Kultura Poznań.pl

Repertuar teatrów

Emily

Opis

"Emily" to teatr jednego aktora, wsparty muzyką na żywo, wykonywaną przez zespół pod dyktando chwili, nastroju, gestu, sytuacji. To teatr wiersza, konstruujący metafory z obrazów i słów. To intymne doświadczenie komunikacji między artystami i widzami. To poetycki performance, inspirowany twórczością i biografią Emily Dickinson, amerykańskiej poetki, która jak mało kto zasłużyła sobie na opinię dziwaczki i introwertyczki.
Emily przez ostatnich dwadzieścia lat swojego życia nie wychodziła z domu, unikała bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, nawet z najbliższymi przyjaciółmi rozmawiając przez uchylone drzwi sypialni. Miała płomienne rude włosy. Nosiła tylko białe suknie. Wstawała o trzeciej nad ranem i pisała przy maleńkim stoliku z czereśniowego drzewa. Za życia ukazało się zaledwie dziesięć jej wierszy, anonimowo i właściwie bez jej zgody. Po jej śmierci siostra Lavinia znalazła 1775 utworów związanych w zeszyciki i schowanych w zamykanym na klucz kuferku. Trudno o lepszy początek legendy i ciekawszy punkt wyjścia do spektaklu.
Miejsce spotkania to pusty pokój. Podobny do tego, w którym tworzyła poetka. Z jednej strony zespół, z drugiej aktorskie wcielenie Emily.  Każdy biorący udział w tym wydarzeniu doświadczy niezwykłego intymnego dialogu z poetką za pośrednictwem aktorki. Każdy ma szansę wpłynąć na porządek słów i myśli. Skonfrontować się z widmową postacią Emily i żywą poezją. Inspiracją do powstania nanodramu jest materiał muzyczny, skomponowany przez formację Formalina do wybranych wierszy E. Dickinson, przetłumaczonych na język polski przez  Barańczaka.

Szukaj opisu

Strona WWW

www.tlustalangusta.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.