Kultura Poznań.pl

Kultura

maj

Festiwal Fantastyki Pyrkon

Pyrkon to coroczny, ogólnopolski zjazd miłośników fantastyki. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie i promocja literatury, komiksów, filmów i gier o tematyce fantastycznej. W trakcie konwentu mają miejsce spotkania z autorami, panele dyskusyjne, prelekcje, spotkania z wydawcami, turnieje gier planszowych i RPG.

Data: 18 - 22.05.2018

Organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Klub Fantastyki Druga Era

Więcej: www.pyrkon.pl/2018


XI Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi

Festiwal organizowany jest w Teatrze Polskim. Każdego roku ukazuje się w innej odsłonie tematycznej. W poprzednich latach Spotkania odbyły się pod następującymi hasłami: Blizny Historii, Wykluczeni, Święta Rodzina, Herosi i Heroiny, Przechodnie, Ojcowie, Kain i Abel, One, Historie Osobiste.

Data: maj 2018

Organizator: Teatr Polski

Więcej: www.teatr-polski.pl


Noc Muzeów

Jedyna noc w roku w trakcie której poznańskie muzea zapewniają darmowy dostęp do ekspozycji stałych i czasowych wystaw. Zwiedzaniu towarzyszy bogata oferta imprez kulturalnych, które na tę noc przygotowują muzea m. in. wykłady, oprowadzania, prelekcje, pokazy filmów. W poznaniu Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja - na ten dzień przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Data: maj 2018

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: www.nocmuzeow.poznan.pl


Festiwal Fabuły

Festiwal Fabuły (kurator: dr Marcin Jaworski, UAM) odbędzie się w 2018 roku po raz trzeci. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy - nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych. Co dwa lata zapraszani do ZAMKU są autorzy najciekawszych i najważniejszych książek prozatorskich wydawanych w Polsce; przedstawicieli różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów. Wspólnie będzie można posłuchać dobrze opowiedzianych historii, ale też zapytać co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Pytając o literaturę, zadane zostaną pytania również o politykę i przemiany społeczne, stare problemy filozoficzne i nowe idee. Ważne jest także zestawienie ze sobą różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów, a więc rozmaitych sposobów widzenia współczesności i jej najważniejszych problemów, a przez to wzbogacenie i poszerzenie umiejętności świadomego odbioru nie tylko literatury, ale i dyskursu publicznego. Do udziału w festiwalu zostały zaproszone wyraziste osobowości artystyczne, autorów posługujących się rozmaitymi stylami i formami literackimi.

Data: 22 - 26.05.2018

Organizator: CK Zamek

Więcej: www.ckzamek.pl


Enter Enea Festival

Enter Enea Festival to dwa dni muzycznego spotkania na plenerowej scenie restauracji Oaza nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wykonawców i repertuar - zwykle międzynarodowy - dobiera sam Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Entera. Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Festiwal odbywa się w pięknej scenerii Jeziora Strzeszyńskiego w sąsiedztwie ABC Gallery oraz Visual Parku, czyli niezwykłej kolekcji rzeźb i obiektów autorstwa uznanych artystów, m.in. Andrzeja Bednarczyka, Cyryla Zakrzewskiego, Sławomira Sobczaka, Filipa Wierzbickiego-Nowaka, Sławomira Brzoski czy Bartosza Kokosińskiego.

Data: 28 - 30.05.2018

Organizator: Fundacja Europejskie Forum Sztuki

Więcej: www.enterfestival.pl


Poznań Design Festiwal

Majowy Poznań Design Festiwal to następca odbywającego się od kilku lat cyklu Poznań Design Days - zmiana nazwy to okazja do zaakcentowania zmiany kierunku poszukiwań wyznaczonych przez twórców imprezy. Ich celem jest w największej mierze refleksja nad przestrzeniami publicznymi Poznania. Trzyletni projekt opracowany na lata 2017 - 2019 zakłada wykorzystanie festiwalu jako narzędzia do prezentowania rozwiązań prospołecznych w zakresie 3 żywiołów: Wody-Ziemi-Powietrza.

Data: 11 - 19.03.2018

Organizator: Fundacja Made in Art

Więcej: www.poznandesignfestiwal.pl


Festiwal Filmów nieCodziennych

Pomysłodawcą festiwalu jest Stowarzyszenie nieCodzienność, które zajmuje się działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, uczniów, studentów, amatorów i osób profesjonalnie zajmujących się działalnością filmową oraz innymi dziedzinami sztuki. Festiwal Filmów nieCodziennych to festiwal filmów, których twórcami lub bohaterami są osoby niepełnosprawne. Celem festiwalu jest pokazanie wrażliwości, niebanalności i naturalności osób z niepełnosprawnością.

Data: 11.05.2018

Organizator: Stowarzyszenie nieCodzienność, Nowe Kino Pałacowe

Więcej: www.ffnc.pl


Filharmonia Poznańska

- Nastroje Różnych Epok - 185. rocznica urodzin Johannesa Brahmsa, 11.05.2018, 19:00, Aula UAM

- Fantastyczni - Filharmonia Poznańska, 18.05.2017, 19:00, Aula UAM

- Ogień i Trójgraniasty Kapelusz - Filharmonia Poznańska, 26.05.2018, 18:00, Aula UAM

Więcej: www.filharmoniapoznanska.pl


Akademia Muzyczna

- VII Koncert muzyki Kameralnej, 6.05.2018, 12:00, Aula im. Stefana Stuligrosza

Koncerty Muzyki Kameralnej to efekt współpracy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego, w realizację której włączają się młodzi artyści tworzący grupę porozumienia pomiędzy obiema instytucjami. Koncerty mają duży walor artystyczny i edukacyjny - artyści występują dla odbiorców reprezentujących różne pokolenia.

- Koncert Symfoniczny, 11.05.2018, 19:00, Aula Nova

- Pianiści u Paderewskiego, 12.05.2018, 19:00, Aula Nova

- Poranek muzyki akordeonowej, 13.05.2018, 12:00, Aula im. Stefana Stuligrosza

Poranki muzyki akordeonowej organizowane od lat w drugą niedzielę maja wpisały się na stałe w kalendarz imprez poznańskiej Akademii Muzycznej. Wykonawcami są studenci, doktoranci, absolwenci klasy akordeonu, a także zaproszeni soliści i zespoły z kraju i zagranicy.

- Koncert wokalistyki jazzowej, 13.05.2018, 19:00, Aula Nova

To jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Katedrę Jazzu. Jak co roku w części pierwszej prezentują się studenci klasy wokalnej, którym towarzyszą akompaniujące zespoły. Tradycją koncertów jest udział znanych postaci polskiej wokalistyki - do tej pory naszymi gośćmi byli: Krystyna Prońko, Hanna Banaszak, Iza Zając, Janusz Szrom, dla których aranżacje tworzyli studenci kierunku: jazz i muzyka estradowa.

- Poniedziałki w Akademii, 14.05.2018, 19:00, Aula Nova

- Czwartki z muzyką dawną, 17.05.2018, 18:00, Aula im. Stefana Stuligrosza

- Koncert z cyklu Rodzinne spotkania z poezją i muzyką -W krainie gitary, 20.05.2018, 17:00, Aula im. Stefana Stuligrosza

- W. A. Mozart - Czarodziejski flet, 20.05.2018, 18:00, Teatr Wielki

- Smyczki w Akademii, 21.05.2018, 19:00, Aula Nova

Więcej: www.amuz.edu.pl


Inne Koncerty

- Cykl Wieczory Akademickie w Willi wśród róż - koncerty z udziałem studentów i pedagogów AM w Poznaniu, wybrana środa miesiąca, Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego al. Wielkopolska 11

-Śródka na Jazzowo, Ostatni czwartek miesiąca, godz.19.00, środeckie restauracje: Hyćka, Wspólny Stół i DYNX

Śródka na jazzowo to cykl koncertów jazzowych w śródeckich restauracjach z udziałem młodych poznańskich muzyków i zespołów. Wstęp na koncert jest wolny.

- Kosmiczny Salon Muzyczny, wybrane piątki raz w miesiącu, aula Katedralnej Szkoły Muzycznej, ul. Filipińska

Kosmiczny Salon Muzyczny to cykl koncertów z udziałem zespołów poznańskich i wielkopolskich oraz artystów zapraszanych z innych ośrodków, reprezentujących różne style muzyczne. Wstęp na koncert jest wolny

- Koncerty w Szkole u Szeligowskiego, wybrane poniedziałki raz w miesiącu, aula Poznańskiej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego

Koncerty w Szkole u Szeligowskiego to cykl różnorodnych gatunkowo koncertów z udziałem uczniów i pedagogów szkoły, absolwentów i uznanych artystów, których łączy miłość do muzyki.

- Koncerty Śródeckie w Kościele św. Małgorzaty, wybrane środy g. 18.30, Kościół Św. Małgorzaty na Śródce

Koncerty Śródeckie w Kościele św. Małgorzaty to cykl koncertów organowo-kameralnych w malowniczym i urokliwym kościele, posiadającym koncertowe organy. Walory instrumentu prezentują zaproszeni artyści, wybijający się studenci-organiści, laureaci wielu nagród. Towarzyszyć im będą zaproszeni śpiewacy i instrumentaliści, ale także uczniowie, zespoły i pedagodzy ze śródeckich i poznańskich szkół muzycznych. Wstęp wolny. 


Wielki Fryderyk - premiera, reż. Jan Klata

Pierwszy spektakl Jana Klaty od czasu, kiedy przestał kierować krakowskim Starym Teatrem. - "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego to sztuka dość brutalna, krytyczna wobec polskich aspiracji. To gorzki test pokazujący polskie kompleksy - mówi Maciej Nowak. Główną rolę w spektaklu zagra Jan Peszek. Będzie to jego swoisty powrót - Peszek należał do obsady Teatru Polskiego w Poznaniu przez jeden sezon - 1981/82.

Data: 4.05.2018

Miejsce: Teatr Polski

Więcej: www.teatr-polski.pl


Troja - premiera

Choreografia Viktora Davydiuka została stworzona do nowej kompozycji Gabriela Kaczmarka. Troja to próba wyrażenia poprzez taniec bezwzględności i okrucieństwa walki, a także bólu i rozpaczy po zmarłych, którzy nie chcą odejść. Twórcy, opowiadając jedną z najbardziej znanych historii o długoletnim konflikcie, mierzą się z problemami obecnymi w naszej rzeczywistości. Muzyka została skomponowana specjalnie na potrzeby spektaklu.

Data: 12.05.2018, 19:00

Miejsce: Teatr Wielki

Więcej: www.opera.poznan.pl


Spektakle gościnne

- Pikantni- WojArt, 20.05.2018, 17:00 i 19:30, Kino Apollo

- Pikantni - WojArt, 21.05.2018, 18:00 i 20:30, Kino Apollo

- Jak się kochają w niższych sferach - WojArt, 25.05.2018, 17:00 i 20:00, Kino Apollo

- Ludzie Inteligentni - WojArt, 25.03.2018, 18:00 i 21:00, Kino Apollo


Gołuchów. Wystawa z okazji 125 rocznicy założenia Ordynacji Gołuchowskiej

Kuratorzy: Inga Głuszek, Paulina Vogt-Wawrzyniak

Duża wystawa poświęcona niezwykłemu zjawisku w polskiej historii muzealnictwa, kolekcjonerstwa i kultury - siedzibie Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w zamku gołuchowskim przekształconym przez nią na publicznie dostępne muzeum. Wystawa poznańska ma "wskrzesić" pamięć gołuchowskiego muzeum poprzez odtworzenie charakteru dwóch sal zamku i eksponowanych w niech na przełomie XIX i XX wieku zabytków. Wystawa ma ukazywać profil zgromadzonej (a dziś rozproszonej i częściowo utraconej) kolekcji - tak starożytnych waz czarno- i czerwonofigurowch jak i kolekcji rzemiosła w tym emalii średniowiecznych, rzeźby późnogotyckiej, grafiki tego okresu i artystów nowożytnych, jak i szeregu innych zainteresowań kolekcjonerskich twórczyni muzeum gołuchowskiego. Wystawa ma też być okazją do przypomnienia szczególnego znaczenia architektury zamku gołuchowskiego przekształconego w XIX wieku wedle koncepcji Izabeli Działyńskiej.

Data: 27.05 - 19.08.2018

Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa "Pod znakiem Orła Białego..." Wielkopolska, Śląsk, Pomorze - drogi do niepodległości

Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś

Wystawa ma przypominać wybitny wkład Wielkopolan na rzecz odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. W ramach wystawy przypomniane zostanie tylko te epizody jak zrywy do walki zbrojnej, ale także aspekt pracy organicznej. Celem wystawy jest też ukazani jednostki - człowieka uwikłanego w ramy skomplikowanego procesu dziejowego.

Data: 15.04 - 11.11.18

Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Ikonografia katedry poznańskiej. Wystawa z okazji jubileuszu 1050-lecia wzmianki o pierwszym polskim biskupie Jordanie

Kurator: Waldemar Karolczak

W ramach wystawy zaprezentowany będzie szeroki wybór wizerunków katedry poznańskiej, od najstarszego zachowanego - ryciny z dzieła F. Hogenberga i G. Brauna z 1618 roku, aż po zdjęcia dokumentujące zniszczenia II wojny światowej i odbudowy i regotyzacji katedry.

Data: 10.03 - 20.05.2018

Miejsce: Muzeum Historii Miasta Poznania


Wystawa Trykotowa wiosna

Wystawa zaaranżowana przez Fundację Promocji Dziewiarstwa i Tkactwa - Adnil - ekspozycja będzie pokazywać nowatorskie podejście do dzianiny. Galerię wypełni rozkwitająca łąka zamieszkana przez różne stworzenia. Ekspozycja ta pokaże, że druty, szydełko i maszyna dziewiarska to nie tylko zimowe swetry, lecz również przedmioty użytkowe lub dekoracyjne, a także doskonała aktywność dająca możliwość samorozwoju i kreacji przez cały rok.

Data: maj 2018

Miejsce: Galeria JAK (ul. św. Marcin 37)


Wystawa - Rektorzy Almae Matris Posnaniensis Cz. II 1941-1981

Wystawa zorganizowana w ramach Dekady Jubileuszowej UAM 2009-2019. Cz. II przedstawia sylwetki Rektorów sprawujących swoje funkcje w latach 1941-1981.

Data: maj - czerwiec 2018

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka


Kto był królem, kto nie był królem....- Monarchia w starożytnej Mezopotamii - wystawa

Data: 15.04 - 30.09.2018

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa Aesthetics & Bias

Data: 6.04 - 6.05.2018

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Wystawa Hybryda Magda Starska

Data: 13.04 - 6.05.2018

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Wystawa Biodiversity / Bioróżnorodność

Data: 11.05 - 3.06.2018

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Wystawa Warsztaty z Rewolucji

Data: 11.05 - 10.06.2018

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał


Different Facets of the Belle Époque - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Henri de Toulouse-Lautreca

Data: 02.01 - 18.08.2018

Miejsce: Dalineum


Flora Dalinae - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.01 - 2.07.2018

Miejsce: Dalineum


Design Works - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 5.01 - 4.07.2018

Miejsce: Dalineum 


Religious Themes - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali

Data: 3.07 - 31.12.2018

Miejsce: Dalineum


3 maja "Witaj jutrzenko" - śpiew pieśni patriotycznych

Data: 3.05.2018

Miejsce: Stary Rynek - przed Odwachem


Najświętsza Maria Panna w refleksji teologów średniowiecza - cykl wykładów Archeologia Myśli. Blask Christianitatis

Data: maj 2018, 18:00

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Data: 8 - 15.05.2018

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka


Dzień Darmowego Komiksu

Data12.05.2018

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka


Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa

Cykl warsztatów artystycznych, którego celem jest wprowadzenie dzieci w świat muzyki w sposób dla nich zrozumiały i naturalny. Korzystając z własnych spostrzeżeń, pomysłów, odkryć i eksperyment podążać będą w głąb świata muzyki, poznać prawa rządzące dźwiękami. 

Data: 5.05.2018, 11.00

Miejsce: Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, al. Wielkopolska 11


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl