Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Przygoda jest w Tobie

Gwiazdy polskiego outdooru, podróżnicy i pasjonaci aktywnego życia, warsztaty w plenerze, kajakowy spływ i doskonałe kino - tak wyglądać będzie pierwsza edycja festiwalu Getaway pod hasłem Inspirująco o outdoorze i w outdoorze. Start już w piątek 18 maja!

.
Kadr z filmu "The Last Honey Hunter", jednej z propozycji festiwalowego kina, fot. materiały organizatorów

"Słownik Języka Polskiego" przypisuje je jedynie reklamom zewnętrznym bądź szkoleniom pracowników przeprowadzanym poza firmą, tymczasem outdoor to naprawdę szerokie pojęcie, które mieści w sobie znacznie wiele ciekawszych aktywności. Udowadniają to tworcy nowego poznańskiego wydarzenia - Getaway Festival, który jest czymś więcej niż zwykłym festiwalem podróżniczym, do jakiego zdążyliśmy już przyzwyknąć.

Podróże i nie tylko

Od tematyki podróżniczej jednak całkowicie nie uciekniemy, bo na Getaway zjawią się największe gwiazdy tej tematyki. Między innymi Wojciech Grzesiok - współautor pierwszych wejść na przełęcze w Tien-Shan (2004 i 2005 r.) i dziewiczy szczyt - Dżakszy (4818 m), miłośnik pustyń i specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety Mateusz Waligóra czy trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, nominowana do nagrody "National Geographic Traveler", a wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika Kamila Kielar, specjalizująca się wyprawach na daleką Północ.

- Wydarzenie jest również doskonałą okazją na spotkanie z filmem górskim i podróżniczym, czyli gatunkami zupełnie niszowymi - zapowiada Anna Kautz, pomysłodawczyni i organizatorka nowego festiwalu. - Pokażemy 12 filmów dokumentalnych i paradokumentalnych, nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą, niektóre z nich dostępne będą jedynie podczas naszego przeglądu - dodaje.

Przyjdź, działaj

Getaway to również spotkania autorskie z twórcami literatury gatunku oraz wystawa zdjęć o zbliżonej tematyce. Nie byłoby jednak outdooru bez pobudzania do aktywności, więc wydarzenia te uzupełnione będą o warsztaty filmowe i fotograficzne z twórcami zawodowo zajmującymi się tematyką sportową, podróżniczą i outdoorową. Dzięki temu zainteresowani będą mieli okazję poznać tajniki ich pracy oraz spróbować swoich sił w praktyce.

Warto podkreślić, że festiwal adresowany jest do wszystkich poszukiwaczy przygód, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. W programie znajdą się więc i warsztaty dla dzieci i joga na świeżym powietrzu. Spływ kajakowy z Puszczykowa do Poznania i bieg na orientację. A dla leniuchów coś wyjątkowego - WartaCamp, czyli nocleg pod gołym niebem tuż nad brzegiem Warty.

Anna Solak

  • 1. Getaway Festival
  • 18-20.05
  • Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej
  • bilety: 3-dniowy karnet: 69/95 zł, bilety 1-dniowe: 35/45 zł, spływ kajakowy: 65 zł, warsztaty dla dzieci: 60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018