Kultura Poznań.pl

Repertuar teatrów

Pchła szachrajka

dla najmłodszych dzieci

Opis

Tak samo jak historia słynnej Pchły - pióra Jana Brzechwy, rozpoczyna się również spektakl w reżyserii Arnolda Pujszy w Teatrze Muzycznym: "Chcecie bajki? Oto bajka. Była sobie Pchła Szachrajka. Niesłychana rzecz po prostu by ktoś tak marnego wzrostu i nędznego pchlego rodu mógł wyczyniać bez powodu takie psoty i gałgaństwa jak pchła owa, Proszę Państwa"...

Maleńka bohaterka mieszka w trzypiętrowym domu na przedmieściach Warszawy i ma wszystko, czego tylko dusza zapragnie - bryczkę i dwa kucyki, krowę, owcę... Ubiera się wytwornie i bardzo elegancko. Pewnego razu postanawia zorganizować bal karnawałowy. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że jego gospodarzem zostaje Szerszeń, który nic o tym nie wie. Szachrajka oszukuje także pasażerów pociągu, którzy wysiedli, myśląc że są już we Wrocławiu. Wylizuje krem z rurek, po czym ucieka z cukierni. Robi też niesmaczny żart przyjaciółkom, które obgadywały ją za plecami. Zwykle wszystkie psoty uchodzą jej płazem, ale kiedy trafia do aresztu, definitywnie postanawia się zmienić. I co najważniejsze - dotrzymuje słowa.

Spektakl Pujszy, utrzymany w konwencji kabaretu, przeznaczony jest dla najmłodszych widzów. Nie mogę jednak zapewnić, że rozbawi każdego malucha. Na scenie nie zobaczymy bowiem niczego odkrywczego. Ciekawym zabiegiem wydał się wyłącznie ogromny wieszak ze strojami Pchły, zza którego bohaterowie wychylali się czasami jak pacynki.

Monika Nawrocka-Leśnik

Strona WWW

www.teatr-muzyczny.poznan.pl