Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Skacząc w wiarę

Poniedziałkowe spotkanie z Olgą Tokarczuk zapoczątkuje cykl debat o wierze, które poprowadzi o. Tomasz Dostatni. 

.
Olga Tokarczuk, fot. materiały Malta Festival

W co wierzymy i czy można wyobrazić sobie pełne życie bez wiary? Czy wiara musi wiązać się z religią? Jak zadawać pytania o sens i odważyć się definiować go niezależnie od gotowych ideologii i doktryn? Nad tymi pytaniami będziemy zastanawiać się wspólnie z dominikaninem o. Tomaszem Dostatnim, gospodarzem cyklu zatytułowanego "Skacząc w wiarę". Gośćmi comiesięcznych spotkań będą artyści, filozofowie i duchowni. Debaty są wprowadzeniem do idiomu "Skok w wiarę", który będzie wiodącym tematem przyszłorocznego Malta Festival.

Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk odbędzie się w najbliższy poniedziałek o g. 18 w Fundacji Malta. Pretekstem do rozmowy będzie wydana w 2014 roku i nagrodzona "Nike" powieść Olgi Tokarczuk "Księgi Jakubowe". Jej tematem jest proces asymilacji Żydów i portret frankistów - heretyckiej sekty judaistycznej, która funkcjonowała w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku.

W tym roku w ramach cyklu do Poznania przyjadą także ks. Adam Boniecki i reżyserka Agnieszka Holland. Tematem spotkania z ks. Bonieckim będą relacje wierzących i niewierzących, a podczas spotkania z Agnieszką Holland będziemy zastanawiać się nad tym, czym jest doświadczenie wiary w kraju, w którym dwie trzecie społeczeństwa deklaruje ateizm? Mowa oczywiście o Czechach. Rozmowie towarzyszyć będzie projekcja filmu Holland "Gorejący krzew" o Janie Palachu, studencie, który w 1969 roku dokonał w Pradze samospalenia w imię walki z reżimem komunistycznym.

ng

  • "Skacząc w wiarę" - cykl debat o. Tomasza Dostatniego
  • 23.10, g. 18, Fundacja Malta, spotkanie z Olgą Tokarczuk
  • 29.11, g. 18, Aula Artis, spotkanie z ks. Adamem Bonieckim
  • 7.12, g. 18, Kino Muza, spotkanie z Agnieszką Holland
  • wstęp wolny