Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Przyczepa z kulturą

Docierają w najdalsze zakątki miasta. Zmieniają przyczepę kempingową w lokalny, tymczasowy ośrodek kultury, a miejsce, w którym się pojawiają - w tętniącą życiem okolicę. Mobilne Centrum Kultury nie zwalnia w wakacje - w lipcu i sierpniu odwiedzi m.in. Strzeszynek i zajezdnię na Madalinie.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Mobilne Centrum Kultury to dom kultury... tyle, że ruchomy. Od maja odwiedza dzielnice i osiedla, które na co dzień pozostają na uboczu. Przyczepa MCK pojawiła się więc już na Smochowicach, w Dąbrówce i Zielińcu, w lipcu zaś ma zamiar dojechać na Strzeszynek, Madalinę i w inne miejsca. Lokalizacje oddalone od centrum nie od dziś znajdują się w centrum zainteresowań Stowarzyszenia Zielona Grupa, odpowiedzialnego za projekt Mobilne Centrum Kultury. Jedną z poprzednich realizacji stowarzyszenia był Rowerowy Dom Kultury - trzymiesięczna podróż wzdłuż polskiej granicy, podczas której zorganizowano trzydzieści sesji warsztatowych w przygranicznych miejscowościach.

Spajać, scalać, integrować

Mobilne Centrum Kultury to inicjatywa skierowana do lokalnych społeczności. - Od paru lat zauważam, że w Poznaniu wyrastają nowe inicjatywy skupione na kulturze i skierowane do lokalnych społeczności. Jest jednak nadal dużo do zrobienia. Pracując przy Mobilnym Centrum Kultury skupiamy się przede wszystkim na integracji lokalnych społeczności - kultura jest narzędziem służącym do spajania tych społeczności. To działa w drugą stronę - dzięki naszym staraniom kultura staje się bardziej dostępna, przestaje być kojarzona z czymś elitarnym, tylko dla wybranych - mówi Urszula Ziober ze Stowarzyszenia Zielona Grupa.

Przyczepa kempingowa odwiedzająca najdalsze zakątki miasta oferuje warsztaty manualne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, plenerowe gry i zabawy, możliwość skorzystania z mobilnej biblioteki oraz pracowni artystycznej. A przede wszystkim - miejsce i możliwość spotkania się z okolicznymi mieszkańcami. - Często, szczególnie podczas warsztatów, zdarza się, że uczestnicy pracują z obcymi sobie ludźmi, którzy okazują się ich... sąsiadami. I to od kilku lat. I dopiero na naszych warsztatach dowiadują się o swoim istnieniu - dodaje.

Opowieść w drewnianej skrzynce

Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Mobilne Centrum Kultury mają okazję zapoznać się m.in. z podstawami fotografii, porozmawiać o sztuce współczesnej podczas serii spotkań "Sztukmistrzowie", jak i poznać tajniki rzemiosła tradycyjnego - robótek ręcznych. Spotkania z Mobilnym Centrum Kultury to także okazja to poznania kamishibai, czyli tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania historii za pomocą ilustracji pojawiających się w drewnianej skrzynce. - Kamishibai to synteza teatru i czytania książki. W ramach Stowarzyszenia już od kilku lat prowadzimy warsztaty i szkolenia z opowiadania za pomocą tej techniki. Pracujemy głównie z dziećmi, którym ten sposób opowiadania bardzo się podoba - widzimy, że czerpią z niego bardzo dużo dla siebie - mówi animatorka.

Najbliższa okazja to zapoznania się z kamishibai oraz do wzięcia udziału w warsztatach już 8 lipca na Strzeszynku.

Aleksandra Skowrońska

  • Mobilne Centrum Kultury, najbliższe spotkania:
  • Strzeszynek, 8-9.07
  • Zajezdnia na Madalinie (Wilda), 15-16.07