Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Z Puy du Fou do Murowanej Gośliny

Gmina Murowana Goślina chce organizować wielkie widowiska plenerowe korzystając z doświadczeń Francuzów z Puy du Fou, a w przyszłości za ich przykładem stworzyć park historyczny. Puy du Fou deklaruje pomoc.

Puy du Fou - grafika artykułu
Puy du Fou

Puy du Fou (ok. 80 km od Nantes), oryginalny francuski park tematyczny, istnieje od 1978 r. Dzisiaj to wielkie przedsięwzięciu artystyczno-logistyczne, w które zaangażowanych jest tysiące wolontariuszy. Organizowane są tam wielkie widowiska plenerowe, których scenariusze oparte są na najważniejszych wydarzeniach z historii Francji. Spektakle rozgrywają się w efektownie zaprojektowanej i wybudowanej scenerii, aktorzy i wolontariusze występują w historycznych kostiumach, a widowiskom nocnym towarzyszą efekty świetlne. Wyjątkowy show Cinéscénie odbywa się na powierzchni 23 ha, a do każdego spektaklu trzeba zaangażować ponad 1000 aktorów. W sumie z Puy du Fou współpracuje około 3200 aktorów-wolontariuszy oraz 1500 zwierząt, w tym 170 koni. Puy du Fou to również park historyczny (Grand Parc) o powierzchni 50 ha, gdzie w pięknej scenerii organizowane są atrakcyjne pokazy. Kompleks turystyczny mieści oczywiście hotele, organizowane są również kongresy i seminaria.

Sezon w Puy du Fou trwa od kwietnia do końca września. W tym roku miejsce odwiedziło 1,7 mln widzów, a obroty wyniosły 56 mln euro. Bilety na spektakle trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Jeśli ktoś chciałby wybrać się na przedstawienie w przyszłorocznym sezonie, najlepiej niech pomyśli o tym już teraz.

Puy du Fou stało się na tyle popularne, że podobne przedsięwzięcia pod patronatem jego twórców z Francji powstają w innych krajach: Rosji, Hiszpanii, Holandii, Anglii. Zainteresowani są również Polską, a konkretnie Murowaną Gośliną. - Chcemy wyeksportować naszą wiedzę, doświadczenie i umiejętności za granicę. Szukamy partnerów i znaleźliśmy ich tutaj - mówi Jan Erik Alderlieste, dyrektor zarządzający w Puy du Fou International, Holender od wielu lat mieszkający we Francji. On i Damien Boissinot, dyrektor operacyjny Puy du Fou International, gościli w Murowanej Goślinie, gdzie spotkali się z władzami miasta i przedstawicielami instytucji samorządowych, kulturalnych i turystycznych.

W podpoznańskiej gminie, we wrześniu zorganizowano wielkie, plenerowe widowisko Miłość, armaty, konfederaty, a jeszcze większy spektakl Orzeł i krzyż planowany jest na 1050-lecie Chrztu Polski, w 2016 r. - Nad szkicem przedstawienia pracuje Jacek Kowalski, a scenariuszem i reżyserią zajmą się specjaliści z Puy du Fou - zapowiada burmistrz Murowanej Gośliny, Tomasz Łęcki. Władze gminy chcą, aby to wydarzenie było wstępem do stworzenia na terenie Murowanej Gośliny podobnego jak we Francji ośrodka. Jan Erik Alderlieste dodaje, że atutem lokalizacji jest także bliskość Poznania, a przede wszystkim bogata historia kraju i regionu. - Tworzymy widowiska na bazie kultury i historii danego kraju - podkreśla.

Największym wyzwaniem będzie chyba sfinansowanie takiego projektu. W Puy du Fou przez ponad trzydzieści lat działalności zainwestowano 265 mln euro. Z pewnością istotne będzie wsparcie instytucji z Poznania oraz z regionu. Stąd na spotkanie z osobami kierującymi Puy du Fou International zaproszono przedstawicieli m.in.: Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Poznania, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, ICHOT Bramy Poznania, a także Macieja Musiała, dyrektora Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Mateusz Malinowski