Kultura Poznań.pl

Repertuar teatrów

Emily

Opis

"Emily" to teatr jednego aktora, wsparty muzyką na żywo, wykonywaną przez zespół pod dyktando chwili, nastroju, gestu, sytuacji. To teatr wiersza, konstruujący metafory z obrazów i słów. To intymne doświadczenie komunikacji między artystami i widzami. To poetycki performance, inspirowany twórczością i biografią Emily Dickinson, amerykańskiej poetki, która jak mało kto zasłużyła sobie na opinię dziwaczki i introwertyczki.
Emily przez ostatnich dwadzieścia lat swojego życia nie wychodziła z domu, unikała bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, nawet z najbliższymi przyjaciółmi rozmawiając przez uchylone drzwi sypialni. Miała płomienne rude włosy. Nosiła tylko białe suknie. Wstawała o trzeciej nad ranem i pisała przy maleńkim stoliku z czereśniowego drzewa. Za życia ukazało się zaledwie dziesięć jej wierszy, anonimowo i właściwie bez jej zgody. Po jej śmierci siostra Lavinia znalazła 1775 utworów związanych w zeszyciki i schowanych w zamykanym na klucz kuferku. Trudno o lepszy początek legendy i ciekawszy punkt wyjścia do spektaklu.
Miejsce spotkania to pusty pokój. Podobny do tego, w którym tworzyła poetka. Z jednej strony zespół, z drugiej aktorskie wcielenie Emily.  Każdy biorący udział w tym wydarzeniu doświadczy niezwykłego intymnego dialogu z poetką za pośrednictwem aktorki. Każdy ma szansę wpłynąć na porządek słów i myśli. Skonfrontować się z widmową postacią Emily i żywą poezją. Inspiracją do powstania nanodramu jest materiał muzyczny, skomponowany przez formację Formalina do wybranych wierszy E. Dickinson, przetłumaczonych na język polski przez  Barańczaka.

Strona WWW

www.tlustalangusta.pl