Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Sylwester z kulturą

Nowy Rok można powitać na wiele sposobów. Również kulturalnie. I warto zaplanować go już dziś.

.
Fragment "Zakonnicy w przebraniu" obejrzą widzowie sylwestrowego koncertu w Teatrze Muzycznym, fot. P. Pasieczny/Fotobueno

Przegląd sylwestrowych propozycji rozpocznę od oferty, jaką dla poznaniaków przygotowały trzy kina studyjne: Muza, Rialto i Nowe Kino Pałacowe. Kino na św. Marcinie zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu "La La Land" w reżyserii Damiena Chazzelle, twórcy "Whiplash". To historia o trudnych początkach artystów w Hollywood, która zdaniem niektórych krytyków "ociera się o arcydzieło". Film z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone zaprezentowany zostanie o g. 21.

Bez reklam i popcornu

Pokazem filmu Damiena Chazzelle rozpocznie się także sylwestrowa noc w kinie Rialto i Nowym Kinie Pałacowym. Ale druga z propozycji każdego z nich jest już inna. Muza zaprasza na klasykę gatunku, czyli "Deszczową piosenkę". Obraz z lat 50. wyświetlony zostanie już w Nowym Roku (1.01, g.1). Ponadto w programie Musicalowego Sylwestra w Kinie Muza nie zabraknie występów na żywo: pokazu stepowania Studia Tańca Etnobalans i mini recitalu musicalowych piosenek w wykonaniu Ewy Nawrot.

Drugą z filmowych propozycji kina Rialto jest francuski "Dusigrosz", którego reżyserem jest Fred Cavayé. Bohaterem filmu jest utalentowany skrzypek Francois Gautier, który od dziecka jest chorobliwie skąpy. Pewnego dnia w drzwiach jego domu, niespodziewanie po 16 latach, zjawia się jego córka.

Na seans "American Honey" w reżyserii Andrei Arnold - film premierę będzie miał dopiero w marcu - zaprasza natomiast Nowe Kino Pałacowe. To opowieść o młodej dziewczynie, która pragnie za wszelką cenę wyrwać się z małego miasteczka, więc po jednej z kłótni z ojczymem, pakuje swoje manatki i dołącza do grupy utrzymującej się ze sprzedaży obwoźnej. Film został wyróżniony Nagrodą Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Z przytupem albo z tupetem

Wśród sylwestrowych ofert znalazły się również te dla miłośników teatru. Spektakle 31 grudnia zagrają aktorzy teatrów: Nowego, Polskiego, Muzycznego i Wielkiego. W repertuarze teatru na ul. Dąbrowskiego znalazły się aż trzy spektakle. O g. 17 zaprezentowany zostanie "Elvis" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, następnie odbędą się dwa pokazy "Przesilenia" w reżyserii Anny Gryszkówny. Sztuka ta opowiada o kobiecie po przejściach i mężczyźnie z przeszłością, którzy przypadkowo spotykają się w barze.

Teatr Polski zaprasza na "Extravaganzę" i zapewnia, że tym razem będzie jeszcze bardziej intensywnie i barwnie. "GanzeGALA to zetknięcie z szaleństwem i marzeniami, wyraz naszych najskrytszych fantazji. Z okazji Sylwestra i Nowego Roku dotkniemy pragnień i pobudzimy zmysły, rozśmieszymy i wzruszymy. Zaprezentujemy stare i nowe numery przy dźwiękach orkiestry na żywo" - czytamy w zaproszeniu.

Muzycznie będzie także w Teatrze Wielkim, gdzie 31 grudnia odbędzie się popremierowy pokaz "Zemsty nietoperza" w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego. Realizatorzy spektaklu zabiorą widzów w rejs po ocenie muzyki Johanna Straussa, na pokład luksusowego statku, gdzie śmietanka towarzyska padnie ofiarą przebiegłych intryg.

"Z Broadwayu do Hollywood" udadzą się z kolei goście sylwestrowego koncertu w Teatrze Muzycznym, na którego program składają się fragmenty tych musicali, które zostały zekranizowane, m.in. "Evity", "Skrzypka na dachu", "Hello, Dolly!" czy "Upiora w operze", ale także filmów, które doczekały się wersji musicalowych, np. "Zakonnica w przebraniu". Oprócz artystów Teatru Muzycznego na scenie pojawią się również goście, m.in. pochodząca z Hiszpanii Toni Pamies oraz Tomasz Steciuk.

Monika Nawrocka-Leśnik

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.