiejskiego

Data: 21 - 24.08.2018

Organizator: Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego

Więcej: www.nowowiejski.pl


Gołuchów. Wystawa z okazji 125 rocznicy założenia Ordynacji Gołuchowskiej

Kuratorzy: Inga Głuszek, Paulina Vogt-Wawrzyniak
Duża wystawa poświęcona niezwykłemu zjawisku w polskiej historii muzealnictwa, kolekcjonerstwa i kultury - siedzibie Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w zamku gołuchowskim przekształconym przez nią na publicznie dostępne muzeum. Wystawa poznańska ma "wskrzesić" pamięć gołuchowskiego muzeum poprzez odtworzenie charakteru dwóch sal zamku i eksponowanych w niech na przełomie XIX i XX wieku zabytków. Wystawa ma ukazywać profil zgromadzonej (a dziś rozproszonej i częściowo utraconej) kolekcji - tak starożytnych waz czarno- i czerwonofigurowch jak i kolekcji rzemiosła w tym emalii średniowiecznych, rzeźby późnogotyckiej, grafiki tego okresu i artystów nowożytnych jak i szeregu innych zainteresowań kolekcjonerskich twórczyni muzeum gołuchowskiego. Wystawa ma też być okazją do przypomnienia szczególnego znaczenia architektury zamku gołuchowskiego przekształconego w XIX wieku wedle koncepcji Izabeli Działyńskiej.

Termin: 27.05 - 19.08.2018

Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa Znaki polskości. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna

Kurator: Joanna Minksztym
Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Miał rdzennie polskie korzenie - inaczej niż strój bamberski - i dlatego uważany był za przejaw patriotyzmu. Wystawa służyć będzie przybliżeniu specyfiki tego stroju.

Data: 17.06 - 30.09.2018

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


100 lat. Jak organizowano wolność - wystawa

100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Tym samym spełnił się sen i marzenie czterech pokoleń żyjących pod zaborami. Odzyskanie niepodległości postawiło obywateli i obywatelki przed wyzwaniem: co dalej? Zorganizowanie państwa od zera to wielkie wyzwanie, stawiające naszych przodków przed niejednym pytaniem. Monarchia czy dyktatura? A może republika? Jaką przyjąć walutę? Jak będzie brzmiał hymn oraz które barwy będą narodowymi? Czy Polacy poradzili sobie z tymi wyzwaniami odpowiemy w cyklu wystaw "100 lat. Jak organizowano wolność", którą w Bramie Poznania będzie można oglądać od 17 marca do grudnia 2018 roku.

Data: 17.03 - 31.12.2018

Organizator: Brama Poznania, CTK Trakt

Więcej: www.bramapoznania.pl/100-lat-niepodleglej/


Zagrożone gatunki chrząszczy w Starym Browarze - wystawa

Co jada Ponurek Schneidera, co wyróżnia Zagłębka Bruzdkowatego i dlaczego Nadobnica Alpejska ma tak piękny kolor? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się w parku Starego Browaru. Pojawią się tam ogromne wersje zagrożonych gatunków insektów, występujących w Puszczy Karpackiej, której fauna i flora stanowią główny temat tegorocznej akcji WWF pt. "Ratujmy serce Karpat". Celem akcji jest wsparcie projektu oraz edukacja najmłodszych, którzy nie tylko zobaczą, ale też dotkną pancerzy owadów i dowiedzą się wielu ciekawostek na ich temat, m.in. podczas prelekcji ekspertów. Wstęp wolny.

Data: 1.06 - 31.08.2018

Organizator: Stary Browar

Więcej: www.starybrowar5050.com/wydarzenie/pachnica-ponurek-zaglebek-i-wwf/


Wystawa Rektorzy Almae Matris Posnaniensis Cz. II 1941-1981

Wystawa zorganizowana w ramach Dekady Jubileuszowej UAM 2009-2019. Cz. II przedstawia sylwetki Rektorów sprawujących swoje funkcje w latach 1941-1981.

Data: lipiec - sierpień 2018 r.

Organizator: Biblioteka Uniwersytecka


Kto był królem, kto nie był królem... -  Monarchia w starożytnej Mezopotamii - wystawa

Data: 15.04 - 30.09.2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa Porządek i chaos

Data: 15.06 - 22.07.2018

Organizator: Galeria Miejska Arsenał


Wystawa Lochy Arsenału

Data: 22.06 - 2.09.2018

Organizator: Galeria Miejska Arsenał


Mity i sny - wystawa indywidualna Mithu Sen

Data: 1.08 - 16.09.2018

Organizator: Galeria Miejska Arsenał


Different Facets of the Belle Époque - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Henri de Toulouse-Lautreca

Data: 2.01 - 18.08.2018

Miejsce: Dalineum


Flora Dalinae - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.01 - 2.07.2018

Miejsce: Dalineum


Le Tricorne - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 4.01 - 3.07.2018

Miejsce: Dalineum


Design Works - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 5.01 - 4.07.2018

Miejsce:  Dalineum


Religious Themes - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.07 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum


Hidden Faces - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 4.07 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum  


La Famille Cardinal - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Edgara Degasa

Data: 20.08 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum


W poznańskim zwierzyńcu - wycieczka piesza i warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 5-8 lat

W czasie spaceru dzieci zwiedzą jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Uczestnicy dowiedzą się jakie były początki powstania Starego Zoo w Poznaniu, dlaczego w mieście istnieją dwa zwierzyńce i jakie zamieszkuję je zwierzęta.

Data: lipiec 2018

Organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania

Więcej: www.poznan.pl/mim/wm/


Stary Ogród Zoologiczny w Poznaniu - wycieczka piesza i prelekcja

Spacer po zakątkach jednego z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, podczas którego uczestnicy poznają historię jego założenia, początki działalności oraz historię pozyskiwania pierwszych egzotycznych zwierząt w Poznaniu.

Data: lipiec 2018

Organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania

Więcej: www.poznan.pl/mim/wm/


Z wizytą u Bambrów - oprowadzanie po Muzeum Bambrów Poznańskich i warsztaty florystyczne dla dzieci w wieku 9‒12 lat

W czasie zwiedzania muzeum dzieci poznają historię osadników z Bambergu, czyli poznańskich Bambrów. Uczestnicy odwiedzą historyczną ekspozycję wsi bamberskiej oraz zobaczą typowe stroje oraz narzędzia, którymi posługiwali się Bambrzy. Na koniec dzieci, pod okiem profesjonalnych florystów, stworzą własne czepce kwiatowe, będące charakterystycznym elementem ubioru Bamberek.

Data: sierpień 2018

Organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania

Więcej: www.poznan.pl/mim/wm/


Śladami poznańskich Bambrów - wycieczka piesza i prelekcja

Wycieczka śladami mieszkańców dawnych wsi okolic Poznania zorganizowana zostanie w obecnej dzielnicy Jeżyce (niegdyś jednej z kilku wsi, a obecnie dzielnic miasta, zamieszkałych przez Bambrów). W czasie spaceru uczestnicy dowiedzą się o początkach przybycia osadników z Bambergu do Poznania i ich roli w odbudowie zniszczonych przez wojny terenów miasta. Następnie w czasie prelekcji zostaną omówione sylwetki wybitnych Bambrów.

Data: sierpień 2018

Organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania

Więcej: www.poznan.pl/mim/wm/


Odpowiednie dać tańcowi słowo - czwartkowe rozmowy o tańcu, kurator: Anna Królica

Cykl obejmuje rozmowy, poruszające zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Raz w miesiącu organizujemy spotykanie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu i rozmawiamy o najistotniejszych zagadnieniach związanych z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu. Ostatnio dedykujemy spotkania nowościom wydawniczym.

Data: lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2018

Organizator: Polski Teatr Tańca

Więcej: www.ptt-poznan.pl/pl/aktualnosci


Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Wakacje w rezerwacie - środowe warsztaty, 4, 11, 18, 25.07.2018 i 1, 8, 15, 22, 29.08.2018, 11:00 - 12:00


Muzeum Archeologiczne

Letnia Akademia Malucha, 1.07 - 31.08.2018

Wakacyjne kino dla dzieci, 1.07 - 31.08.2018


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl